obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Čeho si všímat při nákupu rostlin? Jaké chyby možná děláte

Čas na uhranutí budoucího majitele květiny je velmi krátký. Šlechtitelé se předhánějí, komu se podaří ohromit na první pohled. Nač si tedy dát pozor?

Rostliny můžete nakupovat nejen ve specializovaných prodejnách, ale i na tržištích, v supermarketech nebo prostřednictvím internetu. Čím snadnější takový nákup je, tím větší může přinést zklamání. Poradíme vám, jak snížit riziko špatného nákupu na minimum.

Nakupujte u odborníků

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 

Kde hledat kvalitní rostliny? Zkusili jsme za vás!

 

Zámecké zahradnictví Ctěnice
Praha 9

specialisté na pereny (trvalky), zvlášť bohatá nabídka bohyšek (Hosta), velmi inspirativní jsou vzorové záhony, kde získáte inspirace pro vhodné kombinace rostlin

 

Zahradnictví Safro
Praha 5 – Stodůlky; Chlumec u Českého Krumlova
stálezelené i opadavé listnáče, jehličnany, specialisté na magnólie

 

Zahradnictví Krulichovi

Praha 6
trvalky, skalničky, široký sortiment bylinek domácích i exotických

 

Zahradnictví Líbeznice

Líbeznice
ráj všech pěstitelů a zahrádkářů, univerzální obchod držící sice vyšší cenovou hladinu, ale zároveň nabízí vysokou kvalitu rostlin a také ochotný odborný personál

 

Poznat obchod, na jehož kvalitu se můžete spolehnout, není vlastně tak složité. Prvním ukazatelem by mělo být, že v prodejně nechybí vyškolený personál, který vám s výběrem rostlin poradí. Prodavač by se měl v tématu orientovat a být schopen poradit začátečníkům, ale i pokročilým pěstitelům.

Nákup rostlin - nač si dát pozor Nákup rostlin - nač si dát pozor Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Cenné rady lze najít i na některých webech prodejců rostlin. Můžete na nich vyhledat rostliny například podle skupin (bylinky, skalničky, trvalky, kapradiny, traviny), barvy květů, doby kvetení, mrazuvzdornosti, velikosti (šířka, výška). U některých typů rostlin (bonsaje, skalničky, masožravé rostliny) se vyplatí navštívit specializovanou výstavu. Na nich bývá na výběr množství kultivarů rostlin, které za příznivé ceny nabízejí ze svých přebytků jejich pěstitelé.

Vybírejte rostliny, pro které máte vhodné podmínky

Sebekrásnější rostlina pěstovaná v nevhodné půdě nebo na nevhodném stanovišti dlouho nevydrží anebo se nepředvede ve své plné kráse. Zajímejte se o to, jakou rostliny potřebují zeminu (propustnost, složení); jaké mají nároky na světlo (slunce, stín, polostín) a nezapomeňte si zjistit, jak rostlina snáší zimu tam, kde ji chcete pěstovat. Pokud máte zahradu například ve vyšší nadmořské výšce, pak se poohlédněte po prodejcích, kteří provádějí zimní testy rostlin. Než některou novou odrůdu nabídnou zákazníkům, nejprve testují, jak zvládá naše klimatické podmínky.

Nekupujte květiny po sezóně

Výrazné slevy bývají lákavé. Ale pokud si koupíte po sezóně rostlinu, které naše zimy nesvědčí a nemáte k dispozici vhodné podmínky pro její zimování, nejspíš bude jen živořit. Proto raději vyčkejte na příští sezónu a kupte vytouženou rostlinu v době, kdy si maximálně užijete její krásy.

Nákup rostlin - nač si dát pozor Nákup rostlin - nač si dát pozor Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Všímejte si i kořenů

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 

Navštivte letní Floru Olomouc

Spolehlivým místem pro nákup kvalitních roztlin jsou i zahrádkářské výstavy. Od 18. do 21. srpna můžete navštít letní etapu Flory Olomouc. Kromě programu časopisu Receptář si zde určitě vyberete i kvalitní rostliny.

 

Trvalky se nejčastěji prodávají vypěstované v kontejnerech o objemu1 či 2 lity, popř. 1,5 litru. O kvalitě rostlin hodně napoví nejen vzhled jejich nadzemní části (rostliny by neměly být povadlé či napadené škůdci), ale i jejich kořenový systém. Rostlinu opatrně povytáhněte z kontejneru a prohlédněte si kořeny. Je to vaše právo. Pokud se vysype zemina, pak je jasné, že rostlina byla do kontejneru vsazena nedávno (tzv. hrnkování).

 

Pokud rostlina strávila v kontejneru delší čas, zemina drží kolem kořenů. Vyhněte se rostlinám s pevně stočenými kořeny či kořeny, které se derou ven z odtokových otvorů, nebo jsou dokonce zahnilé či jinak poškozené. Takové rostliny se tísní v nádobě déle, než je zdrávo. Dalším negativním signálem je mech na povrchu substrátu. Prozrazuje, že rostlina nebyla dlouho přesazena a zemina je málo propustná.

Akční letáky