Nejvážnější chorobou rajčat je plíseň rajčete (Phytophthora infestans). Projevuje se rychle se zvětšujícími skvrnami nejen na listech, ale na všech nadzemních částech rostliny.

Napadené listy odumírají a na plodech vznikají hnědé vrásčité skvrny, pod nimiž je pletivo do hloubky hnědé a tvrdé. Podobné poškození mohou způsobit i houby z rodu Alternaria. Základní preventivní ochrana je však prakticky stejná:

  • Rajčata je potřeba vysazovat na místech s dostatkem slunce a pohybem čerstvého vzduchu.
  • Při slabším napadení odstraníme napadené listy, aby v porostu nebyly dalším zdrojem nákazy.
  • Při zálivce nesmíme máčet listy, zaléváme pouze ke kořenům.
  • Ve skleníku nebo fóliovníku můžeme chorobě zabránit tím, že listy nerosíme - spory houby klíčí pouze v kapce vody. Skleník tedy dostatečně větráme a rostliny nezaléváme na noc.

Postřiky ekologické i konvenční

Preventivně můžeme použít postřik přípravky na bázi přírodních olejů, lecitinu a dalších látek (např. Bioton). Ty jsou určeny i pro ekologické zemědělství s jejich výhodou je, že jsou zdravotně zcela nezávadné. To je důležité, vlastní zeleninu přece pěstujeme především pro sebe a své blízké.

Prodává se samozřejmě celá řada chemických přípravků, které obecně vykazují vyšší účinnost. Ty na bázi mědi jsou dokonce zařazovány většinou mezi přípravky určené pro ekologické zemědělství (např. Champion 50 WP), zpomalují však zrání plodů. Můžeme použít i jiné, například Acrobat MZ nebo Ortiva. Nesmíme však zapomínat na dodržování ochranné lhůty, tedy nutného počtu dní mezi postřikem a sklizní - ta je vždy uvedena u každého přípravku.