Larvy zavíječe moučného ve spíži: jak ochránit mouku, sušené ovoce, ořechy…?
27. 11. 2011

Larvy zavíječe moučného ve spíži: jak ochránit mouku, sušené ovoce, ořechy…?

Vypadá podobně jako mol, ale na rozdíl od něj se larvy nekrmí textilem, ale chutnými potravinami. V teplých spížích a skladech se zavíječi velmi daří a jeho larvy mohou znehodnotit všechny vaše zásoby.

Zavíječ moučný neboli mol potravinový (Ephestia kuehniella) je původně asijský motýlek, který však byl do Evropy i Ameriky k naší smůle zavlečen. Je větší než mol šatní, rozpětí křídel činí až dva centimetry. Přední křídla jsou kovově šedá s tmavými skvrnkami, zadní bělavá.

Podobně jako u mola šatního, ani dospělci zavíječe již nemusí přijímat potravu a žijí jen několik týdnů. Létají především zrána a zvečera, mají za úkol se co nejrychleji spářit. Samička pak klade stovky vajíček na vhodný podklad.

Larvy najdete nejen v mouce

Nejvíce larvám svědčí mouka, uživí je ale i rozmanité obilninové výrobky, ovesné a jiné vločky, sušenky, pečivo, těstoviny, luštěniny, sušené ovoce, ořechy apod.  

larva zavíječe moučného

  • Rychlost vývinu od vajíčka po dospělce ovlivňuje teplota, cyklus může trvat měsíc a půl i čtyři.
  • Ideální je pro vývin zavíječe teplota kolem 25°C a vzdušná vlhkost 75%.  
  • Larvy jsou žlutavé, velmi pohyblivé, ve vykrmeném stavu až dva cm dlouhé.
  • Když nastane čas, rozlézají se a kuklí do hedvábných zámotků, kterými dále znehodnocují potraviny.

Pohroma mlýnů a skladů

Ze zavíječů ve spíži rozhodně radost nemáme. Ještě větší problémy ale způsobují ve mlýnech, kde nejen že znehodnocují mouku svými exkrementy kuklami, ale lepivými pavučinkami ucpávají i různá výrobní zařízení.

V domácnostech zavíječi žijí nejen ve spížích, ale dospělci mohou proletovat světlíky, stoupačkami, schovávat se pod tapetami. (Tapety mají rádi i moli šatní a vytapetovávat zevnitř šatní skříně, zrovna tak jako spíže, je proto velmi nevhodné. )

Jak se zbavit zavíječů ve spíži?

Zavíječů ve spíži se samozřejmě nelze zbavovat pomocí chemických  insekticidů, a ani provonění mouky přírodní levandulí by kuchařky a kuchaři neocenili.

dospělí jedinec zavíječe moučného

Proto je třeba potraviny uchovávat v pevných, dokonale těsnících nádobách. Zavíječi se totiž protáhnou i neuvěřitelně malými skulinami pod netěsnícími víčky dóz a tenké plasty překonají ještě snáze.

K likvidaci zavíječů můžeme použít i feromonové pásy, na které se přichytí přivábení samečci a nebudou tak moci oplodnit samičky. Dospělci se dají chytat i na žluté lepové destičky.

 

Moli a zavíječi žijí i ve volné přírodě

Zavíječů žije po celém světě mnoho druhů. Příbuzným našeho „domácího“ zavíječe je zavíječ skladištní (E. elutella). Ovšem i mezi moli existuje druh specializovaný na naše zásoby, mol obilní (Nemapogon granellus). Zatímco pro larvy zavíječe moučného surové obilí není ideální stravou, larvám mola obilního svědčí. Žijí proto ve skladech s obilím, živit se však mohou i ovocem.

Foto:wikipedia, Albert Grabe

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestmínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Zaíječ moučný

(hgGy4YsVVtQxQMQA9_EjeN4sI7P%QSt_6), 2. 12. 2011, 16:43

Dobrý den,
ona ta těsná nádoba nepomáhá, protože vajíčka jsou už v mouce z obchodu. Mám těsné plechové dózy, do kterých vše nasypu hned po donesení z obchodu a stejně je mouka, případně strouhanka za pár týdnů plná. Zkoušel jsem mouku protočit v mikrovlnce a je to lepší, ale musí se opatrně aby se nepřehřála. Zdraví Fin

RE: Zaíječ moučný

(Zuzuliiienka), 2. 6. 2015, 10:24

Dobrý den,
já dávám veškerou mouku minimálně na 24 hodin přemrznout do mrazáku. Zdravím Zuz.

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS