Nejčastější příčinou uvedených příznaků bývají svilušky. Napadají většinu druhů květin a mnoho dalších rostlin pěstovaných na zahradě i v bytech, kde jsou jedním z nejčastěji se vyskytujících škůdců pokojových rostlin. Pavučinky ovšem spatříme až po opravdu důkladné prohlídce a jejich miniaturní původce již obvykle nerozeznáme pouhým okem vůbec. Napadení se také projevuje žloutnutím listů, ze kterých svilušky vysávají šťávu.

Odhalte svilušky včas

Svilušky jsou skoro mikroskopičtí roztoči a těžko se hledají.

  • Svilušky se namnoží během dvou týdnů a sta tisíce malých predátorů mohou rostlinu zahubit. Vyhovuje jim teplé a suché prostředí.

    Dospělé svilušky jsou asi 0,5 mm velké a mají čtyři páry nohou.
  • Pohybují se pomalu a na spodní straně listů tvoří husté pavučinky.
  • Na vrchní části listů lze pozorovat světlé skvrny, způsobené vysáváním rostlin.

Sviluška poškozuje rostlinu vysáváním listů, většinou odspodu. Její přítomnost zjistíme, když při podrobném prohlížení listu objevíme jemné pavučinky a skoro nezřetelné dospělce obvykle světlé barvy s dvěma skvarnami na hřbetní části (záleží však na druhu). Vzhledem k jejich velikosti je lepší si na důkladné prozkoumání vzít lupu.

Postřiky chemické a přírodní

Proti sviluškám můžeme použít například přípravky Omite, Talstar nebo Vertimec. Populace svilušek ve skleníku nebo v pěstírně je ovšem schopná získat během krátké doby vůči chemickým přípravkům na ochranu rostlin odolnost. Většina populace svilušek tuto odolnost dokonce již získala.

Kromě chemických přípravků je na trhu také několik bio preparátů, které působí na bázi čistě přírodních látek, třeba různých solí a olejů. Tento princip využívají například produkty Neudosan, Spruzit, Bioan a Biool. Výhodou těchto přípravků je, že je můžete používat v uzavřených prostorách bytu bez obavy vedlejších toxických účinků na lidi či domácí zvířata.

Účinná biologická ochrana

osvědčenou biologickou ochranou proti sviluškám je aplikace dravého roztoče Phytoseiulus persimilis. Velký je asi 0,5 mm a na rozdíl od svilušky má výrazně oranžovou barvu a pohybuje se rychle.

  • Denně je schopný vysát až pět dospělých svilušek nebo dvacet larev a vajíček.
  • Samička naklade za život až šedesát vajíček, z nichž se v příznivých podmínkách po čtyřech dnech líhnou nymfy, které jsou rovněž dravé.
  • Celý vývoj jedné generace trvá devět dnů.

Tento roztoč je však velmi citlivý na mikroklima a nemusí mu tedy vždy naše podmínky vyhovovat. Citlivý je zejména na teploty, nízkou vzdušnou vlhkost a některé chemické přípravky na ochranu rostlin.

Roztoče lze použít současně s ostatními predátory používanými ve sklenících i bytech k ochraně rostlin.