Nemoce se nevyhýbají ani těm, kteří na první pohled budí respekt. Česnek patří mezi aromatické zeleniny, které svým typickým pachem odpuzují různé škůdce, třeba mšice a slimáky. Ale jsou i otrlejší škůdci, kteří se nějakého štiplavého závanu jen tak neleknou.

Třeba takový chřestovníček cibulový. Je to naoranžovělý lesklý brouk s třemi páry nohou, který na první pohled působí celkem sympaticky. Pěstitelé česneku ale moc dobře vědí, že zdání klame. Chřestovníček patří mezi největší zabijáky česnekové úrody. U samičky chřestovníčka se začátkem jara probouzí mateřské pudy. Klade larvy na spodní stranu listů česneku a jako spolehlivé lepidlo používá svůj slizovitý trus.

Ve videu se dozvíte, jak pěstovat česnek v truhlíku:

Zdroj: Youtube

Jedna velká rodina záškodníků

Aby bylo jasno, chřestovníček si potrpí na velkou rodinu a jeho samička je schopna naklást až 250 larev ročně. A to je dost! Hladové larvy fungují jako družstvo otesánků, neberou si servítky a sežerou celý list. Nejdříve jeden, pak druhý a pak ... všechny… Chřestovníček ale není fixovaný jen na jeden zdroj. Podle zahradníků si kromě česneku rád dopřává i cibuli nebo pažitku. Zajímavé je, že ve všech případech jde o specifickou a silně aromatickou zeleninu, která broučka zázračně přitahuje!

Co s chřestovníčkem?

Podle expertů se tohoto záškodníka můžete zbavit mechanicky – sběrem. Výborným způsobem, jak tohoto škůdce monitorovat, jsou lepové destičky, které včas varují před invazí nepřátel.

Pokud už chřestovníček na česneku zakotvil i s celou svou početnou rodinou, nezbývá vám už nic jiného než vyzkoušet některý z účinných chemických přípravků. Dobrý je třeba přírodní přípravek Neudosan, který obsahuje draselné soli a mastné kyseliny. Ani jedna z těchto složek nezůstává v půdě a ani ve vzduchu. Česnek se zbaví nepřátel bez toho, aniž by „nasál chemii“. Mezi další vhodné přípravky patří i Karate (s technologií Zeon), Calypso nebo Decis.

Houbomilka česneková

Není muška, jako muška! Houbomilka je extra škodlivý druh, který klade vajíčka přímo do pučícího česneku. Její larvy bývají až 1 centimetr dlouhé a živí se tím, že vykusují střed rostliny. Není divu, že po takovém zásahu se listy česneku zdeformují a je jen otázkou času, kdy se do narušených listů dostane infekce a jiné patogeny. Pak už není úniku a česnek má na kahánku.

S houbomilkou není radno si zahrávat. Odborníci doporučují menší záhony krýt netkanou textilií, na větších plochách je lepší použít rovnou chemii. Zákrok se provádí jednou v roce (na jaře), kdy se teplota vzduchu vyšplhá alespoň na 10 °C. Dobrou volbou jsou postřiky Reldan 40 EC nebo Karate. Při použití Karate je dobré celý postup po14 dnech ještě zopakovat.

Jak česnek chránit před plísněmi a škůdci:

Sázejte ve vhodnou dobu

Aby česnek nenapadly plísně, je potřeba ho vysadit ve správný čas. Nejlepší je to v období Dušiček (2. 11.), kdy klima je už chladné a teplota klesá pod 9 °C. Určitě ho nesázejte dříve, protože často se stává, že česnek na podzim napadá fuzáriová hniloba, která posléze způsobuje jeho vadnutí.

Používejte schválenou sadbu

Nejlépe sadbu a odrůdy, které schválila semenářská kontrola Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Střídejte stanoviště

Po roce změňte pěstební plochu. Předejdete tomu, že půda se vyčerpá a výnosy budou nižší. Navíc může dojít k zamoření prostoru škůdci a chorobami. Pokud ale nemáte jinou možnost a musíte sázet na stejné místo, přidejte do půdy alespoň organickou hmotu, tedy kompost nebo zelené hnojení.

Dopřejte česneku slunce

Pozemek, na kterém roste česnek, by měl být na slunném místě a v žádném případě nesmí být přemokřený. Česnek si libuje v písčitých i těžkých půdách.

Související články

Zdroje: www.cesnek.cz, www.ireceptar.cz, www.hobbyrecepty.cz