Od hrabošů a hryzců nám mohou pomoci jejich přirození nepřátelé. Jediné, co potřebujeme, je trocha trpělivosti. Přilákat je na zahradu se vyplatí i preventivně, a pak se s ohlodanou úrodou ani usychajícími stromky, kterým hryzci ožrali kořeny, nesetkáme.

Lasičky a kuny v kůlně

Učiněným požehnáním jsou pro zahradu lasičky. Tyto hbité štíhlé šelmičky hraboše i hryzce celoročně pronásledují i v podzemích norách až do hnízd. Na lov se vydávají především v noci, přes den potřebují odpočívat – k tomu jim poslouží kůlna se dřívím nebo větší kupka dřeva, kde je nikdo nebude rušit. Hryzce loví i kuny, které nejsou na půdách obytných budov (ani pod kapotami aut, kde překousávají kabely) vítány, ale pokud bydlí ve stodole či v kůlně, kde neruší, mohou být velmi užitečnými společníky. Lasičkám i kunám mohou ublížit pasti a jedy.

Bidýlka a budky

Hraboše také loví poměrně hojná káně. Ve slabých pařátech slepici neunese, není třeba se o drůbež bát, pouze malá kuřata je lepší chránit pletivem – a to i kvůli kočkám). Na hraboších si smlsne i drobná poštolka, která je vyhlíží v třepotavém letu. V noci nastupují sovy, jako jsou puštíci a kalousi.

Káně potřebuje posed, odkud kořist vyhlíží – pokud na klidný okraj zahrady do výšky 2 m a výše umístíme bidélko, můžeme ji k návštěvě přilákat (loví spíše na volnějším prostranství nežli mezi dřevinami). Odpočinek ocení i poštolka a sovy. Pro poštolky a puštíky lze na stromy umístit hnízdní budky, pro kalouse podložky. Vyvěšování budek pro dravce a sovy jako prevenci přemnožení hlodavců doporučuje i ministerstvo zemědělství.

Hraboše a hryzce likviduje užovka i krtek

S hubením hrabošů překvapivě účinně pomáhají užovky, které se za nimi neohroženě plazí do nor a hnízd – a jejich štíhlá těla proniknou všude. Rády se zabydlí na zahradě s dostatkem keřů a suchou zídkou, v jejíchž skulinách naleznou úkryt. Ideální je, pokud najdou místo pro kladení vajec. Helena Vlašínová z Ekologického institutu Veronica doporučuje v praxi osvědčené „hadníky“ – malé komposty ohrazené laťkami s dostatečnými rozestupy či pletivem s velkými oky, složené z opakujících se vrstev nasekaných větviček, papíru a posečené trávy, plevele či listí. Komposty je třeba nechat v klidu uležet, po dvou letech se v hromadě často objeví kulatá bílá vajíčka užovky obojkové. V přítomnosti rozrůstající se hadí rodiny nemají hlodavci na zahradě šanci.
Mláďata hrabošů a hryzců likviduje i krtek, který rostlinám jakožto hmyzožravec nijak neškodí, naopak provzdušní půdu. A krtince jsou proti škodám způsobeným hryzcem jen maličkostí…

Šelmy domácí

Trpělivostí i hbitostí v lovu hlodavců jsou pověstné kočky, pročež je chovali již staří Egypťané. Čiperné venkovské kočky jsou velmi výkonné, kocouři bývají línější, ale také umí lovit. U koček chalupářských nebo víkendových, zvyklých na život v bytě, záleží úspěch lovu na povaze a plemeni. Na druhou stranou jsou kočky, které se volně pohybují po zahradách, velkou hrozbou pro ptáky, především při hnízdění a vylétávání z hnízd. Pomohou zabezpečené ptačí budky, husté trnité keře jako hloh a speciální rolnička na obojku kočky, která zvoní jen při skoku – ptáky tedy varuje a kočku běžně neobtěžuje.