Ochrana záhonů před slimáky: Pomůže plech, skořápky i brusný papír
3. 6. 2018

Ochrana záhonů před slimáky: Pomůže plech, skořápky i brusný papír

Jsou chvíle, kdy je snazší před slimáky chránit pouze záhony, nežli celou zahradu – zvláště pokud na nich pěstujeme něco, co mají ve velké oblibě. Co je od návštěvy sladké úrody odradí?

 Jako mulč můžeme použít skořápky z vyloupaných vlašských ořechů. Pokud je přisypeme do jamky při výsadbě rostlin, pomohou chránit i kořenový systém rostlin, a to nejen před slimáky, ale i před hlodavci.

  • Obtížně se slimákům leze i po nadrcených vaječných skořápkách. Pro rostliny, kterým nevadí vápník, časem navíc poslouží i jako přírodní minerální hnojivo.
  • Do jisté míry  pomůže i pruh pilin, slámy, páleného vápna či popela - po těchto materiálech se plzáků leze obtížně a mohou je odsradit. Ovšem fungují pouze suché, po dešti je třeba tyto zábrany obnovovat a jejich účinnost snižuje i silná rosa.

Plzák suchou slámu přelézá jen velmi nerad

Co se obtížně přelézá?

  • Účinné jsou ohradníky z plechu – měly by být nejméně 10 cm vysoké a 10 cm do půdy zapuštěný, a především ohnutým ostrým, nejlépe zubatým, okrajem směřovat ven od záhonu.
  • Jako dočasná ochrana choulostivých sazenic poslouží i límec z pet-lahve, který funguje podobně jako ohradník. Okraj, nebo ještě lépe ostré zuby rozstříhaného ohnutého okraje musí směřovat nahoru a ven.

 

ochranné límce pro sazeničky

  • Zajímavou zkušeností mnoha pěstitelů je pásek měděného plechu nebo měděný drát, který slimáky odpuzuje – a to dokonce i bez slabého proudu, který do nich odvážnější zahrádkáři pouští.
  • Prkna, která tvoří vyvýšený záhon, lze opatřit pruhy hrubého brusného papíru, který je pro měkká těla plžů velmi nepříjemnou překážkou.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestmínuspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS