„Na podzim jsem zasadila strom převislého jilmu horského, bohužel až později jsem zjistila, že je celý napadený pravděpodobně nějakým druhem houby. Prosím o radu, jak stromek ošetřit, aby se tato nákaza na jaře nerozvinula znovu. Na podzim jsem napadené listy důkladně posbírala a vyhodila, ale bojím se, že to stačit nebude?“ ptá se čtenářka Magda Pospíšilová.

Váš jilm byl pravděpodobně poškozen některou hálkotvornou (cecidogenní) mšicí. V některých letech můžeme pozorovat na jednotlivých větvích nebo i v celé koruně jilmů více pokroucených listů nebo listy s hálkami. Toto poškození způsobují mšice vlnatka jilmová (Eriosoma ulmi L.) nebo vlnatka hladká (Tetraneura ulmi L.). Podle bohatého výskytu voskových vláken podobných vlně byla čeleď dříve často označována jako vlnatkovití (Eriosomatidae) a od nápadného voskového povlaku byl u některých druhů odvozen i platný český rodový název vlnatka.

Vlnatky parazitují na jilmech, rybízech i travách

  • Primárními hostiteli obou mšic jsou některé druhy jilmů (Ulmus spp.).
  • Z vajíček vlnatek přezimujících ve štěrbinách kůry kmenů a silnějších větví jilmů se na jaře líhnou larvy, které sají na listech jilmu a způsobují tak zpočátku deformaci čepele a následně i tvorbu hálek.
  • Uvnitř hálek se vyvíjejí mšice až do doby, kdy hálka samovolně praskne.
  • Okřídlení jedinci pak přelétají na sekundární hostitele – u vlnatky jilmové jsou to hlavně některé druhy rybízu (Ribes spp.), vlnatku hladkou hostí některé druhy trav.
  • Na konci léta se vlnatky vracejí zpět na jilmy, kde se vyvíjí poslední generace samečků i samiček. Ty na stromě kladou vajíčka, která tam pak přezimují – podzimní likvidace napadených listů tedy nástupu další generace škůdce nezabrání.

Postřiky proti mšicím

Obě vlnatky – hladká, případně i jilmová – jsou významnými občasnými škůdci jilmů. Při přemnožení poškozují listy rozsáhlým posátím a tvorbou nesčetných hálek. U jilmů pěstovaných pro ozdobné účely poškození snižuje estetickou hodnotu. Při nadměrném výskytu je nutno napadený strom ošetřit insekticidem.

  • Kontaktní insekticidy (např. Agrion Delta, Biolit, Decis Mega, Decis 15 EW, Fast M, Karate se Zeon technologií 5 CS) je nutno aplikovat krátce před rašením nebo v době rašení pupenů.
  • Systemické insekticidy (např. Bi – 58 EC nové, Calypso 480 SC, Chess 50 WG, Mospilan 20 SP, Perfekthion, Pirimor 50 WG) lze aplikovat i po vyrašení.