Jak zbavit pokojové rostliny černých mušek, smutnic?
13. 5. 2010

Jak zbavit pokojové rostliny černých mušek, smutnic?

Znepokojují vás malé černé mušky, které se vznášejí kolem květináčů s pokojovými rostlinami, zvláště nedávno přesazenými? Smutnice rostlinám neškodí v takové míře, jako například mšice či svilušky, ale při přemnožení je oslabují také. Jak se jich zbavit?

Larvy smutnic ožírají vláskové kořínky rostlin, oslabit mohou především mladé sazenice. Vajíčka těchto mušek si bohužel často můžete přinést i v zakoupeném pěstebním substrátu. Pokud chcete mít jistotu, že si domů smutnice nenasadíte, je třeba jej před použitím sterilizovat. A jak postupovat, pokud se již smutnice v květináčích s pokojovými rostlinami zabydlely?

Léčba

Důležité je vědět, že tyto mušky mají tři vývojová stádia: vajíčko, larva, muška.

  • Dospělé mušky můžeme lapat na optické lapače – lepové desky, na které se přilepí.
  • Larvy smutnic, drobné, bělavé až průsvitné, s černou hlavou, přežívají skryty v půdě, kde se líhnou z nakladených vajíček. Platí na ně i insekticidy, vhodnější je však biologická ochrana.  
i

Hlístice nejlépe pracují při teplotě substrátu mezi 15 až 25 °C.

Biologická ochrana je vzhledem k naprosté zdravotní nezávadnosti v interiérech vhodná. Využívá přirozených parazitů smutnic, hlístic Steinernema feltiae. Tyto miniaturní hlístice parazitují na larvách tak dlouho, dokud je všechny nevyhubí – tak, jak se postupně líhnou z vajíček. V substrátu larvy aktivně vyhledávají pomocí čichu. Poté, co jsou larvy smutnic vyhubeny, postupně vymizí i hlístice, které nejsou žádnému jinému tvoru v domácnosti nebezpečné. Jejich rozšíření mimo kvetináče nehrozí a rostlinám nemohou nijak uškodit. Zalévání

Prearát s parazitickými hlísticemi rozpustíte ve vodě, kterou rostliny zaléváte. Hlístice dodávají na dobírku například firmy ZD Chelčice nebo Biocont Laboratory.

Prevence

Sciara analisZákladem ochrany květin nechat občas vyschnout pěstební substrát – smutnicím poskytuje ideální podmínky půda, která je permanentně vlhká. Taková půda je nejen vhodným prostředím pro smutnice, ale navíc většina pokojových rostlin na permanentní vlhkost reaguje odumíráním kořenů a následně pak žloutnutím a opadem listů až úhynem celých rostlin.

  • Příliš častá zálivka při pěstování rostlin je největším nešvarem.
  • Většiny rostlin bychom měli zalévat až po vyschnutí substrátu.
  • Je lepší květiny zalévat ve větších intervalech a více než každodenně v malých dávkách.
Foto: Shutterstock, Wikipedia

Pro Receptář Jaroslav Rod, spoluautor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětmínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Jak na mušky

(VWPsQNuLW_rjeN4sI7PaQkR6JT5DV7d6Kvm.h74Vl), 11. 6. 2016, 14:02

Někde jsem četl, že stačí hlínu zasypat jemným pískem, takže se mušky neprohrabou do hlíny a netvoří se larvy. Písek jsme doma neměli, tak jsem hlínu zasypal moukou a mušky okamžitě odlétali pryč! Teď je to asi týden a mušky jsem nezpozoroval žádné a rostlinám mouka asi nevadí.

jak na mušky v květináči

(VWPsQNuzWgnjEKAg3hHD5f4uK7N_QNs6JyvjFo), 27. 4. 2015, 19:46

0,5 lt teplé vody
půl dl oleje
půl dl octa
půl dl saponátu

postříkat kytky a je to

Chemická ochrana

(Rebut), 30. 4. 2014, 20:14

Kdo má problé se smutnicemi doporučuji zálivkou 0,1% roztokem CONFIDORu - jedna zálivka a je po larvách. Rostliny se nasytí tímto roztokem a i na další hmyzí škůdce jsou jedovaté...
=

dík

(Michal), 17. 2. 2013, 18:18

Mě neznepokojují, ale vyloženě *****, protože rostlin mám doma plno a těchto příšerek snad ještě víc:/ Tak děkuju za článek s tipem na hlístice, to už mi snad na ně zabere.

smutnice

(VWPsQNuAchm.Cx5b88AjFm4Umbm~g), 20. 2. 2011, 09:32

Smutnice, malé mušky,které se rozmnožují v květináčích našich domácností.Muškám se daří většinou dobře a časem nás obtěžují svým velkým počtem.Na jejich hubení se často používají žluté,lepící lapače,ale ty neničí larvy a vajíčka.
Zaujal mě příspěvek T.Matonohy, kde se doporučuje použít MOSPILAN i když není na hubení mušek, larev a vajíček určen.
Chci upřesnit použití Mospilanu.Jedno malé balení 1,8g asi za 40Kč jsem zředil se 3 litry vody a provedl zálivku, kterou jsem po týdnu opakoval. Květiny bez úhony vydržely a mušky zmizely.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS