Nemaslug proti slimákům: jak jej správně používat?
14. 5. 2014

Nemaslug proti slimákům: jak jej správně používat?

V boji proti přemnoženým slimákům bychom měli dávat přednost způsobům ohleduplným k životnímu prostředí. Nezničí na zahradě přírodí rovnováhu, neuškodí lidem ani domácím zvířatům a přitom skvěle účinkují.

Nejkomfortnější z „nechemických“ způsobů, které mají za úkol zachránit zeleninu i okrasné květiny před nenasytnými a přemnoženými slimáky,  je patrně biologická ochrana. Záhony zalijete vodou s násadou mikroskopických hlísti a dále se již o slimáky starat nemusíte – malí parazité pracují sami.

Miniaturní hlístice zdolají velké slimáky

Biologické přípravyk proti škůdcům jsou stále oblíbenější, Využívají přirozených nepřítel, obvykle parazitů daných škůdcích, kteří je bezpečně a bez vedlejších účinků likvidují.

Slimák

V případě slimáků se jedná o parazita plžů, hlístici Phasmarhabditis hermaphrodita. Je to pouhý jeden milimetr velký hlíst, který žije v půdě. Jeho larvální stadium potřebuje k dokončení vývoje tělo slimáka. Larvy proto slimáky aktivně vyhledávají a do těla mu pronikají dýchacími otvory. Napadený slimák přestane po třech a pěti dnech přijímat potravu. Za týden, nejdéle tři týdny, jej larvy (spolu se symbiotickými bakteriemi, které si přinesou sebou) usmrtí a dokončí svůj vývoj. Pak se však dále rozmnožují a znovu napadají další slimáky – pokračují tak dlouho, dokud jsou nějací v dosahu. Účinkují na vešekeré druhy slimáků (plzáků).

Výhody biologické ochrany

  • Parazitické hlístice neohrožují zdravé prostředí na zahradě ani žádného jiného živého tvora kromě plžů.
  • Nehubí  přirozené predátory plžů, což by se nám v budoucnu mohlo vrátit v podobě ještě větší invaze slimáků.
  • Lze jej se zálivkou nebo postřikem snadno aplikovat na záhony, trávníky, celé zahrady, kompost, do skleníku.
  • Ovoce i zelenina z ošetřených ploch má nulovou ochrannou lhůtu – můžete je ihned bez obav konzumovat.

Při jednorázovém užití je účinek pomalejší nežli u preparátů chemických - zato je však dlouhodobější.

Slimák

Aby Nemaslug účinkoval co nejlépe

i

Účinnou látkou přípravku jsou živé hlístice, čemuž musí odpovídat i skladování a přeprava. Nemaslug je nutné skladovat ve tmě a chladu, při teplotě kolem 5°C. Proto jej nikdy nekupujte, pokud jej prodejce neměl uskladněn v lednici.

  • Aplikaci je třeba správně načasovat: hlístice účinkuje nejlépe na mladé plže, které zabíjí rychleji a zcela spolehlivě. Právě nyní nastala ideální doba.
  • Hístice nejlépe pracují v rozmezí teplot 5–28 °C, optimální teplota je kolem 15 °C
  • Půdy, na něž hlístice aplikujete, by neměly být příliš těžké a trvale mokré – to by parazitům komplikovalo pohyb v půdě i samotné přežití.
  • Nemaslug po jednorázové aplikace účinkuje přibližně po dobu šesti týdnů.
  • Přípravek je nezbytné aplikovat do měsíce od data výroby balení. Měsíc hlístice přečkají bez úhony, samozřejmě za předpokladu správného skladování.

Hlístice nelze kombinovat s chemickou ochranou, s pivem však ano

Jedinou nevýhodou tohoto chytrého způsobu hubení slimáků je vyšší cena přípravku. Zakoupit lze balení, které ošetří 40 m2 plochy a obsahuje 12 miliónů hlístic, nebo balení určené pro 100 m2 plochy, ve kterém je ukryto 30 miliónů hlístic.

salát slimákům chutná

Můžete jej aplikovat alespoň na počátku sezóny, kdy znatelně sníží celkové stavy tohoto škůdce, a až jeho působení vyprchá, zbytky přeživších slimáků v průběhu léta chytat například do pivních pastí.

Na plochy, které jsou ošetřeny přípravkem Nemaslug, nesmí přijít insekticidy a nematocidy, přípravky hubící i hlísty, a řada dalších chemických přípravků.   

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvamínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Parazitické hlístice (nemaslug) nefungují

(Martincová), 7. 7. 2014, 13:38

Produkt Nemaslug - SLUG KILLER (čili parazitické hlístice) i při dodržení všech podmínek pro skladování a aplikaci neměl sebemenší účinek. Protože jsme po aplikaci slimáky dle návodu nesbírali ani netrávili, je výsledkem pouze to že slimáků všech velikostí je výrazně více, než před aplikací.

Dobrý den,
potřebovala bych se zbavit slimáků na svahu, kde mám ale pod keři a rostlinami nataženou geotextilní folii, když pokropím tento svah, dostanou se hlísti do půdy, bude to fungovat?
Děkuji za odpověď. Vyskočilová

Ferramol

(JanaPilma), 20. 5. 2014, 00:13

předešlý příspěvek je dotaz ačkoliv chybí otazník :-) Díky. j

Ferramol

(JanaPilma), 20. 5. 2014, 00:12

Je možné kombinovat s přípravkem Ferramol od firmy Neudorff. Účinnou látkou je sloučenina železa a fosforu. Nemá to škodit pěstbě ani domácím zvířatům. Děkuji Jana p.

Hlístice

(Jarka Prokopová), 19. 5. 2014, 19:25

Hlístice mám na zahrádce třetí týden a nezůstalo mi tam nic.Slimáci ožírají všechno( ostrožky, echinaceu,mrkev,cukety,hrách......všechno)Po aplikaci hlístic udržuji půdu vlhkou,provzdušněnou kompostem ještě před aplikací.Slimáci se courají po záhoncích a žerou všechno.

Hubení plžů

(VWPsQNuCWkrvQMQH0mrB1Z4Vj7aPZYTw), 19. 5. 2014, 17:45

Plže prý žerou všechny kachny.

Hubení slimáků

(Arnošt), 6. 8. 2013, 18:24

Sůl samozřejmě ne, ale lžící připevněnou na krátké násadě (není třeba se příliž ohýbat) je házet do kbelíku s vápenným hydrátem, pravidelně s ním "kvrdlat". Slimáci se obalí jak cukrové rohlíčky, ihned zahynou a po vysypání do kompostu společně s vápenným hydrátem vám kompost zušlechtí.

Arnošt

Hlístice

(Petr), 20. 6. 2013, 06:24

Dobrý den!
Jak již je u nás obvyklé, jsou tu zase neúplné informace. V článku je napsáno, že Nemaslung učinkuje cca 6 týdnů po aplikaci. Pod tím si představuji, že to je životnost volných hlístic v prostředí. Mne však zajímá jaké je jejich přežívání v infikované populaci slimáků. Teoreticky by měly hlístice fungovat tak dlouho, dokud budou k dispozici hostitelé - slimáci. Takže z mé zahrady by se pohybem slimáků dostaly k sousedovi atd. To je ovšem příliš optimistické. Takže, jak na tom bude populace slimáků po aplikaci na hlístic na zahradě? Jaký je plošný dosah jedné aplikace - tady se uvádí výměra pozemku na jedno balení, ale slimáci jsou přece pohybliví? Jak dlouho efekt přetrvá. Nevznikne u slimáků odolnost na hlístice? Kolikrát ročně musím aplikaci provést.

RE: Hlístice

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 20. 6. 2013, 06:49

Dobrý den, 6 týdnů, protože tak dlouho trvá larvální stadium hlístice, které probíhá v plzákovi. Plzáci jsou sice pohybliví, ale rozhodně nelze počítat, že larvy hlístic roznesou tak dokonale po celém okolí, aby až ty dospějí, jejich larvy následně napadly všechny slimáky na všech zahradách:) Na mnohobuněčného parazita odolnost nevzniká. S podrobnějšími dotazy se prosím obraťě na www.biocont.cz, kde Vám jistě podají informace úplnější.

Kde se dají v Praze koupit hlístice?

RE: hlístice

(Lída), 24. 5. 2013, 10:50

Třeba v semenářství Vaněk na Bubenském nábřeží, kousek za Vltavskou. Ale lepší se asi předem zeptat, aby je měli, kdyžtak objednají. Nebo se můžete kouknout přímo na www.biocont.cz, tam je "vyrábějí".

množní hlístic

(mila), 13. 5. 2013, 23:05

Kdesi jsem četla o pánovi, který hlístice množil. Bylo to někde u JIhlavy, nezná ho někdo?

slimáci

(VWPsQNuEWkGs4YTuVVSsQNu), 26. 6. 2012, 14:41

Prosím Vás, když tam píšete, že se nemá používat na těžkých a zamokřených půdách, tak tam Nemaslug nefunguje? Nebo proč se tam nemá používat? Co je do tohoto prostředí lepší? Děkuji Martin

RE: slimáci

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 15. 5. 2013, 08:44

Dobrý den, účinnost na těchto půdách může být menší, protože hlístice mají ztížený pohyb. Půdu můžete vylehčit zapravením písku, drenáží, obohacením kompostem. Nebo slimáky chytat do pivních pastí, hubit pomocí prostředků, které neohrožují ostatní živočichy (například Ferramol) a podobně.

slimák

(VWPsQNuBWgm~eYSx47bO), 7. 5. 2012, 12:40

Dobrý den.Potřebují poradit jak zabránit slimákům proniknout do studny a jak okolí studny ošetřit proti nim,,nezávadně".děkuji Jan.

RE: slimák

(thwwQmT6hwEjEKzm~7P~QkR6jYmdK), 7. 5. 2012, 13:19

Dobrý den,já mám kamennou studnu, takže to neřeším, protože bych ji musel odkopat 2m a hermeticky něčím obložit.Slimák se protáhne prasklinou 1mm, protože se bude stahovat k vodě. Z venku je to stejné, takže nejlepší bude je likvidovat fyzicky. MFJ

Chtěla bych si objednat parazitické hlíztice proti slizákům. Můžete mi prosím napsat kontakt? Děkuji. Pavlátová

RE: SLIZÁCI

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 20. 2. 2012, 22:12

Dobrý den, můžete si je objednat na stránkách firmy Biocont laboratory: www.biocont.cz.

Článek o boji proti slimákům je zajímavý, jen chybí odkaz, kde jej lze sehnat. Děkuji Tůma

hlístice proti slimákům

(t8EsVYSSohzy29enVvbjcL), 5. 8. 2010, 15:21

Dobrý den.Prosím, kde se dají hlístice koupit nebo objednat, a co je to vyšší cena? Děkuji Vám. Homolková.

RE: hlístice proti slimákům

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 6. 8. 2010, 08:19

Dobrý den, Nemaslug si můžete objednat přímo u výrobce: www.biocont.cz. (sekce zahrádkáři). Menší balení, které obsahuje 12 mil. hlístic a ošetříte s ním 40 metrů čtverečních půdy stojí maloodběratele 436,-, větší balení s 30 mil. hlístic, které vystačí na 100 metrů čtverečních půdy, pak stojí 1010,-.

RE: hlístice proti slimákům

(thwwQmT6hwEjEKzm~7P~QkR6jYmdK), 24. 8. 2011, 20:58

Dobrý den,když to spočítam tak by mě moje zahrada stála 11000.- kde je záruka že to bude účínné.Pokud vezmu svůj nástroj v hodnotě 100.-tak je výsledek stoprocentní,jenom je potřeba pravidelně obcházet zahradu nejlépe po dešti a večer a lovu zdar MFJ

RE: hlístice proti slimákům

(mila), 13. 5. 2013, 23:03

Jo, obcházet denně zahradu je asi hodně účinné, ale což když máte slimáky na chalupě, na kterou jezdíte jednou za týden nebo čtrnáct dní? Pak je asi lepší spolehnout na hlístice, které jsou sice poměrně drahé, ale likvidují plže i bez vaší přítomnosti.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS