Přírodní postřiky na ochranu pokojovek: z bylinek, česneku i mléka
17. 1. 2018

Přírodní postřiky na ochranu pokojovek: z bylinek, česneku i mléka

V zimě jsou pokojové rostliny oslabené, často je napadají mšice, svilušky, červci, houbové choroby. Aplikovat zdraví nebezpečné postřiky doma není nutné – existují účinné, ale zdravotně nezávadné alternativy.

Alternativní přípravky hubí škůdce spíše mechanicky než chemicky, nebo s využitím látek, obsažených v léčivých rostlinách. Proto neohrožují zdraví lidí ani zvířat a při ošetřování rostlin nebudete potřebovat brýle, masku ani rukavice. některé jsou již běžně k dostání, jiné si můžete připravit i sami doma.

Přípravky určené k postřiku rostlin dávkujte podle návodu

Olej škůdce udusí

Mezi nepřeberným množstvím přípravků si už naštěstí můžeme vybrat i ekologické postřiky na bázi řepkového či pongamového oleje a lecithinu. Platí na mšice, molice, svilušky i červce včetně obávaných puklic. Nevítané hosty na rostlinách jednoduše udusí a zalepí, zatímco květinám neublíží a jsou zdravotně zcela nezávadné. Ostatně se používají i na zeleninu, kterou můžete jíst třeba den po ošetření, což u běžných insekticidů nepřichází v úvahu. Všechny složky takových přípravků jsou totiž jedlé.

Jedinou nejedlou, ale rovněž neškodnou složkou, kterou je při přípravě postřiku obvykle vhodné přidat, je kapka smáčedla – obyčejného kuchyňského „jaru“. Sníží povrchové napětí vody, díky čemuž postřik lépe přilne a bude působit všude, kde je třeba. Pokud si přejete dokonalou „bio“ ochranu, můžete sáhnout po ekologickém jaru na bázi rostlinných složek. (Odmašťují a smáčí také, jsou však dokonale odbouratelné, netoxické a šetří i ruce)

Mýdlový postřik a pelyněk proti mšicím

Proti hmyzím škůdcům můžete vyzkoušet domácí mýdlovou medicínu:

  • Nálev z pelyňku pomůže zbavit rostliny mšicPřipravte si 500 ml denaturovaného lihu, 300 g mazlavého mýdla, lžíce vápna a lžíci soli a vše rozpusťte v litru vody.
  • Rostliny postřikujte 3x týdně.

Toto ošetření  však není vhodná pro choulostivé druhy rostlin, které nesnášejí vápník. Pro ně je vhodnou alternativou silný odvar z pelyňku, doplněný o lžičku mazlavého mýdla nebo kapku smáčedla. Hrst natě, čerstvé nebo sušené, nasekejte a nechejte přejít varem v hrnku vody. Slijte až po vychladnutí.

Česnek proti sviluškám

Proti savým škůdcům – především proti roztočům, sviluškám – často pomůže i česnek. Navíc má i antibakteriální a protiplísňové účinky, takže slouží jako prevence i proti houbovým chorobám.

  • Stroužky z půl palice česneku oloupejte a nakrájejte na plátky
  • Zalijte půl litrem vařící vody a nechejte v přikryté nádobě vychladnout
  • Před ošetřením rostlin postřik nařeďte v poměru 1:5 a doplňte lžící mazlavého mýdla nebo kapkou smáčedla.
  • Rostliny ošetřujte obden po dobu - 1-2 týdnů

Šalvěj působí dezinfekčně - proto bolestem v krku i proti plísním na rostlinách

Mléko a bylinky proti houbovým chorobám

Proti potírání plísní a houbových chorob lze zakoupit ekologické přípravky, které obvykle obsahují mléčný kasein - ne nadarmo naše babičky jako prevenci houbových chorob používaly nepasterované mléko. Ředěné s vodou v poměru 1.1 ho můžete vyzkoušet také. Účinný může být i silný nálev ze šalvěje lékařské a řebříčku obecného.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětmínusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS