Domácí medicína na choroby rostlin: postřik z přesličky a heřmánku
23. 6. 2018

Domácí medicína na choroby rostlin: postřik z přesličky a heřmánku

Kdo si chce na zahradě vypěstovat zeleninu bez chemických postřiků, má mnoho dalších možností, jak rostliny ochránit před chorobami. Stejně jako nám, i jim mohou pomoci další rostliny - léčivé.

Zdraví, odolnost a obranyschopnost rostlin mohou podpořit domácí přípravky ze stejných bylinek, které pomáhají i našemu zdraví. Jen je třeba připravit silnější nálev nebo výluh. Ideální je přírodní medicínu aplikovat preventivně, nebo při prvních náznacích chřadnutí. Rostliny je třeba ošetřit celé – na větší počet oceníme mechanický tlakový postřikovač, který umožňuje rychlejší a snazší aplikaci, než malé postřikovače určené na rosení květin.

Heřmánek léčí lidi i rostliny

Hojivý a dezinfekční heřmánek

Heřmánek rostliny posiluje, chrání rostliny před houbovými chorobami a podporuje jejich další zdravý vývin. Pokud máme dostatek heřmánkových květů, vložíme 100 gramů do litru dešťové vody a necháme v ní alespoň týden. Používat jej můžeme silnější – postačí ředěný v poměru 1:5. Nebo připravíme silnější nálev z hrsti květů na půl litru vody a necháme luhovat do vychladnutí.

přeslicka rolní (Equisetum arvense)

Posilující přeslička

Přeslička rolní díky vysokému obsahu křemíku posiluje rostlinná pletiva. Hodí se jako prevence proti všem plísňovým onemocněním. Proti padlí se používá též postřik nepasterovaným mlékem, naředěním půl na půl s vodou. Pokud místo vody použijeme přesličkový výluh, spojíme jejich síly. Podobně i při využití zdravotně nezávadných prostředků na bázi kaseinu, lecithinu apod., které lze vody využít účinný přesličkový výluh. Na litr vody použijeme několik hrstí nadrcené přesličkové natě, zalejeme vroucí vodou a necháme luhovat do vychladnutí. Zbytky přesličky využijeme jako mulč.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS