Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium)
Zdroj: Bobkeenan Photography / Shutterstock.com

Cesmína: keř, který zdobí zahradu po celý rok

Cesmíny se pyšní tmavozelenými lesklými listy, často ozdobně vykrajovanými nebo dokonce světle panašovanými. Na tmavozeleném pozadí vynikají jasně červené plody. Cesmíny zkrátka přímo vybízejí k tvorbě půvabné a neotřelé okrasné zahrady.

Červené dekorativní plody září na větvičkách jako malé korálky, setrvávají na keřích od podzimu až do jara a jsou pro aranžérské využití jako stvořené. Cesmína však není jenom keř pro použití do řezaných vazeb a dekorací, dobře se uplatní v zahradách i jako atraktivní dřevina, a to jak ve skupinovém, tak v solitérním použití. Cesmíny dobře snášejí řez a lze je dobře tvarovat do živých stěn a plotů. Druhy s neopadavými listy jsou velmi cenné, zejména v zimním období.

Otužilá a dekorativní cesmína na zahradu

cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium) cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium) Zdroj: OvidiuFlavius / Shutterstock.com

Cesmín existuje asi 400 druhů, z nichž některé tvoří keře a jiné mohou dorůstat i do velikosti stromů. Nejprve si přiblížíme již zmíněný vánoční druh, kterým je cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium). U nás není příliš rozšířena a je to možná trochu škoda. Jde totiž o poměrně otužilý a houževnatý keř. První cesmína ostrolistá byla v Čechách vysazena kolem roku 1880 v zámeckém parku na Sychrově.

Tento druh je typický tuhými, na okraji zoubkovanými listy, které jsou zelené i v zimě. Z původního zelenolistého druhu byly vyšlechtěny i kultivary s listem panašovaným, to znamená, že okraj listů má žlutou až stříbrnou barvu.

Cesmína altaclarenská (Ilex X altaclerensis), kultivar Purple Shaft. Cesmína altaclarenská (Ilex X altaclerensis), kultivar Purple Shaft. Zdroj: Del Boy / Shutterstock.com

Většina cesmín má samčí a samičí rostliny, které je nutné kvůli násadě plodů vysadit společně. Samosprašným typem, který vytváří plody i po zasazení jedné rostliny, je pak kříženec předchozího druhu cesmína altaklerenská (Ilex x altaclerensis).

Opadavá cesmína je v zimě obsypaná plody

Dalším zajímavým druhem je cesmína přeslenitá (Ilex verticillata). Její plody dozrávají dříve než u předchozího druhu, a to již v říjnu a počátkem listopadu. Po opadu listů zůstávají plody dále na keři, někdy až do Vánoc i déle. V tomto období je lze rovněž využít jako řezanou dekoraci do interiérů, s oblibou si na nich pochutnají i některé druhy ptáků – nadílka jejích plodů je velmi štědrá. Po opadu listů celý keř už na dálku doslova září.

Cesmína přeslenitá (Ilex verticillata) je opadavý keř.. Cesmína přeslenitá (Ilex verticillata) je opadavý keř.. Zdroj: V J Matthew / Shutterstock.com

Sběratelsky zajímavým druhem je cesmína vroubkovaná (Ilex x Renata), která pochází z Japonska. Tvoří velmi hustě větvené, pozvolna rostoucí keře. Listy má malé, hustě vroubkované, plody jsou černé.

Pěstování cesmíny

  • Rostlina roste poměrně pomalu, ale dožívá se vysokého stáří, dokonce až 300 let.

    Cesmína vyžaduje teplé místo, chráněné především proti zimnímu slunci, nejlépe v polostínu.
  • Půda by neměla být vysýchavá a při výsadbě bychom ji měli obohatit rašelinou.
  • V zimě je vhodné keř překrýt chvojím nebo listím, protože v mrazivých zimách může namrznout.
  • Před nástupem mrazů a zamrznutím půdy se vyplatí důkladná zálivka, která má příznivý vliv na přezimování rostlin. Obzvláště v zimě cesmíně škodí vysušující větry, naopak jí nevadí znečistěné ovzduší.
  • Řez snáší poměrně dobře, u pestrolistých kultivarů pravidelně odstraňujeme výhony s úplně zelenými listy.  

Jarní výsadba a množení

Větší rostliny se po výsadbě hůře ujímají, proto zakoupíme raději rostliny menší. Vysazujeme je zásadně s kořenovým balem, nejlépe na jaře, aby do zimy dostatečně zakořenily.

Pokud si budeme sami rostlinu množit, je třeba počítat s tím, že zakořeňování trvá poměrně dlouho. Můžeme zvolit podzimní řízkování nebo jarní hřížení či výsev semen. 

Akční letáky