Proč švestky a meruňky opadávají?  Seznamte se s tmavkou švestkovou
23. 8. 2018

Proč švestky a meruňky opadávají?  Seznamte se s tmavkou švestkovou

Globální přeprava potravin včetně ovoce je ideální jízdenkou pro různé nepůvodní a nevítané hosty, kteří se k nám šíří v obalech a mnohdy přímo v ovoci. Tak se k nám dostala i tmavka.

Samičky tmavky švestkové (Eurytoma schreineri) po spáření kladélkem propichují vyvíjející se plody a kladou vajíčka do ještě neztvrdlých pecek. Vajíčka začínají klást 10–12 dní po odkvětu švestek, samotné období kladení trvá 2–3 týdny. Celý vývoj larvy probíhá uvnitř pecky, kterou larva vyžírá. V důsledku tohoto poškození plody ukončují růst, předčasně se vybarvují, mumifikují a ve většině případů opadávají. Opad plodů lze pozorovat již na počátku července. Při silném napadení může opadat většina plodů. Mumifikované, napadené plody si lze splést s plody napadené moniliovou hnilobou. Podobný cyklus má i tmavka mandloňová (Eurytoma amygdali), jejíž larvy napadají pro změnu mandle. 

tmavka mandloňová (Eurytoma amygdali)

Larva tmavky přezimuje v pecce

Larvy se kuklí na jaře, když průměrné denní teploty překročí 10 °C. Kuklení trvá cca 4 týdny, přičemž dospělci se líhnou 13–27 dní po zakuklení v závislosti na klimatických podmínkách. Vylíhlý dospělci opouštějí pecku vyžraným kruhovým otvorem o průměru asi 1–1,5 mm. Dospělce můžeme spatřit při teplotách na 16 °C od konce kvetení slivoní do druhého opadu plodů. Život dospělců je velmi krátký, pouhých 6–8 dní. Během kladení je jedna samička schopna naklást 30–40 vajíček, v jedné pecce se ale vyvíjí vždy pouze jedna larva. Tmavka má jednu generaci za rok. V napadené pecce slivoně přezimuje plně vyvinutá larva, a může v ní přečkat i dva roky.

Sběr napadených plodů jako mechanická ochrana

Jako u většiny živočišných škůdců ovoce by také u tohoto druhu měl zásahu předcházet neprve důkladný monitoring. V současné době se výskyt tmavky švestkové zjišťuje především kontrolou opadaných plodů. Nechemickou metodou ochrany je odstraňování a likvidace opadaných mumifikovaných plodů. Tato metoda ochrany je prakticky využitelná pouze u solitérních stromů či menších výsadeb. Jako další ochranné opatření lze využít zapravení opadaných plodů do půdy. Co se týče možné ochrany pomocí insekticidních účinných látek, u nás není dosud registrován žádný přípravek k ošetření proti tmavce švestkové.

larva tmavky švestkové (Eurytoma Schneideri)

Jak tmavku rozpoznat?

Dospělí jedinci tmavky švestkové (Eurytoma schreineri) připomínají malé vosičky. Tělo mají černě zbarvené, křídla jsou průhledná, přední křídla mírně zakouřená. Hlava a hruď jsou matné, výrazně důlkovité, oči poměrně velké, červeně zbarvené. Nohy mají hnědavá chodidla, konce stehen a holení. Mezi pohlavími je patrný pohlavní dimorfismus. Samci jsou štíhlejší, 4–6 mm dlouzí, kdežto samice zavalitější a větší (7–7,5 mm). Tykadla samců mají odstálé ochmýření a jsou zakončená paličkou. Oproti tomu samičky mají tykadla krátká, dopředu směřující ochmýření a tykadla jsou zakončená nevýraznou dvoučlánkovou paličkou. Larvy jsou zavalité, beznohé, bělavé s nažloutlou hlavou a hnědými kusadly.

 

Autor Michal Skalský.

Související články

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvamínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS