Zdroje: www.ceskestavby.cz, www.balkonovekvetiny.cz

Černooká Zuzana čili thunbergie

Kterápak asi Zuzana měla tak černé oči, že po ní pojmenovali tuhle krásnou popínavou letničku? Hezoučké thunbergie, jak se tyto rostliny oficiálně jmenují, najdete u nás také jako smatovky křídlaté. Rostlina, která se později dostala do zahrádek po celém světě byla pojmenována po Karlu Petru Thunbergovi, který se zbýval studiem flóry především v Asii a Africe, odkud patrně pocházejí i tyto oblíbené letničky.

Vše o thunberigiích se dozvíte také v tomto videopříspěvku z kanálu Plantspeak.

Zdroj: Youtube

Krásné thunbergie do každé zahrádky

U nás se pěstují thunbergie jako letničky a jsou velmi populární i všude jinde ve světe. Je to především díky jejich náročnosti a hodí se i pro úplné začátečníky.

Květy mají tmavý střed a pět srdčitých okvětních lístků. Barvu mají nejčastěji žlutou, oranžovou a krémovou, ale stále se objevují i další kultivary, které jsou červené, červeno oranžové nebo růžové. Některé z nich mají i panašované listy.

Thunbergie jsou popínavé, ale jejich maximální vzrůst se může velmi lišit podle druhu i podmínek. Běžně vyroste do výšky 50 cm, ale také dvou metrů.

Jak černookou Zuzanu pěstovat?

Rostliny skvěle klíčí i rostou v na humus bohaté půdě, ale perfektně se jim daří i na sušších místech. Milují výheň a velmi osluněné stanoviště. Hodí se výborně i do květináčů, ale přímo v půdě budou lépe hospodařit s vodou. Vyjímat se budou jako obrost plotu nebo pergol a dalších prvků na zahradě a v okolí domu.

Aby se černookým Zuzanám dařilo i u vás doma, zajistěte jim stanoviště s minimálně šesti hodinami slunečního svitu, které je ale chráněné proti větru. Pokud jste si rostlinu vyseli v březnu nebo koupili již předpěstovanou, do zahrady ji můžete vysadit už v květnu. Pokvete vám potom celé léto i v září.

Související články