Co všechno můžete zasít v červenci? Podívejte se ve videu:

Zdroj: Youtube

Špenát

Špenát má velmi krátkou vegetační dobu, pouze 50 až 60 dnů. Aby však nevybíhal do květu, uspějete pouze s výsevy časně jarními, či naopak pozdně letními. Z červencových a srpnových výseů budete sklízet na podzim. Sít lze i v září pro sklizeň od března do května.

Chutné špenátové listy poskytují provitamin A, vitaminy C, E, B1, B2, K a také mnoho minerálních látek, především jód, vápník a železo. Obsahují také kyselinu šťavelovou, která váže vápník – pozor na to, že při nadměrné konzumaci může lidský organismus o tento prvek ochuzovat. Špenát podporuje činnost štítné žlázy a zažívání, nedoporučuje se však při onemocnění ledvin.

Vyžaduje humózní zásadité půdy s dostatkem dusíku. Snáší i chladné polohy a velmi dobře přezimuje. Semena vysévejte přímo do řádků vzdálených od sebe 15 až 20 cm. Během vegetace špenátu prospívá zálivka, po vzejití rostliny přihnojte ledkem amonným s vápencem. Sortiment odrůd je poměrně široký, v nabídce je například Matador, Monores, Winterriesen a další.

Ředkvičky

Výsev nejranějších odrůd začíná v únoru, pozdní končí květnem, ovšem všechny odrůdy můžete znovu vysévat od poloviny srpna a sklízet v září až začátkem října. S odolnějšími, celoročními odrůdami můžete začít již koncem července. Ředkvička má velmi krátkou vegetační dobu, od výsevu do sklizně potřebuje jen 25 až 35, výjimečně 40 dnů.

Osvědčený pěstební spon činí 15 až 20 x 3 cm. Ředkvička potřebuje lehčí humózní půdu, slunnou polohu a dostatek vláhy. Mnohdy se stává, že ředkvičky příliš pálí. Příčina většinou spočívá v nedostatku vody během růstu, proto nezapomínejte na zálivku. Odrůdová skladba je velmi široká a každý pěstitel si jistě vybere. Sortiment je navíc rozšířen o odrůdy celoroční, které nevybíhají do květu ani při výsevu v letních měsících. Jedná se o odrůdy Lada, Viola a další.

Pekingské a čínské zelí

Oba tyto druhy orientálního zelí patří mezi významné salátové zeleniny, které lze poměrně dobře skladovat. Pekingské zelí uzavírá a vytváří pevnou hlávku na rozdíl od zelí čínského, které hlávku netvoří, má pouze řídkou listovou růžici. Vegetační doba obou druhů činí 65 až 115 dní.

Vysévejte kolem 15. července, kdy se již krátí dny a nehrozí vybíhání do květu. Půda by měla být humózní, s dobrou vodní kapacitou. Vzhledem ke krátké vegetační době vyžaduje čínské i pekingské zelí dobrou zásobu přístupných živin v půdě. Nesnáší půdy kyselé. Mezi osvědčené odrůdy čínského zelí patří například Paket, u pekingského zelí Hilton, Forco a další.

Tip

Ředkvička, vodnice i pekingské zelí jsou především za sucha napadány dřepčíky, proto je vhodné výsevy často zalévat a po vzejití umístit do řádků žluté lepové desky, které škůdce přitahují svojí barvou.

Mangold

Tato plodina je na řadě zahrad doposud opomíjená, ale vzhledem k vynikajícím vlastnostem a možnosti kuchyňského zpracování si nachází stále větší oblibu. Zájem je především o zelenou odrůdu Lucullus, ale můžete pěstovat i výrazně zbarvené odrůdy červeného a žlutého mangoldu. Tato nenáročná vytrvalá zelenina je pěstovaná pro nadzemní část – listové čepele poslouží jako špenát, řapíky pak nahradí chřest. Mohutné rostliny se pěstují v konečném sponu 30 x 20 cm a vyžadují dostatek vláhy. Mangold z červencových i srpnových výsevů bez problémů přezimuje.

Červená řepa

Řepa je velmi cenná zelenina pro vysoký obsah organických kyselin a pektinů. Kromě minerálních látek zásadité povahy obsahuje látky tzv. lipotropní, které jsou účinné především proti kornatění cév a chorobám jater. Není vhodná pouze při nemocech ledvin a žlučníku.

Má průměrné nároky na půdu a dá se říci, že se jí daří ve všech polohách. Nesnáší hnojení čerstvým hnojem, proto ji zařaďte do takzvané druhé trati, tedy zpravidla jako následnou plodinu. Nejlépe jí svědčí neutrální půdní reakce. V osevním sledu by neměla být zařazována po sobě, ale ani po špenátu a mangoldu.

Řepu můžete sít od konce května až do července.

Osivo poměrně rychle a dobře klíčí. Sejte do řádků vzdálených od sebe 30 až 35 cm, do hnízd po třech semenech na 20 cm od sebe. Po vzejití se rostlinky vyjednotí, takže v každém hnízdě zůstane vždy jen jedna rostlina.

Bulvy můžete sklízet postupně během podzimu až do příchodu mrazů. Při sklizni jí ukruťte listy tak, aby nedošlo k poškození srdéčka. Také při vyrývání postupujte opatrně, aby nedošlo k poranění bulev a hlavního kořene, což by mělo za následek zahnívání během uskladnění. Ve vlhkém písku ve sklepě vydrží velmi dlouho kvalitní. V suchém prostředí však velmi rychle vadnou a tím se značně znehodnocují. Oblíbené jsou také nakládané.

Z nových odrůd je vynikající Monika či Pablo F1, ze starších pak Renova, která má oválný tvar.

Související články

Zdroj: časopis Receptář, jimejinak.cz, prozeny.cz