Moniliový úžeh meruněk a višní
18. 11. 2011

Moniliový úžeh meruněk a višní

Moniliový úžeh zvaný též spála zanechává na stromech spálené konce větviček, které mohou být mylně považovány za zničené mrazem. Choroba ničí úrodu a strom silně oslabuje, proto je důležitá včasná prevence i léčba.

„Moje meruňky letos velmi rychle (téměř během týdne) odkvetly. Ochranný postřik proti monilióze plodů nebylo v této době možné provést pro deštivé a větrné počasí. Je možné v podobných případech ochránit meruňky dodatečně? Kromě toho některé stromy meruněk z 80 % jakoby uschly a během června se pak na nich opět objevily listy. Čím to bylo způsobeno a jaká se pro meruňky doporučuje výživa?“ ptá se Pavel Dunaj z Brna. Podobné problémy řeší za deštivého počasí mnoho zahrádkářů.  

Infekce proniká květem

Meruňky, o kterých se čtenářka radí, byly poškozeny houbovou chorobou moniliovým úžehem květů peckovin, jejímž původcem je houba Monilinia laxa (je to konidiové stadium houby Sclerotinia laxa). Tato choroba napadá především meruňky a višně.

uschlé konce větviček

  • Za příznivých podmínek pro infekci může mycelium houby po napadení květů prorůstat přes bliznu a čnělku do semeníku a stopkou dále do dřeva.
  • Květy (a při silnějším napadení i listy) na napadených větvičkách postupně vadnou a usychají. Přitom zůstávají na větvičkách, které vypadají jako spálené – proto též moniliový úžeh nebo spála. Tyto příznaky bývají často mylně považovány za poškození nízkými teplotami.
  • Větévky mohou být také napadeny přímo, především při mechanickém poranění (např. kroupami) a po pozdních mrazech.
  • Na napadených letorostech se velmi často objevuje klejotok, který postupně přechází i na „starší dřevo“ a může být příčinou rozsáhlejšího poškození stromu.

U všech druhů peckovin jsou podstatné rozdíly v napadení jednotlivých odrůd. Shodný původce je příčinou i moniliové hniloby plodů peckovin.

moniliová hniloba meruňek

Prevence a léčba

Významnou součástí ochrany jsou všechna preventivní opatření – zejména důsledně odstraňujeme a likvidujeme napadené části rostlin (větévky a mumifikované plody) i na okolních peckovinách (třešně, švestky), kde se na jaře tvoří konidie (infekční spóry), které jsou nejdůležitějším zdrojem infekcí. Konidie jsou šířeny větrem, vodou a hmyzem.

Rozhodující pro napadení houbou je období od začátku květu do konce plného květu. V tuto dobu v rizikových podmínkách také provádíme chemické ošetření. K ošetření můžeme použít registrované přípravky Baycor 25 WP, Horizon 250 EW, Lynx, Ornament 250 EW, Talent, Teldor 500 SC.

Přípravky s účinnou látkou tebuconazole (např. Horizon 250 EW) mají systémový účinek a při nebezpečí infekce s nimi proto můžeme ošetřit stromy na list i těsně před květem a po odkvětu, abychom omezili prorůstání houby do dalších nenapadených částí.

Autor Josef Gall.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

monilioza

(VWPsQNuA9%EjEKF_akm~eYSx47bO), 26. 5. 2016, 15:25

Mám letos vysázenou meruňku a listy, které vyrašily jsou narůžovělé a kroutí se, pravděpodbně je to monilioza.Co mám provést,abych tomuto zabránil.Mám obavu,že stroměček uschne.
Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem Petr.

žádost o radu

(VWPsQNuH0dmMFYqT~dBFQmT6hUm~eYSx47bO), 12. 5. 2016, 11:48

Dobrý den,
mám na vás dotaz čím mám postříkat merunku když má listečky jako když usichaj.Vypadá to jako spála.

Děkuji za radu. Pekárková

Žádost o radu

(VWPsQNuBWgnjEK4Vj7aPZYTw), 23. 4. 2016, 12:21

Prosím o radu, na terase mám meruňku (balkonovou), na listech se mi objevují okusy, ale nenašla jsem na nich ani v okolí žádného škůdce. Poraďte prosím, co to může být a jak se bránit. Děkuji.

Monilioza meruněk

(qbmMHYZ1Vvbjcn4UHIEy977cVvbjdn), 13. 8. 2014, 15:36

Prosím o informaci, zda meruňka napadené moniliozou se má prořezat po sklizni, nebo po opadání lisů. Děkuji předem.

ochrana meruněk proti moniliose

(VWPsQNuB-lrpQNs6JyvjFo), 8. 6. 2013, 16:43

Dobrý den provedl jsem meruněk proti monilióze v době květu a do týdne se dostavili příznaky moniliozy a merunky uschly.Zajímalo by mě kde se stala chyba.

Monilioza meruněk

(VWPsQNuHVvbjcLj_67bMQMvaVWR), 2. 6. 2013, 17:09

Pravděpodobně mám na meruňce moniliozu, je nějaké opatření nebo postřik,abych v současné době plody meruněk zachránil? Jsou cca 2 cm velké s horní strany začínají červenat.

RE: Monilioza meruněk

(Lída), 3. 6. 2013, 09:51

To už bude horší, stříkat fungucudem je potřeba rozvíjející se květy, protože to do nich choroba právě leze....

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS