Zdroje: www.gardenersworld.com, www.balkonovekvetiny.cz, www.ceskestavby.cz

Které červeně kvetoucí rostliny znáte?

Najednou vás jich moc nenapadá? Nebo si snad vzpomínáte jen na vlčí mák? Pokud tápete a chcete, aby to někdo vyřešil za vás, pořiďte si směs lučních květin. Dnes již běžně najdete směsi zaměřené na konkrétní barvy.

Pokud vás ale zahradničení baví, chcete si to pěkně naplánovat, mít každou roční dobu jiné červené kvítí, pak se podívejte na výčet našich oblíbených. Jsou to takové, kterým se u nás dobře daří a vyhovují jim různé podmínky. Určitě si vyberete, jsou všechny červené!

Tyhle krásně červené květy vám doporučuje Plant and Planting. Podívejte:

Zdroj: Youtube

Čechrava

Astilbe neboli čechrava je mrazuvzdorná trvalka, jejíž načechrané květy mohou být nejen bílé, růžové či fialové, ale také vínové a červené. Astilbe roste v trsech typicky v trvalkových záhonech a u jezírek s propustnou, ale humózní půdou.

Begonie

Begonie sice patří k babičkovským květinám, ale pokud vám nevadí hlízy na zimu schovat někam do sklepa, pak neváhejte. Jsou nádherné a jakoukoli barvu zvolíte, nezklame vás. Červené begonie jsou stejně úžasné jako lososové, bílé či žluté.

Cínie

Cínie se často vysévají v různobarevných směsích, ale můžete si koupit jen červené. Cínie čili ostálka jiřinkokvětá je zrovna příkladem bohatě kvetoucí letničky, která se neztratí ani v předzahrádce.

Jiřiny

Jiřiny jsou také babičkovské květiny, které se dnes už často nevidí, a jaká je to škoda! Nádherně kvetou všemožnými barvami a jejich plné květy jsou naprosto úžasné. Stejně jako květina na titulní fotografii článku.

Červený len

Len nemá jen úžasně modré kvítky. Len je i červený a velkokvětý. Patří k nenáročným bezúdržbovým letničkám, které vytvoří skoro půlmetrový porost v každé půdě, hlavně když bude mít dost slunce.

Lomikámen

Lomikámen je skalnička, která je decentní a nenápadná až do okamžiku, kdy vás potěší jednoduchými kvítky na dlouhých stopkách. I po odkvětu je pěkný a tvoří nízký porost mezi kameny.

Lupina

Lupiny jsou všelijaké a vězte, že i červené. Pokud vás tyto trvalky baví a jejich vysoký vzrůst vám nevadí, vrhněte se na jejich pěstování.

Motýlí keř

Komule Davidova čili motýlí keř je krásná dřevina, která naláká do předzahrádky nejen pohledy sousedů, ale také množství hmyzu, hlavně motýly. Je to nenáročný keř, který upřednostňuje spíš sucho a propustnou půdu bohatou na vápník. Dá se pořídit i v červené variantě.

Krásnoočko

Krásnoočko je báječná květina, která na vás bude už z dálky pomrkávat. Jejich docela velké květy na tenoučkých stopečkách jsou doslova k zulíbání, a kromě toho i k snědku. Tyto oblíbené letničky jsou často žluté, ale také jasně červené či rudé.

Macešky

Macešky netřeba představovat. Vedle žlutých či fialových violek nejdete i červené odrůdy. Pamatujte však, že se jim daří lépe ve stínu.

Montbrécie

Montbrécie mají krásné červené květy, výjimečně žluté a jen pár štíhlých listů. Nádherně kvetou od července až do prvních mrazů, ale protože jsou subtilní a vysoké, potřebují slunné, ale před větrem chráněné místo.

Muškáty

Muškáty můžete mít nejen na oknech, ale i v záhonech či květináčích v předzahrádce. Červeně kvetoucí odrůdy najdete mezi keříkovitými i převislými druhy.

Pivoňky

Pivoňky si většinou s rudou barvou nespojujeme, ale i takové se najdou. Romantické a smyslné pivoňky jsou pro některé snad ještě impozantnější než královny květin růže.

Rododendrony

Rododendrony se hodí do polostínu a kyselejší půdy. Pamatujte na to, až je budete vysazovat, odvděčí se vám fantastickými květy. Nabízejí snad všechny barvy duhy a mezi nimi samozřejmě i červenou.

Růže

Růže není možné opomenout a jistě víte, že odrůd, které jsou červené, je skutečně nepřeberné množství. Vybrat si můžete také ve vzrůstu a květenství. Ne všichni toužíme po růžové zahradě, ale určitě ji dokážeme ocenit, neboť růže skutečně patří k dechberoucím květinám.

Řebříček

Řebříček určitě znáte i z luk, kde kvete bíle. Zahradní odrůdy jsou však brilantnějších barev. Oslní vás nachovou, žlutou i růžovou, ale také výraznou červenou barvou.

Rudá sedmikráska

Sedmikráska chudobka je sice na každém kroku, ale její krásnou variantu červené či růžové barvy najdete jen v předzahrádkách či městské výsadbě. Ač na to často zapomínáme, krásně vypadá i v květináčích a truhlících na parapetu oken.

Srdcovka

Srdcovky lze jen těžko přehlédnout, ale bývají spíš růžové s bílými detaily. Vězte však, že srdcovka má i rudé varianty, jako je například Dicentra Valentine.

Tulipány

Tulipány jistě dobře znáte a pokud chcete mít červenou zahrádku už z jara, sežeňte si pár cibulek těch rudě kvetoucích. Už brzy bude čas k jejich výsadbě. Ideální dobou k sadbě cibulek tulipánů je totiž září a říjen.

Sakury

Sakury jsou velmi krásné stromy, které mají mnoho výhod. Některé druhy kvetou červeně, mají krásné hladké kmeny a velmi hezké kulaté koruny. Jsou to skutečně nádherné stromy, které často nedorůstají závratných výšek a dají se dobře udržovat řezem.

Šalvěj

Šalvěj také patří na seznam červeně kvetoucích rostlin. I když typicky kvete fialově až modře, najdou si i zajímavé červeně kvetoucí odrůdy. Jde o šalvěj zářivou čili Salvii splendens.

Voskovky

Voskovky jsou drobné a křehké květiny, které vydrží víc, než byste čekali. Právě proto jsou oblíbené i do městských výsadeb. Hledáte-li drobnou červeně kvetoucí letničku, která vám nepřeroste přes hlavu, sáhněte po voskovce.

Zavinutka

Zavinutka čili monarda je květinou indiánů a její roztřapené květy mají skutečně krásnou červenou barvu. Jsou k mání i fialové či bílé, ale červená je rozhodně nevýraznější a k vám do předzahrádky přiláká spoustu hmyzu.

Poslechněte si novou epizodu našeho podcastu iReceptář do ucha. Hostem byla tentokrát Monika Kořínková z Monamy, kde vaří vynikající marmelády, ale taky pečou úžasné zákusky:

Související články