Profesionálové v potírání škůdců zahrady: střevlík, lumčík a zákeřnice
18. 6. 2018

Profesionálové v potírání škůdců zahrady: střevlík, lumčík a zákeřnice

Jsou méně známí, nežli slunéčko, škvor nebo zlatoočka, kteří nám pomáhají lovem mšic. Ovšem jako pomocníci zahradníka jsou neocenitelní. Je dobré je znát, abyste je omylem nepovažovali za škůdce.

Zákeřnice červená (Rhynocoris iracundus)

 

Zákeřnice červená (Rhynocoris iracundus)Dravá ploštice je neúnavnou lovkyní, která pronásleduje nejrůznější drobný hmyz a stará se tak o přírodní rovnováhu v zahradě. I když přitom žvočichy na "pro člověka užitečné či škodlivé" samozřejmě nedělí, brání nežádoucímu přemnožení jakýchkoli. Silným bodcem vysává i larvy, housenky a vajíčka. Přitahují ji květinové louky, okraje křovin, vyhřáté štěrkové záhony. Přes svou velikost, až 2cm, a nápadnou barvu ji málokdy spatříme, je velmi plachá. Když ji však neopatrně uchopíme, dovede citelně bodnout.

Střevlík vrásčitý (Carabus intricatus)

 

Střevlík vrásčitý (Carabus intricatus)Tento dravý střevlík je schopný likvidovat nejen nejrůznější larvy, ale i plže, které vyloženě vyhledává.  Mohutnými kusadly si naporcuje i statného slimáka. Jde o hojný druh brouka, který však loví hlavně po soumraku.  Na zahradě se mu bude dařit, pouze pokud mu poskytneme bezpečný úkryt. Schovává se pod kůru starých stromů, pod ploché kameny, do trouchnivých pařezů.  Dravé jsou i larvy tohoto krásného a na zahradě velmi prospěšného brouka.

Lumčík žlutonohý (Apanteles glomeratus, syn. Cotesia glomerata)

Lumčík žlutonohý (Apanteles glomeratus, syn. Cotesia glomerata)

Tento sotva půl centimetru velký lumčík dovede zlikvidovat housenky běláska zelného. Patří do řádu blanokřídlého hmyzu a na první pohled vypadá nenápadně. Pro běláska je však postrachem. Nejprve samička naklade dlouhým kladélkem vajíčka přímo do housenky. Není to snadný úkol, housenky se brání a prskají na ni jedovatý sekret. Když se však mise zdaří, desítky vajíček se v housence brzy promění larvy, které ji zevnitř doslova vyžerou. Poté opustí prázdnou pokožku a zakuklí se. Pozor na to, že kukly těchto pomocníků se nacházejí často v blízkosti pozůstatků housenky, a proto je někdo může mylně považovat za vajíčka běláska! Při pozorném prohlídnutí však poznáme, že o vajíčka nejde.  

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvamínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS