obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Čas na obnovu jahodových záhonků: Jak odebírat dceřiné jahodníky?

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

V červenci a srpnu je nejvhodnější doba pro výsadbu nových sazenic - do zimy stihnou zesílit, neohrozí je mrazy a v příštím roce již budou bohatě plodit.

Na šlahounech matečné rostliny vznikne mnoho dceřinných jahodníků Na šlahounech matečné rostliny vznikne mnoho dceřinných jahodníků Zdroj: Shutterstock.com / Volodymyr Nikitenko

Sadbu jahod můžete zakoupit a vyzkoušet nové odrůdy. Lze však také využít dceřiné odnože jahodníků stávajících. Jahody (kromě stáleplodících tzv. měsíčních jahůdek) se hojně vegetativně rozmnožují zakořeňujícími plazivými výhony – „šlahouny“. Vybírejte pouze zdravé a dobře plodící matečné rostliny, které daly vznik rovněž vitálnímu potomstvu (dceřinné rostliny jsou geneticky identické s matečnou). Dobře vyvinuté sazenice je třeba od matečných rostlin odebrat již dobře zakořeněné, s celým kořenovým balem. Nejméně přesazením utrpí ráno či večer, nebo za podmračeného počasí.

Předpěstování jahodníků

Dceřinné rostliny můžete nechat zakořenit v květináčích Dceřinné rostliny můžete nechat zakořenit v květináčích Zdroj: Shutterstock.com / Rudenko Alla

Výsadbu nových záhonů si usnadníte, pokud pod nově rostoucí sazenice, které ještě nezakořenily, vložíte širší květináč či kelímek s lehkým substrátem a zatížíte kamenem či uchytíte očkem. Do pár týdnů sazenice připravené k přesazení – stačí je pouze odstřihnout od matečné rostliny.

Akční letáky