Chomáčky „slin“ na bylinách jsou výsledkem činnosti larev pěnodějek, což jsou křísi z čeledi Cercopidae (pěnodějkovití).

Larvička schovaná v pěně

Larvička pěnodějky saje rostlinné šťávy, protože ale saje dlouhodobě na jednom místě, potřebuje ochranu proti predátorům a parazitům. K tomu jí slouží voskovité sekrety, které vylučuje ze speciálních žlázek na zadečku. Tyto sekrety jsou pak rozmývány tekutými výkaly (obsahují až 99,5 % vody a enzymy, které štěpí vosk). Vzniklou mýdlovitou substanci pěnodějka napění zvláštními pohyby zadečku. Larva však nemůže být sekretem pokryta celá. Vždy musí vykukovat alespoň špička zadečku, aby se larvička neudusila.

Pěnodějky mají nejraději květinové louky

Pěnodějky jsou velmi hojný druh se značně proměnlivým zbarvením, od světle žlutého nebo hnědého až po zcela tmavé; některé exempláře jsou jednobarevné, jiné jsou kontrastně skvrnité až černé. Živočich nejraději žije na pěstrých loukách, kde se živí rozmanitou potravou. V průběhu roku vytváří jednu generaci. Z přezimujících vajíček se na jaře líhnou nymfy, které jsou zelenavě žluté. Žijí v pěnovém obalu na různých druzích rostlin a živí se rozmanitými rostlinami.

Larvy se přeměňují v imaga v průběhu června. Na intenzivně obhospodařovaných plochách se stav pěnodějky, podobně jako mnohých dalších bezobratlých, snižuje. Na zahradě není důvod se pěnodějek obávat, naopak je příznivé, pokud jim pestrá louka na zahradě poskytne útočiště.