Jak na svilušky: postřiky chemické i přírodní, biologická ochrana roztoči
6. 2. 2016

Jak na svilušky: postřiky chemické i přírodní, biologická ochrana roztoči

„Náš durman obalila jemná pavučinka. Listy předčasně opadaly a rostlina vůbec nekvetla. Jak máme zasáhnout?“ zeptal se čtenář František Bouda ze Železného Brodu. Obrana proti sviluškám naštěstí existuje.

Nejčastější příčinou uvedených příznaků bývají svilušky. Napadají většinu druhů květin a mnoho dalších rostlin pěstovaných na zahradě i v bytech, kde jsou jedním z nejčastěji se vyskytujících škůdců pokojových rostlin. Pavučinky ovšem spatříme až po opravdu důkladné prohlídce a jejich miniaturní původce již obvykle nerozeznáme pouhým okem vůbec. Napadení se také projevuje žloutnutím listů, ze kterých svilušky vysávají šťávu.

Odhalte svilušky včas

Svilušky jsou skoro mikroskopičtí roztoči a těžko se hledají.

  • i

    Svilušky se namnoží během dvou týdnů a sta tisíce malých predátorů mohou rostlinu zahubit. Vyhovuje jim teplé a suché prostředí.

    Dospělé svilušky jsou asi 0,5 mm velké a mají čtyři páry nohou.
  • Pohybují se pomalu a na spodní straně listů tvoří husté pavučinky.
  • Na vrchní části listů lze pozorovat světlé skvrny, způsobené vysáváním rostlin.

Sviluška poškozuje rostlinu vysáváním listů, většinou odspodu. Její přítomnost zjistíme, když při podrobném prohlížení listu objevíme jemné pavučinky a skoro nezřetelné dospělce obvykle světlé barvy s dvěma skvarnami na hřbetní části (záleží však na druhu). Vzhledem k jejich velikosti je lepší si na důkladné prozkoumání vzít lupu.

zažloutlé listy napadené sviluškou

Postřiky chemické a přírodní

Proti sviluškám můžeme použít například přípravky Omite, Talstar nebo Vertimec. Populace svilušek ve skleníku nebo v pěstírně je ovšem schopná získat během krátké doby vůči chemickým přípravkům na ochranu rostlin odolnost. Většina populace svilušek tuto odolnost dokonce již získala.

list napadený sviluškou

Kromě chemických přípravků je na trhu také několik bio preparátů, které působí na bázi čistě přírodních látek, třeba různých solí a olejů. Tento princip využívají například produkty Neudosan, Spruzit, Bioan a Biool. Výhodou těchto přípravků je, že je můžete používat v uzavřených prostorách bytu bez obavy vedlejších toxických účinků na lidi či domácí zvířata.

Účinná biologická ochrana

osvědčenou biologickou ochranou proti sviluškám je aplikace dravého roztoče Phytoseiulus persimilis. Velký je asi 0,5 mm a na rozdíl od svilušky má výrazně oranžovou barvu a pohybuje se rychle.

dravý roztoče zabíjí svilušku

  • Denně je schopný vysát až pět dospělých svilušek nebo dvacet larev a vajíček.
  • Samička naklade za život až šedesát vajíček, z nichž se v příznivých podmínkách po čtyřech dnech líhnou nymfy, které jsou rovněž dravé.
  • Celý vývoj jedné generace trvá devět dnů.

Tento roztoč je však velmi citlivý na mikroklima a nemusí mu tedy vždy naše podmínky vyhovovat. Citlivý je zejména na teploty, nízkou vzdušnou vlhkost a některé chemické přípravky na ochranu rostlin.

Roztoče lze použít současně s ostatními predátory používanými ve sklenících i bytech k ochraně rostlin.

Autor Jan Kopřiva.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplussedm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Letos mi napadly svilušky čačanku. Než jsem to zjistil,bylo již na chemickou ochranu pozdě,protože již začaly dozrávat plody. Nevím,zda se mi svilušky objeví automaticky na stromě i příští rok,nebo musím provést postřiky letos i příští rok. Prosím o radu. Müller.

Vážený pane Kopřivo, děkuji moc za Váš článek. Bohužel tento článek je nic neříkající, informace, které jste nám sdělil se dozvím na netu. Nedozvím se však, co dělat, pokud na svilušky postřik neoplatí a je úplně jedno jestli je chemický nebo bio. Dravé roztoče nevím kde sehnat, našla jsem pouze laboratoř v brně, kde mají napsáno, že jsou vyprodány a na můj emailový dotaz nikdo neodpověděl. Svilušky se mi před třemi roky rozmnožily na mém uzavřeném balkoně a můj boj s nimi je neúspěšný, takže to vidím tak, že vyhážu všechnu květenu a ponechám jen dlaždice. Děkuji Jana Kasperová

RE: Svilušky

(Mgr. Tomáš Pospíšil), 15. 3. 2016, 20:43

Dobrý den paní Kasperová, jsme schopni Vám pomoci a dodat dravého roztoče Phytoseiulus persimilis (dravý roztoč proti sviluškám) - samozřejmě v období, až to počasí dovolí. Zavolejte nám začátkem dubna na telefon 608 748 548. Budeme Vás informovat, zda se již predátor prodává. Rozhodující pro zahájení prodeje je aktuální vývoj počasí (teploty nad 15 °C).

RE: Svilušky

(VWPsQNuA~.AkQMQF-omMFYqT6hIjeN4sI7bMQMvaVWR), 6. 7. 2016, 09:36

Dobrý den pane Kopřivo, lze stále koupit roztoče? Marně bojuji ve skleníku se sviluškami. Děkuji, Nováková

Svilušky mi zlikvidovaly celý "chov" afrikých fialek, jedovatou difenbachii, vzrostlý banánovník. Používala jsem vše, co bylo dosažitelné, pravidelně sprchovala, stejně vše skončilo v kontejneru. Zatím jsem nepřišla na nic, co by jim opravdu vadilo. Takže dopadám jako Vy, pomalu, ale jistě budu mít hodně brzy byt bez květin.

prosím,kde lze zakoupit dravého roztoče v plstěných pásech proti sviluškám? děkuji

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS