Zdroje: abecedazahrady.dama.cz, www.drevostavitel.cz

Co dělat se starými cihlami?

Staré cihly jsou bezvadný materiál, který lze uplatnit na mnoha místech v zahradě a okolí domu. Vzhledem k tomu, že je cihla v podstatě obyčejná, nabízejí se dva způsoby jejího použití. Buď vám její nenápadný vzhled vyhovuje, na nic si hrát nechcete a jednoduše cihly použijete tak, jak se vám to bude hodit nejlépe, hlavně aby plnily svou funkci, anebo budete fikaní a rozhodnete se zdánlivě nudný materiál trošku oživit například vzory.

Takto se k cihlám postavil i autor videopříspěvku z kanálu Do dílny, který si pomocí starých cihel poskládal pěkný plácek pro jednoduché posezení v zahradě:

Zdroj: Youtube

I použití cihel musí dávat smysl

A stejně tak je tomu i v případě chodníčků. Ač mohou být cihly zdarma nebo hodně levné, pamatujte také, že by se měly hodit k tomu, co už v okolí domu či v zahradě máte. Jestliže žádné terakotové prvky nebo cihlové zídky či dlažby nemáte, ale stejně si myslíte, že se hodí, zapojte materiál i jinde v zahradě. Stejně tak jako ve zmíněném videu. Autor udělal plácek na posezení, ale v jeho pozadí vytvořil také nevysokou suchou zídku jako zpevnění záhonu a hned dává použití tohoto materiálu trochu větší smysl. Barevně propojíte prvky v zahradě i obyčejnými terakotovými květináči.

Prostá cihla táhne ke vzorům

Kromě plácku a zídek můžete také vyskládat z cihel chodníčky. Představivosti se meze nekladou. Větší prostor, třeba pod pergolou nebo jinde v zahradě, vám dovolí zajímavější vzory, ale na druhou stranu pamatujte na určitou střídmost a zbytečně si nekomplikujte život příliš komplikovaným vzorem, který v podání jednobarevných cihel spíš nevynikne.

Co dalšího můžete z cihel postavit? Vyvýšený záhon, jezírko, zídku praktickou ale i velmi zdobnou či průchod do další části zahrady lze z cihel postavit. Stejně tak jako nášlapné kameny nebo cihlovo štěrkové cestičky v méně frekventované části zahrady. Cihly jsou však také ideálním materiálem na stavbu grilu nebo pece či udírny.

V neposlední řadě můžete z cihel postavit také základní prvky nebo i celé posezení. Jen je třeba dobře naplánovat, kde takové nepřemístitelné lavice a stoly budou.

Související články