Pokud je v půdě nadbytek vápníku, rostlinám to nemusí vůbec prospívat. Přílišné množství tohoto prvku totiž opravdu omezuje příjem jiných živin. To se týká zejména mikroprvku bóru.

Stopový, ale přesto velmi důležitý prvek bór

Bór máu rostlin důležitou funkci v hospodaření vodou, při oplozování květů a zabezpečení kvality ovoce. Zvyšuje také odolnost květů proti jarním mrazům (u meruněk se používá roztok boraxu k ochrannému postřiku) a snižuje červnový propad plůdků.

  • Nedostatek bóru způsobuje špatné oplození květů, nepravidelný vývoj plodů a jejich horší kvalitu (např. u jablek korkovatění slupky a tzv. křenčení dužniny, u hrušek kaménčitost dužniny, u broskví praskání pecek a dužniny).
  • U maliníku odumírají výhony.
  • Jahodník má větší podíl nevyvinutých plodů.
  • U révy vinné při nedostatku bóru nepravidelně rostou letorosty, takže keře dostávají metlovitý tvar. Dochází k tzv. sprchávání poupat, květů a bobulí a hrozny jsou v době zralosti velmi řídké a mají mnoho nevyvinutých bobulek.

Doplnění chybějícího bóru s pomocí boraxu

K odstranění nedostatku bóru doporučuji postřik 0,6% roztokem boraxu na podzim krátce před opadem listí, nebo na jaře ve stadiu zeleného až růžového poupěte. Keře révy vinné ošetřujeme 0,3% roztokem boraxu poprvé, když se na letorostech vytvoří třetí list, podruhé před kvetením. Postřikovou jíchu připravíme rozpuštěním práškovitého boraxu v menším množství horké vody a roztok pak studenou vodou doplníme na celkové množství potřebné podle koncentrace.