Alternativní přípravky hubí škůdce spíše mechanicky než chemicky, nebo s využitím látek, obsažených v léčivých rostlinách. Proto neohrožují zdraví lidí ani zvířat a při ošetřování rostlin nebudete potřebovat brýle, masku ani rukavice. některé jsou již běžně k dostání, jiné si můžete připravit i sami doma.

Olej škůdce udusí

Mezi nepřeberným množstvím přípravků si už naštěstí můžeme vybrat i ekologické postřiky na bázi řepkového či pongamového oleje a lecithinu. Platí na mšice, molice, svilušky i červce včetně obávaných puklic. Nevítané hosty na rostlinách jednoduše udusí a zalepí, zatímco květinám neublíží a jsou zdravotně zcela nezávadné. Ostatně se používají i na zeleninu, kterou můžete jíst třeba den po ošetření, což u běžných insekticidů nepřichází v úvahu. Všechny složky takových přípravků jsou totiž jedlé.

Jedinou nejedlou, ale rovněž neškodnou složkou, kterou je při přípravě postřiku obvykle vhodné přidat, je kapka smáčedla – obyčejného kuchyňského „jaru“. Sníží povrchové napětí vody, díky čemuž postřik lépe přilne a bude působit všude, kde je třeba. Pokud si přejete dokonalou „bio“ ochranu, můžete sáhnout po ekologickém jaru na bázi rostlinných složek. (Odmašťují a smáčí také, jsou však dokonale odbouratelné, netoxické a šetří i ruce)

Mýdlový postřik a pelyněk proti mšicím

Proti hmyzím škůdcům můžete vyzkoušet domácí mýdlovou medicínu:

  • Připravte si 500 ml denaturovaného lihu, 300 g mazlavého mýdla, lžíce vápna a lžíci soli a vše rozpusťte v litru vody.
  • Rostliny postřikujte 3x týdně.

Toto ošetření však není vhodná pro choulostivé druhy rostlin, které nesnášejí vápník. Pro ně je vhodnou alternativou silný odvar z pelyňku, doplněný o lžičku mazlavého mýdla nebo kapku smáčedla. Hrst natě, čerstvé nebo sušené, nasekejte a nechejte přejít varem v hrnku vody. Slijte až po vychladnutí.

Česnek proti sviluškám

Proti savým škůdcům – především proti roztočům, sviluškám – často pomůže i česnek. Navíc má i antibakteriální a protiplísňové účinky, takže slouží jako prevence i proti houbovým chorobám.

  • Stroužky z půl palice česneku oloupejte a nakrájejte na plátky
  • Zalijte půl litrem vařící vody a nechejte v přikryté nádobě vychladnout
  • Před ošetřením rostlin postřik nařeďte v poměru 1:5 a doplňte lžící mazlavého mýdla nebo kapkou smáčedla.
  • Rostliny ošetřujte obden po dobu - 1-2 týdnů

Mléko a bylinky proti houbovým chorobám

Proti potírání plísní a houbových chorob lze zakoupit ekologické přípravky, které obvykle obsahují mléčný kasein - ne nadarmo naše babičky jako prevenci houbových chorob používaly nepasterované mléko. Ředěné s vodou v poměru 1.1 ho můžete vyzkoušet také. Účinný může být i silný nálev ze šalvěje lékařské a řebříčku obecného.