Na některých záhonech stále ještě zůstává kořenová zelenina, růžičková kapusta nebo zelí, ale možností, kde by se mohli škůdci “přiživit”, povážlivě ubylo. A tak se slimáci, ale i krtci, myši, případně dokonce zajíci a další nevítaní hosté, soustředí právě na tyto kousky, které ještě čekají na svoji chvíli na zahradě. Vypořádejte se s nimi snadno a rychle.
Vyrobte si domácí chilli prášek podle youtubového videa od Scott Head:
Jednoduše a účinně
Velmi jednoduchou, ale zároveň také účinnou metodou, jak odradit zmiňované škůdce v konzumaci vaší zeleniny, je její ochrana práškem z chilli papriček. Ošetření pozemku je velmi jednoduché – zkrátka vezmete sáček pálivého koření a nasypete jej kolem záhonu, případně kolem konkrétní rostliny. V tu chvíli si můžete být jisti, že máte o zbytek úrody bez problémů postaráno.
Jak to funguje?
Proč vlastně chilli prášek tak dobře funguje? Je to jednoduché a pochopitelné. Obsahuje totiž látku zvanou kapsaicin. To je přesně ta část jeho složení, která způsobuje pálivost těchto malých papriček. Stejně jako na člověka působí kapsaicin také na drobné škůdce, kteří se takto ošetřené zahradě raději obloukem vyhnou a zamíří k zahradníkovi, který tuto podzimní péči zanedbal.
Aplikaci opakujte
Jediným problémem, s nímž bude potřeba se vyrovnat, je nutnost opakované aplikace chilli po dešti nebo silném větru v případě, že přišel nedlouho po ošetření záhonu a prášek se ještě nestačil přirozeně promíchat s horní vrstvou substrátu. Na druhou stranu si ale můžete být jisti, že při dešti budou látky z chilli prášku pronikat do spodních vrstev záhonu, kde přidělají nepříjemnosti škůdcům žijícím v podzemí.
Vyberte tu pravou chvíli
Chcete-li dosáhnout opravdu co největší účinnosti, ošetřete takto svoje záhony před večerem, protože to jsou právě ty hodiny, kdy se většina škůdců připravuje na noční hostinu. Uvidíte, že bude stačit několik neblahých zkušeností a slimáci nebo i jiní nezvaní hosté se k vaší zelenině ani nepřiblíží.
Bezpečný pro lidi i přírodu
Chilli prášek je nejen přírodním prostředkem, kterého se nemusíme obávat při následné konzumaci zeleniny, ale podle mnohých zahrádkářů jde dokonce o směs látek, jež dokonce pomáhají zlepšovat kvalitu půdy díky přírodním antioxidantům.
Právě ty podporují zdravý růst rostlin. Díky antibakteriálním vlastnostem může prášek z pálivých papriček chránit rostliny také před mnoha nebezpečnými chorobami a někteří odborníci jej označují dokonce za přírodní fungicid (likvidující plísně a houbové choroby).
Uspořádejte hostinu pro ptáky
Zdá se tedy, že použitím chilli prášku nic nezkazíte. Použijete-li jej navíc jako ohraničení části zahrady, kde chcete nechat dostatek potravy například pro ptáky (spadaná jablka, semínka a podobně), nabídnete jim bohatou zásobu krmení, o které je nikdo jiný nepřipraví. Odměnou vám může být zimní život na zahradě, který budete moci pozorovat z tepla domova.
Zdroje: www.express.co.uk, www.birminghammail.co.uk, www.examinerlive.co.uk