Žluté lepové desky pomohou zachytit dospělé smutnice.
Zdroj: Amelia Martin / Shutterstock.com

Smutnice: jak vyzrát na drobné černé mušky v květináčích

Malé černé mušky, které poletují kolem květináčů s pokojovými rostlinami vypadají vcelku neškodně. Nejčastěji se objevují u čerstvě přesazených rostlin. Kde se najednou vzaly a proč je vhodné se s nimi vypořádat co nejdříve?

Larvy smutnic ožírají vláskové kořínky rostlin, oslabit mohou především mladé sazenice. Vajíčka těchto mušek si bohužel často můžete přinést i v zakoupeném pěstebním substrátu. Pokud chcete mít jistotu, že si domů smutnice nenasadíte, je třeba jej před použitím sterilizovat. A jak postupovat, pokud se již smutnice v květináčích s pokojovými rostlinami zabydlely?

Léčba

Důležité je vědět, že tyto mušky mají tři vývojová stádia: vajíčko, larva, muška.

larvy smutnic (Bradysia paupera) larvy smutnic (Bradysia paupera) Zdroj: Shutterstock.com / Henrik Larsson

  • Dospělé mušky můžeme lapat na optické lapače – lepové desky, na které se přilepí.
  • Larvy smutnic, drobné, bělavé až průsvitné, s černou hlavou, přežívají skryty v půdě, kde se líhnou z nakladených vajíček. Platí na ně i insekticidy, vhodnější je však biologická ochrana.  

Hlístice nejlépe pracují při teplotě substrátu mezi 15-25 °C.

S likvidací smutnic pomohou také parazitické hlístice. S likvidací smutnic pomohou také parazitické hlístice. Zdroj: D. Kucharski K. Kucharska / Shutterstock.com

Biologická ochrana je vzhledem k naprosté zdravotní nezávadnosti v interiérech vhodná. Využívá přirozených parazitů smutnic, hlístic Steinernema feltiae. Tyto miniaturní hlístice parazitují na larvách tak dlouho, dokud je všechny nevyhubí – tak, jak se postupně líhnou z vajíček. V substrátu larvy aktivně vyhledávají pomocí čichu. Poté, co jsou larvy smutnic vyhubeny, postupně vymizí i hlístice, které nejsou žádnému jinému tvoru v domácnosti nebezpečné. Jejich rozšíření mimo kvetináče nehrozí a rostlinám nemohou nijak uškodit. Prearát s parazitickými hlísticemi rozpustíte ve vodě, kterou rostliny zaléváte.

Prevence

Základem ochrany květin nechat občas vyschnout pěstební substrát – smutnicím poskytuje ideální podmínky půda, která je permanentně vlhká. Taková půda je nejen vhodným prostředím pro smutnice, ale navíc většina pokojových rostlin na permanentní vlhkost reaguje odumíráním kořenů a následně pak žloutnutím a opadem listů až úhynem celých rostlin.

Dospělé mušky smutnic můžeme lapat na optické lapače – žluté lepové desky. Dospělé mušky smutnic můžeme lapat na optické lapače – žluté lepové desky. Zdroj: thatmacroguy / Shutterstock.com

  • Příliš častá zálivka při pěstování rostlin je největším nešvarem.
  • Většiny rostlin bychom měli zalévat až po vyschnutí substrátu.
  • Je lepší květiny zalévat ve větších intervalech a více než každodenně v malých dávkách.

Akční letáky