Buxusy v ohrožení. Housenky zavíječe zimostrázového opět útočí
5. 5. 2017

Buxusy v ohrožení. Housenky zavíječe zimostrázového opět útočí

První hlášení o výskytu housenek zavíječe zimostrázového v letošním roce mají březnové datum. Od té doby přicházejí další a další hlášení o napadení nejen z jižní Moravy, ale i od Olomouce či z Prahy a blízkého okolí. Je vůbec možné buxus před škůdcem ochránit?

Jak zlikvidovat škůdce na buxusech?

Vloni se nám na buxusech objevily housenky, které je silně spásaly. Co máme dělat, aby se to letos neopakovalo? Radim Bečvář, Nové Město nad Metují

Zahradní specialista Jan Kopřiva: Byly to housenky zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis). Tento drobný motýl z čeledi travaříkovití patří mezi dobré letce. Dospělec má obvykle bílá křídla (o rozpětí 40–45 mm) s hnědým lemem, ale existují i jedinci zcela hnědí. Samičky žijí přibližně osm dní a vajíčka kladnou na listy zimostrázu (Buxus), známého u nás i pod názvem krušpánek. Spíš než drobného motýlka máte šanci najít jeho larvy. Jsou zelenožluté s černými pruhy a bílými puntíky s nápadně lesklou černou hlavou. Housenky zavíječe zimostrázového jsou dlouhé až 5 cm a okusují nejen listy, ale i zelenou kůru. Při přemnožení mohou zimostráz zlikvidovat.

Housenka zavíječe zimostrázového

V našich podmínkách má motýl 2–3 generace. Housenky z poslední snůšky přezimují mezi listy v kokonech. Svůj žír začínají uvnitř keře, navíc jsou skvěle maskované, takže když je spatříme na jeho okraji, může být jeho vnitřek už dávno bez listů. Pokud tedy nechcete o svůj buxus přijít, pravidelně ho prohlížejte, a to od března do října. Čím dříve škůdce objevíte, tím lépe keř ochráníte. Při menším napadení můžete housenky sbírat ručně.

Housenka zavíječe zimostrázového je dobře maskovaná.

Osvědčilo se i ošetření silným proudem vody z tlakového postřikovače. Pod keř rozložte silnější igelitovou plachtu, na kterou vodou spláchnete housenky a další nečistoty. Chemicky postřik je složitější právě proto, že jsou housenky ukryté uvnitř keře. Účinné by měly být přípravky Careo nebo Decis. Insekticid použijte hned, jak housenky objevíte.

Načasování vychází podle vývoje jednotlivých generací škůdce na polovinu dubna, červen a konec října. Pokud housenky keře zcela nezlikvidují, je šance, že se výhony opět zazelenají. 

Že je zavíječ zimostrázový pro buxusy opravdovou pohromou dokládá video nazvané Der Buchsbaumzünsler, které zachytilo jeho hodování na buxusu: 

Odkud se zavíječ zimostrázový vzal?

Domovinou zavíječe zimostrázového je východní Asie. Způsob, jak se dostal do Evropy, neznáme. S velkou pravděpodobností se rozšířil v rámci mezinárodního obchodu s rostlinami. V Evropě byl poprvé zaznamenán v Porýní v roce 2006. Hned v následujícím roce v této oblasti způsobil na řadě míst holožíry na buxusech. Na území České republiky byl poprvé výskyt tohoto škůdce zaznamenán v roce 2011 v Národním parku Podyjí. Na jaře 2013 byly zaznamenány lokálně silné žíry až holožíry v okrajových částech Brna. Jak dokládají fotografie zveřejněné na serveru www.biolib.cz, dospělci zavíječe nebo jeho housenky byli pozorováni také v Olomouci, Uherském Hradišti, Praze či Neratovicích. 

Tak to je on. Tenhle motýlek je zavíječ zimostrázový.

Zaútočil zavíječ i na vaše buxusy?

Máte zkušenosti s napadením buxusu zavíječem zimostrázovým? Pokud se i ve vašem okolí tento škůdce objevil, napište nám své zkušenosti se záchranou zimostrázů do komentářů pod článkem. Zajímá nás kdy, kde a jak silné napadení bylo, ale také co jste pro záchranu keřů udělali a jak to dopadlo.

Autor Radka Páleníková, spoluautor Jan Kopřiva.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmmínuspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Zavíječ zomostrázový

(VWPsQNuzWgnjEKL7VvdjKSagc7P~QkR6Kvm.h74Vl), 13. 8. 2017, 18:05

Zavíječ útočí v Ostravě - objevili jsme ho na keřích v Radvanicích a v Hrabové. V pondělí musím sehnat postřik a začneme bojovat.

Buxus

(Lucie), 10. 8. 2017, 16:35

Je to nekonečný boj, postřik funguje (letos bude už třetí).
Lokalita Brno

housenky na buxuxu jsem objevila před 3dny, ale asi pozdě. Manžel použil postřik na stromky. Uvidíme co to udělá. Lokalita Šternberk u Olomouce

Zavíječ

(VWPsQNuL-fmMFYqTVvdjcL4Vj7aPZYTw), 8. 8. 2017, 14:44

Na přelomu července a srpna jsem zaznamenal pokročilý výskyt zavíječe zimostrázového v katastru obce Řepiště v okrese Frýdek-Místek. Na hřbitově spodní polovina keřů zlikvidována, v zahradách na větších keřích obvykle spodní třetina. Zkouším postřik Decisem.

zavíječ v Ostravě

(M), 7. 8. 2017, 07:29

Napaden jem mel zivy plot (cca 70 keru), nejdrive na jare jsem to sbiral rucne, ale letni vyskyt byl mnoho-nasobne vyssi, Takze jsem zkusil LEPINOX + co mam na Zavijece Jablonoveho a vypada, ze to zafungovalo velice dobre. Po prvnim dni je tam spousta mrtvych housenek, takze muzu doporucit k vyzkouseni.

zavíječ

(Ivana), 9. 6. 2017, 12:33

Minulý rok jsem o housenkách nic nevěděla, ale letos jsem si přečetla článek a tím si uvědomila, že housenky asi moje buxusy mají. Na jaře se opět objevily. Proti housenkám jsem použila přípravek Lepinox Plus, který mi byl doporučen. Včera jsem keře prohlížela a zatím housenky nevidím, vzhledem k tomu, že mám buxusů asi 30, tak to stříkání dalo práci, doufám, že se mi to vyplatilo.

zavíječ

(Libuše), 25. 5. 2017, 16:26

Zapoměla jsem uvést lokalitu: Praha 10

zavíječ

(Libuše), 25. 5. 2017, 16:24

Loni jsem jen těžko zachraňovala postřikem buxusy, ale povedlo se, jsou dost ožrané, ale po postřiku se zazelenaly. Sousedům je bez postřiku sežraly úplně. Letos opět napadení housenkami, tak dnes jsem je posříkala. Další postřik provedu koncem června a pak v červenci a v říjnu. Stříkala jsem Decisem.

buxus

(Jarka), 25. 5. 2017, 15:18

Od loňského roku jsem několikrát stříkala přípravkem Calipso. Buxusy zatím drží i když některá místa mají více "vyžrané". Kolem jsou nové výhonky a tak se to časem dorovná. Lokalita Praha 10.

zavíječ zimostrázový

(Miriam Chudomelová), 25. 5. 2017, 10:22

Mám 2 buxusy cca 80cm vysoké. Housenek jsem si všimla dost pozdě, ale pilně je sbírám. Zatím jsem na čísle 25. Jsou 3-4cm dlouhé. Buxusy jsou sice dost ožrané, ale zachráním je. Lokalita Praha 4 - Krč.

Buxusy

(Jara(Brno)), 23. 5. 2017, 00:43

Zavíječ-duben -Mospilan zevnitř aodspodukeře-opak.červec a záŕí.

Měla jsem tři keře buxusu, které jsou zevnitř naprosto zničeny díky housenkám. Všimla jsem si poničení pozdě, housenky keře ožírají již z vnějšku, záchrana je zbytečná, rostliny naprosto zničeny. Lokalita: Ostrava Vítkovice.

Pohroma

(Karolína Praha), 18. 5. 2017, 11:50

U listů buxusů jsem objevila podivné schnutí, které jsem po infu z internetu shledala jako napadení zavíječem. Během týdne byly keříky zlikvidovány a napadení se rozšířilo. Raději jsem zlikvidovala 12 keříků a spálila, než bych používala chemii s nejistým výsledkem a příští rok se děsila opakování. Mrzí mě to, ale pokud napadení nezjistíte včas, pravděpodobně se likvidaci keřů nevyhnete.

zavíječ

(Irena Praha), 12. 5. 2017, 11:09

Minulý rok nám zavíječ napadl jeden keř, přípravek na postřik jsem nesehnala. Letos napadl všechny buxusy, zachraňovat už není co. Raději je zlikvidujeme, ale se to nešířilo dál.

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS