Zdroje: nasezahrada.com, living.iprima.cz, lifee.cz

Pokud i vy patříte mezi ty, jež měli tu čest setkat se na své zahradě s černou včelou, pravděpodobně vás přepadlo zděšení. Pravdou je, že na pohled černá včela působí poměrně děsivě, což je i důvodem k tomu, že se ji spousta lidí snaží co nejrychleji zneškodnit. Její zlomyslný vzhled ještě umocňuje její hlučnost. A tak není divu, že z ní mají lidé strach. Není však radno černou včelu zabíjet, či ji vyhánět ze svého pozemku. Je velmi klidná, nesmírně pracovitá a nepředstavuje žádné nebezpečí.

Je černá včela nebezpečná?

Černá včela (Xylocopa) dorůstá délky až tří centimetrů. Navíc je, jak již její název napovídá, celá až kovově černá, kvůli čemuž budí u mnohých strach a hrůzu. Než ji lidé spatří, většinou ji jen slyší. Je totiž poměrně dost hlučná, a tak se může na první pohled zdát, že se v okolí nachází například čmelák nebo sršeň. Není pak tedy nikterak těžké začít panikařit.

Panika je ale v případě černé včely zbytečná. Včela drvodělka totiž nepředstavuje prakticky žádné nebezpečí. Ve chvíli, kdy vás spatří, se velmi ráda vzdálí, neboť je velmi plachá. Zaútočit může jen ve chvíli, kdy se cítí ohrožená. Když se tedy budete zběsile ohánět rukama nebo plácačkou, bude se pravděpodobně přirozeně bránit. Necháte-li ji však v klidu odletět, černá včela vám nijak neublíží.

Včela drvodělka je nesmírně užitečná

Výskyt černých včel na území Česka byl ještě před pár lety poměrně vzácný. Postupem času se zde ale tento hmyz poměrně hojně rozšířil, a tak není tolik těžké na něj narazit. Když se pak včela drvodělka objeví na vaší zahradě, je ve vašem zájmu, aby na ní zůstala co možná nejdéle.

Černé včely jsou nesmírně pracovité a rády si pochutnávají na nektarech celé škály rostlin. Nejvíce si ale libují na bobovitých a hluchavkovitých rostlinách. Tento černý polétavý hmyz s namodralými křídly si nestaví hnízdo a většinou nachází domov ve starém dřevě nebo v nejrůznějších škvírách. Aby se na vaší zahradě černé včely zabydlely, můžete jim obstarat hmyzí hotel nebo větší poleno, do kterého vytvoříte dostatečně velké otvory.

Nektar z rostlin černé včely hojně sbírají právě proto, že jej následně přinášejí do svého obydlí, kde se jím živí během zimy a chystají jej jako potravu pro mladé drvodělky.

Nemusíte se ale bát, že byste další rok měli na zahradě desítky černých včel. Jsou to totiž samotářky a namísto života v roji se vydávají do světa samy. Mohou ale být vašimi milými a pracovitými společníky.