obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Chamaedorea, nenáročná pokojová rostlina s elegancí palmy

Pochází z Mexika a Guatemaly a do našich končin přináší pohodovou atmosféru. Až jeden a půl metru vysoká rostlina s dekorativními listy a štíhlým kmínkem je působivým solitérem v hale i obývacím pokoji.

Chamaedorea elegans je vysoká pokojová rostlina podobná palmě. Někdy se jí u nás proto říká horská palma. Správné české jméno je však oštěpuška nádherná, které se ale většinou nepoužívá, v květinářství ji spíše objevíte pod zajímavě znějícím jménem chamaedora.

Rostlina vytváří jeden stonek asi 2 cm silný a může dorůst až přes 1,5 m výšky. Listy jsou zpeřené, obloukovitě prohnuté a jednotlivé lístky jsou až 20 cm dlouhé. Od kmínku vyrůstá řídká lata, na které jsou drobné žluté kvítky. Chamaedora často kvete témšř celoročně a dozrávají na ní i drobné černé plody.

Pěstování

  • obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

    Stonek chamaedory je poměrně měkký, takže je dobré podepřít jej opěrnou tyčí.

    Chmaedora pěkně roste v humózním substrátu s pH 5–6.
  • Vyžaduje pravidelnou zálivku, nejlépe dešťovou vodou.
  • Teplota jí vyhovuje v rozmezí 15 až 25 °C, v zimě může být trochu nižší.
  • Nejlépe se jí daří v polostínu, pokud má dostatek vláhy, snese i víc slunce, ale hrozí žloutnutí listů. Na druhé straně snese i plné zastínění, proto je oblíbenou pokojovou rostlinou.
  • Příliš suchý vzduch způsobuje zasychání konců lístků. Rostlině v suchých bytech proto prospěje rosení, umístění odpařovačů do jej blízkosti a podobně.

chamaedorea chamaedorea Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ze škůdců se na chamaedoře mohou objevovat puklice, svilušky a třásněnky. V příliš mokrém substrátu se také mohou rozmnožit smutnice, jejichž larvičky ožírají kořeny. Jinak chorobami netrpí.

Semena můžete vysít

Dozrálé plody mají černou barvu a můžeme je použít k výsevu. Klíčivost si uchovávají skoro rok a ve vlhkém substrátu ochotně klíčí.

Akční letáky