obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Chcete originální vánoční jablka? Vypěstujte si plody s obrázkem

Za čtyři měsíce bude za dveřmi Štědrý den a vy si budete lámat hlavu s tou nejlepší vánoční dekorací nebo drobným dárkem pro své blízké. Překvapte je originálním jablkem s obrázkem, které vypěstujete na vlastní zahradě. Začít s tím však musíte už teď.

Těsně před Vánoci jsou obchody zavaleny nejrůznějším zbožím. Možná jste mezi záplavou ozdob a pochutin zaznamenali červená jablíčka s obrázkem stromečku, hvězdy nebo komety. Jejich cena se pohybuje kolem patnácti korun za kus, ale je to originální a přitom zdravá drobnost, která poslouží jako dárek nebo zajímavá dekorace. I na jabloni ve vaší zahradě se však dá taková dobrota vypěstovat. Jak na to?

Vánoční jablka Vánoční jablka Zdroj: Shutterstock.com / Thomas Oswald

Jablka se červenají

I obyčejné jablko má svůj příběh. Na jaře

Kvetoucí jabloň Kvetoucí jabloň Zdroj: Shutterstock.com / Kateryna Ovcharenko

jabloně vykvetly záplavou květů, které hojně navštěvovali opylovači. Z nich pak vznikaly drobné plody, který přes léto rostly a sílily. Jablko je dužnatý plod označovaný jako malvice, na jeho tvorbě se kromě pestíků podílejí i další květní části jako tyčinky a květní lístky (tzv. bubák v jablíčku je vlastně zbytek tyčinek a kališních lístků). Podle konkrétní odrůdy se během zrání jablek pozvolna mění jejich barva. Zelená barva jablíček se postupně ztrácí a jablka se vybarvují do červených tónů. Je to způsobeno tím, že zelené barvivo chlorofyl časem degraduje a uvolňuje místo přítomným karotenoidům. Ty se v nepřítomnosti chlorofylu dokáží více projevit a jablko mění svou barvu na žlutou. V době dozrávání pak v plodu vznikají antokyany, které dodávají jablku červenou barvu. Jasně zbarvené plody obecně lákají konzumenty a ti pak rozšiřují semena konkrétní rostliny.

Jak na vánoční jablka?

Zelené jablko Zelené jablko Zdroj: Shutterstock.com / OFC Pictures

Když je jablko během zrání zastíněno třeba listem, zůstane na něm zelené místo. Podobného principu se dá využít i cíleně a vypěstovat si doma jablka s obrázkem dle vašeho výběru. Pro tento účel je nejlepší voděodolný samolepící papír, na který si předkreslíte požadovaný tvar. Potom ho pomocí ostrého vyřezávacího nože nebo nůžek vyřežete. Pokud to bude možné, vyrobte si samolepky nejlépe zelené barvy. Bílá barva propouští dost slunečních paprsků a hrozí, že obrázek nebude dost zřetelný, černá zase přitahuje záření a a jablko se pod ní může spálit. Samolepky se na jablka lepí během léta, ještě, než začnou dozrávat a měnit svou barvu.

Zkušený zahradník si poradí

Během zrání jablko mění barvu Během zrání jablko mění barvu Zdroj: Shutterstock.com / Thomas Oswald

Teď přichází chvíle pro vaši zručnost a trpělivost. Vyberte si vhodnou jabloň (nejlépe některou ze zimních odrůd, které se pěkně vybarvují dočervena, např. Bohemia Red, Jonagold) a vyhlédněte si ty nejlepší a největší plody. Na nezralé ovoce opatrně nalepte připravené samolepky, snažte se ovoce nepomačkat ani ho jinak nepoškodit. Volte stranu jablíčka, na kterou dopadají sluneční paprsky po větší část dne. Teď už stačí úrodu pravidelně kontrolovat a těšit se na jedinečné plody ze zahrádky. Při sklizni pak jablka opatrně očešte, sejměte samolepku a pochoutku uskladněte na zimu. Nejvhodnější postup i čas pro nalepování samolepek musíte vyladit podle vaší zkušenosti s danou odrůdou i konkrétním stromem.

  • Při pěstování jablek s obrázkem se nemusíte omezovat jen vánoční tématikou. Vyrobte si speciální valentýnskou edici se srdíčky (tady však musíte volit odrůdy, které budou vhodné ke konzumaci v polovině února) nebo zkuste vtipný obrázek jablka na jablku.
Jablko s obrázkem se bude na míse s vánočním ovocem skvěle vyjímat. Jablko s obrázkem se bude na míse s vánočním ovocem skvěle vyjímat. Zdroj: Shutterstock.com / czdast

Akční letáky