Zdroje: www.ceskatelevize.cz, pardubice.rozhlas.cz

Domácí postřiky proti plísni

Jedním ze způsobů, jak chránit rostliny před plísněmi, je výroba domácích postřiků. Vzhledem k tomu, že jde většinou o bylinky, můžete je klidně nazvat čajem. Takový výluh pak můžete aplikovat stejně jako běžné postřiky během nevětrného dne ideálně večer nebo ráno čili mimo polední žár, který by mohl smáčené listy popálit.

Podívejte se, co se říká o takových postřicích ve videopříspěvku Polopatě z roku 2021:

Zdroj: Youtube

Ochraňte okurky a rajčata domácími postřiky z bylin

Víte, které bylinky můžete na takové výluhy, respektive postřiky použít? Proti plísním pomůže celá řada běžných bylinek a koření.

Rozmarýn obsahuje silné antimikrobiální látky, které pomáhají i proti plísním. Výluh je možné připravit z čerstvých nebo sušených rozmarýnových lístků a poté ho použít k postřiku rostlin.

Máta má také antimikrobiální a fungicidní vlastnosti stejně jako šalvěj. Také ta obsahuje silice a flavonoidy, které působí fungicidně.

Výrazná a voňavá je také levandule, vzhledem k jejím antiseptickým vlastnostem je možné i její použití.

Zatímco předešlé bylinky byste možná hádali, málokdo tuší, že stejně použitelná je i petrželka.

V neposlední řadě zvažte použití česneku. Česnek obsahuje síru a další látky, které mají antimikrobiální a fungicidní účinky. Můžete připravit odvar z česneku a poté ho použít jako postřik.

Jak se postřiky z bylin proti plísním připravují?

Je to různé podle použité bylinky. Nicméně zhruba tři hrsti sušené byliny můžete povařit v litru vody. Takový odvar pak nařeďte v poměru 1:10. Ještě předtím ale nezapomeňte scedit tekutinu přes jemné plátýnko nebo gázu. Zbytky rostlin i hrubší usazeniny by ucpaly trysku rozprašovače.

V případě česneku stačí stroužky z celé jedné paličky rozdrtit naplocho nožem a zalít litrem převařené chladnoucí vody. Česnek nechejte louhovat do druhého dne, sceďte a aplikujte rozprašovačem.

Také u domácích prostředků platí to, že je nejvhodnější použít ráno nebo navečer za bezvětří. I těmito postřiky totiž můžete rostliny popálit, pokud je aplikujete během poledního žáru.

Nejnovější epizodu podcastu iReceptář do ucha si poslechněte přímo ZDE:

Související články