Jak ochránit rajčata před černými skvrnami.
Zdroj: Kulpreya PHOTO/Shutterstock.com

Jak chránit rajčata před černými skvrnami: Příčina bývá dvojí, musíte ji zjistit

Rajčata jsou u zahrádkářů oblíbenou plodinou. Často jsou však napadána různými chorobami. Mezi ně patří i skvrnitost, která se objevuje jak u zelených, tak i zralých plodů. Jak se jí zbavit a úrodu zachránit?

Zdroje: living.iprima.czprima-receptar.czchovatelka.cztetajana.cz

Rajčata vyžadují dostatek pozornosti. Potřebují pravidelnou zálivku, péči v podobě zaštipování a dostatečné množství minerálních látek. Jen tak docílíte bohaté, zdravé a lahodné úrody.

Hnědé a černé skvrny na rajčatech

Hnědé až černé skvrny mohou být dvojího původu. Buď rajčata napadla nebezpečná plíseň bramborová nebo trpí tzv. terminální nekrózou. U obou dvou nemocí je nutná především prevence.

Plíseň bramborová

Plíseň bramborová (Phytophthora infestans) napadá rostliny pěstované jak ve skleníku, tak i volně v záhonu. Choroba se šíří především za vlhkého počasí nebo za teplých dní a chladných nocí. Poznáte ji snadno. Na všech nadzemních částech rostliny vznikají šedozelené vodnaté skvrny, jež se rychle rozšiřují a hnědnou. Na plodech jsou až černé. Při silném napadení je nutné zlikvidovat celé nemocné rostliny včetně plodů. Aby k této zahradní katastrofě nedošlo, rajčata preventivně ošetřujte fungicidy.

Plíseň bramborová (Phytophthora infestans) na rajčatech. Plíseň bramborová (Phytophthora infestans) na rajčatech. Zdroj: Radovan1/Shutterstock.com

Plíseň bramborová – prevence

Plíseň bramborová se často objeví bez zjevných příčin. Abyste však svou úrodu zachránili co nejdříve, rostliny během celého vegetačního období důkladně prohlížejte. Pokud se vám něco nezdá, ihned aplikujte fungicid. Můžete použít 50 g drceného česneku, který vyluhujete v 5 l vroucí vody. Odvar nechte 24 hodin odstát, a pak ho nařeďte v poměru 1:4. Postřik aplikujte obden. Během června až září můžete použít i chemickou ochranu přípravky Acrobat, Acrobat MZ WG, Ortiva či Ridomil Gold MZ Pepite. Postřik aplikujte 3x. Na začátku, v polovině a na konci června.

Od poloviny července do konce sezóny použijte, v případě potřeby, kontaktní fungicidy jako jsou Dithane DG Neotec nebo Kuprikol 50. Pokud jste zastánci ekologického hospodaření, v době výskytu plísně použijte bylinný výluh ze šalvěje, který podporuje zdraví a obranyschopnost rajčat. Přípravek s názvem „Rajčata koncetrát" lze použít i pro ošetření v době sklizně.

Terminální nekróza

Příčinou nekrózy je nedostatek vápníku v půdě. Za vlhkého počasí jsou skvrny šedavé a mokré, za suchého jsou vpadlé a černé. Choroba sice není nakažlivá, postihnout však může všechny rostliny rajčat.

Nekróza rajčat. Nekróza rajčat. Zdroj: Vinod Singh Mehra/Shutterstock.com

Prevence nekrózy

Základem je správně vyživená půda. Hlavním důvodem nedostatku vápníku je přehnojení dusíkem a draslíkem. Během růstu by také nemělo dojít k proschnutí kořenové soustavy. Vynikajícím pomocníkem je během vegetačního období zálivka s dřevěným popelem. Stačí jedna polévková lžíce popela na 1 l vody. Na podzim také půdu provápněte a pod každou sazenici dejte rozdrcené vaječné skořápky. Preventivně nebo při prvním náznaku nekrózy aplikujte na listy „vápníkový doping". Použít můžete přípravky armony Calcium, Kalcolit, Wuxal Kalcium, apod. Ke kořenům nalijte vodu s ledkem vápenatým. Každá rostlina ho potřebuje cca 1 gram.

Akční letáky