Larvy smutnic ožírají vláskové kořínky rostlin, oslabit mohou především mladé sazenice. Vajíčka těchto mušek si bohužel často můžete přinést i v zakoupeném pěstebním substrátu. Pokud chcete mít jistotu, že si domů smutnice nenasadíte, je třeba jej před použitím sterilizovat. A jak postupovat, pokud se již smutnice v květináčích s pokojovými rostlinami zabydlely?

Léčba

Důležité je vědět, že tyto mušky mají tři vývojová stádia: vajíčko, larva, muška.

  • Dospělé mušky můžeme lapat na optické lapače – lepové desky, na které se přilepí.
  • Larvy smutnic, drobné, bělavé až průsvitné, s černou hlavou, přežívají skryty v půdě, kde se líhnou z nakladených vajíček. Platí na ně i insekticidy, vhodnější je však biologická ochrana.

Hlístice nejlépe pracují při teplotě substrátu mezi 15 až 25 °C.

Biologická ochrana je vzhledem k naprosté zdravotní nezávadnosti v interiérech vhodná. Využívá přirozených parazitů smutnic, hlístic Steinernema feltiae. Tyto miniaturní hlístice parazitují na larvách tak dlouho, dokud je všechny nevyhubí – tak, jak se postupně líhnou z vajíček. V substrátu larvy aktivně vyhledávají pomocí čichu. Poté, co jsou larvy smutnic vyhubeny, postupně vymizí i hlístice, které nejsou žádnému jinému tvoru v domácnosti nebezpečné. Jejich rozšíření mimo kvetináče nehrozí a rostlinám nemohou nijak uškodit.

Prearát s parazitickými hlísticemi rozpustíte ve vodě, kterou rostliny zaléváte. Hlístice dodávají na dobírku například firmy ZD Chelčice nebo Biocont Laboratory.

Prevence

Základem ochrany květin nechat občas vyschnout pěstební substrát – smutnicím poskytuje ideální podmínky půda, která je permanentně vlhká. Taková půda je nejen vhodným prostředím pro smutnice, ale navíc většina pokojových rostlin na permanentní vlhkost reaguje odumíráním kořenů a následně pak žloutnutím a opadem listů až úhynem celých rostlin.

  • Příliš častá zálivka při pěstování rostlin je největším nešvarem.
  • Většiny rostlin bychom měli zalévat až po vyschnutí substrátu.
  • Je lepší květiny zalévat ve větších intervalech a více než každodenně v malých dávkách.

Foto: Shutterstock, Wikipedia