Buxusy v ohrožení. Housenky zavíječe zimostrázového opět útočí
5. 5. 2017

Buxusy v ohrožení. Housenky zavíječe zimostrázového opět útočí

První hlášení o výskytu housenek zavíječe zimostrázového v letošním roce mají březnové datum. Od té doby přicházejí další a další hlášení o napadení nejen z jižní Moravy, ale i od Olomouce či z Prahy a blízkého okolí. Je vůbec možné buxus před škůdcem ochránit?

Jak zlikvidovat škůdce na buxusech?

Vloni se nám na buxusech objevily housenky, které je silně spásaly. Co máme dělat, aby se to letos neopakovalo? Radim Bečvář, Nové Město nad Metují

Zahradní specialista Jan Kopřiva: Byly to housenky zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis). Tento drobný motýl z čeledi travaříkovití patří mezi dobré letce. Dospělec má obvykle bílá křídla (o rozpětí 40–45 mm) s hnědým lemem, ale existují i jedinci zcela hnědí. Samičky žijí přibližně osm dní a vajíčka kladnou na listy zimostrázu (Buxus), známého u nás i pod názvem krušpánek. Spíš než drobného motýlka máte šanci najít jeho larvy. Jsou zelenožluté s černými pruhy a bílými puntíky s nápadně lesklou černou hlavou. Housenky zavíječe zimostrázového jsou dlouhé až 5 cm a okusují nejen listy, ale i zelenou kůru. Při přemnožení mohou zimostráz zlikvidovat.

Housenka zavíječe zimostrázového

V našich podmínkách má motýl 2–3 generace. Housenky z poslední snůšky přezimují mezi listy v kokonech. Svůj žír začínají uvnitř keře, navíc jsou skvěle maskované, takže když je spatříme na jeho okraji, může být jeho vnitřek už dávno bez listů. Pokud tedy nechcete o svůj buxus přijít, pravidelně ho prohlížejte, a to od března do října. Čím dříve škůdce objevíte, tím lépe keř ochráníte. Při menším napadení můžete housenky sbírat ručně.

Housenka zavíječe zimostrázového je dobře maskovaná.

Osvědčilo se i ošetření silným proudem vody z tlakového postřikovače. Pod keř rozložte silnější igelitovou plachtu, na kterou vodou spláchnete housenky a další nečistoty. Chemicky postřik je složitější právě proto, že jsou housenky ukryté uvnitř keře. Účinné by měly být přípravky Careo nebo Decis. Insekticid použijte hned, jak housenky objevíte.

Načasování vychází podle vývoje jednotlivých generací škůdce na polovinu dubna, červen a konec října. Pokud housenky keře zcela nezlikvidují, je šance, že se výhony opět zazelenají. 

Že je zavíječ zimostrázový pro buxusy opravdovou pohromou dokládá video nazvané Der Buchsbaumzünsler, které zachytilo jeho hodování na buxusu: 

Odkud se zavíječ zimostrázový vzal?

Domovinou zavíječe zimostrázového je východní Asie. Způsob, jak se dostal do Evropy, neznáme. S velkou pravděpodobností se rozšířil v rámci mezinárodního obchodu s rostlinami. V Evropě byl poprvé zaznamenán v Porýní v roce 2006. Hned v následujícím roce v této oblasti způsobil na řadě míst holožíry na buxusech. Na území České republiky byl poprvé výskyt tohoto škůdce zaznamenán v roce 2011 v Národním parku Podyjí. Na jaře 2013 byly zaznamenány lokálně silné žíry až holožíry v okrajových částech Brna. Jak dokládají fotografie zveřejněné na serveru www.biolib.cz, dospělci zavíječe nebo jeho housenky byli pozorováni také v Olomouci, Uherském Hradišti, Praze či Neratovicích. 

Tak to je on. Tenhle motýlek je zavíječ zimostrázový.

Zaútočil zavíječ i na vaše buxusy?

Máte zkušenosti s napadením buxusu zavíječem zimostrázovým? Pokud se i ve vašem okolí tento škůdce objevil, napište nám své zkušenosti se záchranou zimostrázů do komentářů pod článkem. Zajímá nás kdy, kde a jak silné napadení bylo, ale také co jste pro záchranu keřů udělali a jak to dopadlo.

Autor Radka Páleníková, spoluautor Jan Kopřiva.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětplusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

zavíječ

(VWPsQNuAc8m.CpbgZkBFQmT6hUm~eYSx47bO), 11. 10. 2018, 16:48

Dobrý den všem,
u nás se letos prvně objevily housenky zavíječe, motýlky jsem vůbec nepostřehla. Použili jsme Lepinox a budeme doufat....
Keře máme asi 30 let a bylo by jich škoda.
Lokalita Lidice u Kladna.

Buxus & thuje

(Daniel), 7. 9. 2018, 23:04

Ja mam letos problem se dvema skudci. Se zavijecem a lykokazem. Lykokaz mi dost brutalne napadl thuje, zlikvidoval nekolik stovek malych vetvicek, zavijece jsem na buxusu objevil teprve pred par dny, ze se to stane, jsem ocekaval. Kazdopadne...proti obema jsem pouzil Karate Zeon, protoze to vsude doporucovali a ucinek byl nevalny. Na lykokaza to snad ani zadny vliv nemelo, zavijece se zda, ze jsem z poloviny vyhubil, ale stejne jsem na vetvickach dva dny po aplikaci nasel spousty zivych housenek. Bohumin

Buxus

(Jana), 5. 9. 2018, 11:11

Mela jsem 4 velke stromky buxusu,housenek jsem si vsimla pozde,vsechno je sezrane,stromky jsme urezali,ale housenky jsou porad vsude,lezou ze zahrady,po pergole,otresny.Bohumin,Zablati.

Zavíječ na buxusech

(VWPsQNuD49BBOYSSihuE3YsVVtQxQNs6JyvjFo), 23. 7. 2018, 10:31

Mám, vlastně měl jsem 2 krásné asi 2 m vysoké buxusy, které mi za 2 týdny zlikvidoval tento nenasytný škůdce a jeho housenky, které se záhadně spouštějí i ze střechy pergoly po pavučinových lanech a rozlézají se všude.
Stromy jsou na odpis, navíc jsem zjistil, že u sousedů to je úplně stejné. Čeká nás nepříjemná práce s likvidací těchto kdysi krásně zelených keřů.
Před rokem to zase odnesl krásný 60-ti letý smrk pichlavý a jeho ničitel kůrovec.
To jsem zvědav, co po letošním letním a velice teplém roce nás čeká v roce 2019.
Zdar a sílu!

RE: Zavíječ na buxusech

(VWPsQNuBWkxkQMs6JT2BR656JTejFm4Umbm~g), 5. 9. 2018, 13:40

Přátelé, neházejte hned flintu do žita a HLAVNĚ nekácejte stromky!
Mám buxus, starý asi 25 let. Krásný stromek. Letos v červnu vyjdu ráno z domu a zírám na holé koště bez jediného lístku. Koupila jsem Lepinox Plus, rozředila balíček 10 g asi 10 l vody a 3x během 3 týdnů zbytek stromečku pořádně postříkala a každý den 2x hodně zalila. Asi za 2 měsíce začaly rašit nové lístky, keř je krásně zelený.
Zavíječ má prý během léta 2 až 3 generace, tj. asi po 2 měsících.

Buxus

(Obrusníková), 29. 5. 2018, 12:22

Loni jsem zjistila výskyt housenek a bílých motýlků, až letos jsem je začala likvidovat, nejdříve sběrem, to ale byla nekonečná práce, tak jsem koupila přípravek LEPINOX +, po jeho použití housenky přibližně do tří dnů zčernaly a keře se opět zazelenaly. Teď je pravidelně sleduji a jakmile spatřím motýlka nebo housenku, opět použiji postřik. Doporučuji všem, kdo nechtějí o keře přijít, provést postřik důkladně mezi větvičkami.
Lokalita Ostrava-Třebovice

Housenky zavíječe

(PETR KOUTNÝ), 11. 5. 2018, 21:13

Použil jsem postřik KARATE na žravý hmyz a funguje to.Výrobce ředí 3ml/10litrů,dal jsem 1ml/2litry,keřům se nic nestalo,naopak začaly znovu pučet.Musím zdůraznit že postřiku předcházel důkladný sběr housenek(cca 60-70 ks ze 7 keřů o průměru cca 50cm,ale vyplatilo se).Při postřiku postupně rozhrnujte větve a vystříkejte i vnitřek keře.Důležité je aby nezačlo pršet,v nouzi pokud to umožní velikost keře zakrýt igelitem nebo nepromokavou plachtou.Druhý den zbylé housenky na zemi v křečích.Po nějaké době asi postřik zopakuju.Lokalita Vratimov okres Ostrava.

Dobrý den,zajímalo by mě,jestli housenky zavíječe napadají i keře Cotoneastru.Děkuji za odpověď.Kulík

RE: Dotaz

(Ilona De.), 9. 5. 2018, 06:38

Ne. Housenky zavíječe nenapadají cotoneastry. V zahradě mi rostou oba keře přímo vedle sebe.

Housenky na buxusu

(VWPsQNuvWgnjEKd_6onzZ-enVvbjcL4Vj7aPZYTw), 28. 4. 2018, 14:14

Dnes jsem byla zděšena. Buxus obalený bílým chmýřím a velkým množstvím housenek. Někde listy ožrané úplně, asi 100 jsem oklepala a pak jsem to vzdala, nebralo to konce. Mám z buxusu živý plot a myslím, že bude po něm. Zítra musím koupit nějaký postřik. Přeji všem hodně zdaru při likvidaci. Lokalita Pardubice

RE: Housenky na buxusu

(eva danisova), 13. 9. 2018, 21:19

13.9.2018 dnes jsme objevili dva infikované keře a další dva sousedi,vzdálení cca 500m,uvádějí také poškozené keře.Lokalita Havířov Šumbark


Zavíječ zomostrázový

(VWPsQNuzWgnjEKL7VvdjKSagc7P~QkR6Kvm.h74Vl), 13. 8. 2017, 18:05

Zavíječ útočí v Ostravě - objevili jsme ho na keřích v Radvanicích a v Hrabové. V pondělí musím sehnat postřik a začneme bojovat.

Buxus

(Lucie), 10. 8. 2017, 16:35

Je to nekonečný boj, postřik funguje (letos bude už třetí).
Lokalita Brno

housenky na buxuxu jsem objevila před 3dny, ale asi pozdě. Manžel použil postřik na stromky. Uvidíme co to udělá. Lokalita Šternberk u Olomouce

Zavíječ

(VWPsQNuL-fmMFYqTVvdjcL4Vj7aPZYTw), 8. 8. 2017, 14:44

Na přelomu července a srpna jsem zaznamenal pokročilý výskyt zavíječe zimostrázového v katastru obce Řepiště v okrese Frýdek-Místek. Na hřbitově spodní polovina keřů zlikvidována, v zahradách na větších keřích obvykle spodní třetina. Zkouším postřik Decisem.

zavíječ v Ostravě

(M), 7. 8. 2017, 07:29

Napaden jem mel zivy plot (cca 70 keru), nejdrive na jare jsem to sbiral rucne, ale letni vyskyt byl mnoho-nasobne vyssi, Takze jsem zkusil LEPINOX + co mam na Zavijece Jablonoveho a vypada, ze to zafungovalo velice dobre. Po prvnim dni je tam spousta mrtvych housenek, takze muzu doporucit k vyzkouseni.

zavíječ

(Ivana), 9. 6. 2017, 12:33

Minulý rok jsem o housenkách nic nevěděla, ale letos jsem si přečetla článek a tím si uvědomila, že housenky asi moje buxusy mají. Na jaře se opět objevily. Proti housenkám jsem použila přípravek Lepinox Plus, který mi byl doporučen. Včera jsem keře prohlížela a zatím housenky nevidím, vzhledem k tomu, že mám buxusů asi 30, tak to stříkání dalo práci, doufám, že se mi to vyplatilo.

zavíječ

(Libuše), 25. 5. 2017, 16:26

Zapoměla jsem uvést lokalitu: Praha 10

zavíječ

(Libuše), 25. 5. 2017, 16:24

Loni jsem jen těžko zachraňovala postřikem buxusy, ale povedlo se, jsou dost ožrané, ale po postřiku se zazelenaly. Sousedům je bez postřiku sežraly úplně. Letos opět napadení housenkami, tak dnes jsem je posříkala. Další postřik provedu koncem června a pak v červenci a v říjnu. Stříkala jsem Decisem.

buxus

(Jarka), 25. 5. 2017, 15:18

Od loňského roku jsem několikrát stříkala přípravkem Calipso. Buxusy zatím drží i když některá místa mají více "vyžrané". Kolem jsou nové výhonky a tak se to časem dorovná. Lokalita Praha 10.

zavíječ zimostrázový

(Miriam Chudomelová), 25. 5. 2017, 10:22

Mám 2 buxusy cca 80cm vysoké. Housenek jsem si všimla dost pozdě, ale pilně je sbírám. Zatím jsem na čísle 25. Jsou 3-4cm dlouhé. Buxusy jsou sice dost ožrané, ale zachráním je. Lokalita Praha 4 - Krč.

Buxusy

(Jara(Brno)), 23. 5. 2017, 00:43

Zavíječ-duben -Mospilan zevnitř aodspodukeře-opak.červec a záŕí.

Měla jsem tři keře buxusu, které jsou zevnitř naprosto zničeny díky housenkám. Všimla jsem si poničení pozdě, housenky keře ožírají již z vnějšku, záchrana je zbytečná, rostliny naprosto zničeny. Lokalita: Ostrava Vítkovice.

Pohroma

(Karolína Praha), 18. 5. 2017, 11:50

U listů buxusů jsem objevila podivné schnutí, které jsem po infu z internetu shledala jako napadení zavíječem. Během týdne byly keříky zlikvidovány a napadení se rozšířilo. Raději jsem zlikvidovala 12 keříků a spálila, než bych používala chemii s nejistým výsledkem a příští rok se děsila opakování. Mrzí mě to, ale pokud napadení nezjistíte včas, pravděpodobně se likvidaci keřů nevyhnete.

zavíječ

(Irena Praha), 12. 5. 2017, 11:09

Minulý rok nám zavíječ napadl jeden keř, přípravek na postřik jsem nesehnala. Letos napadl všechny buxusy, zachraňovat už není co. Raději je zlikvidujeme, ale se to nešířilo dál.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS