obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Celoroční pěstování v nádobách: Ochraňte kořeny proti promrznutí

Osazené nádoby mohou terasu i zahradu zdobit po celý rok. Ani odolné rostliny však nevydrží, pokud substrát v nádobě promrzne. Květináče proto zateplete, než přijdou vícedenní mrazy.

Celoročně osazené nádoby jsou krásným doplňkem balkónu, terasy, ale i zahrady, na které mohou zvláště větší květináče vytvářet zajímavé akcenty. Mrazuvzdorné rostliny v nich můžete pěstovat roky, nebo do nádob na podzim sázet rostliny, které jsou okrasné v zimě (vřesy, vřesovce, okrasnou kapustu), ale pokud přijdou silnější a déletrvající mrazy (i mírné zimy mohou překvapit, zvláště na horách), nádoby je třeba včas izolovat. Zatímco volná půda do hloubi jen tak nepromrzne (zvláště pak, pokud ji chráníte mulčem), nádoby může mráz prostoupit skrz na skrz, a rostlina, zvláště je-li stálezelená, usychá.

vřes a libavka ve dřevěném vědru vřes a libavka ve dřevěném vědru Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak ochránit květináče proti mrazu?

Květináče izolované bublinkovou fólií a jutou, svrchu pak sněhem Květináče izolované bublinkovou fólií a jutou, svrchu pak sněhem Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Květináče můžete ze všech stran obložit silným polystyrenem. Nezapomínejte ani na izolaci od studené podlahy či země. Stěny se snáze obkládají u hranatého květináče, ale i kulaté můžete obestavět svázanými polystyrenovými deskami a rohy vyplnit další izolací (slámou, suchým listím, hoblinami, drceným polystyrenem), čímž se ochrana ještě zvýší. Pokud máte polystyrenovou krabici vhodné velikosti, je to ještě snazší. Použít můžete i dřevěnou krabici nebo vědro, které lépe vypadají – a pokud jsou dostatečně velké a pojmou tudíž dostatek izolace, budou také účinné.

Květináč můžete také zabalit do bublinkové fólie. Choulostivější květiny můžete pytlem z tohoto oblíbeného materiálu chránit celé improvizovaným fóliovníkem – do pytle vložíte celý květináč a nahoře svážete tak, aby nad rostlinou zbyl pouze malý dýchací otvor. Prostor kolem květináče v pytli pak opět vyplníte izolačním materiálem.

I zateplené nádoby mohou dělat parádu, pokud jim jako poslední vrstvu dopřejete jutu (lze zakoupit v nejrůznějších texturách a barvách) či další textilie, rákosovou či bambusovou rohož,  zástěnu z klacíků, chvojí či proutí – fantazii se meze nekladou. Částečnou izolací jsou i pěkně vypadající kokosové či filcové dečky a pásky, které bývají k dostání v zahradnických potřebách.

Užitečné tipy

  • Na balkóně či u domu nádoby přisuňte těsně ke zdi, která je bude lépe chránit před větrem a chladem. Ideální je jižní orientace.
  • Stálezelené rostliny přes zimu nezapomeňte zalévat. Opadavé zálivku nepotřebují, nebo jen zcela minimální. Kvůli absenci listů téměř  žádnou vodu nevypařují.

Akční letáky