Proti škůdcům lze bojovat i bez chemie
30. 6. 2010

Proti škůdcům lze bojovat i bez chemie

Zahrádku lze před škůdci ochránit i bez chemie. Znáte fígle našich předků, i nové postupy moderních ekologických zahrádkářů? Víte, která zvířata vám v udržování přírodní rovnováhy na zahradě pomůžou a jak je přilákat? Či jak připravit nezávadný a levný postřik k hubení mšic?

Na zahrádce svádíte každoročně boj s mnoha tvory, kteří mají na vaši úrodu velký zálusk. Než však sáhnete po insekticidu, možná zaváháte. Neuškodí včelám, slunéčkům, pestrobarevným motýlům? Není nebezpečný pro lidi, zvláště děti? Při opatrné a zcela správné aplikaci sice můžete škodu na přírodě minimalizovat, ale nebezpečí je reálné. Naštěstí můžete chemickou ochranu vynechat. Ekologické zemědělství lze zvládat i na velkých plochách, natož na relativně malé zahradě.

Mechanická obrana je účinná a jednoduchá

 • Zrytí půdy na podzim a v předjaří ničí přezimující larvy a kukly – vystavuje je nízkým teplotám, také je snáze sezobnou ptáci.
 • Včasné odklízení spadaného listí a plodů snižuje výskyt mnohých škůdců. Pokud jsou však listy napadené škůdci, nesmí se dávat na kompost, ale povápněné zakopat. Rovněž rychlé odstranění napadených částí rostlin může škůdce pomoci zlikvidovat.
 • Brouky malinovníky, listohlody, nosatce lískové či klopušky lze z ovocných stromů a keřů sklepávat do plachet či na lepem potřené desky – nejlépe ráno, kdy jsou ještě ztuhlí chladem. Na otřesy totiž reagují tím, že se okamžitě pustí, spadnou dolů a předstírají mrtvé.
 • Ploštice a housenky lze z porostů rostlin odstranit i postřikováním silným proudem vody.
 • Píďalky, které šplhají na strom naklást vajíčka, můžete zachytil lepicím pásem obtočeným u paty stromu – instaluje se již v září a snímá v březnu.
 • Jednoduchou ochranou vzcházejících sazeniček zeleniny před okusem jsou průsvitné perforované kelímky, nasazené dnem vzhůru.
 • Šikovné je i lákaní škůdců do pastí – drátovce přivábíte na slupky od brambor či mrkve, slimáky na pivo.

Larvy mandelinky bramborové

Mýdlo, olej, bylinky

Proti mšicím a molici skleníkové, obaleči hrachovému a padlí angreštovému lze použít postřik rostlin mýdlovou vodu – na 50 dílů vody jeden díl mazlavého mýdla. Prodávány jsou i rovněž účinné prostředky založené na bázi řepkového oleje. Z řepkového oleje, případně s kapkou olejnatého lecitinu, a vody si můžete podobný postřik připravit i sami. Škůdcům zalepí dýchací otvory a zahubí je tak, přičemž je zdravotně zcela nezávadný, dokonce jedlý.

Škůdce by měly odpuzovat také výluhy z česneku, cibule, kůry citrusů, aromatických bylinek. Jejich účinnost se však může případ od případu různit.

 

Rostliny pomáhají rostlinám

Některé rostliny mají schopnost škůdce odpuzovat. Pokud je začleníme mezi zeleninu, kterou chceme chránit v hojné míře, nebo jimi obeženeme záhonky jako hustou hradbou, vstupu škůdců samozřejmě zcela nezabrání, ale rozhodně jejich stavy zredukuje. Bylinkový či aksamitníkový lem kolem záhonů působí navíc i esteticky, aromatické bylinky příjemně voní a uplatním eje jako koření i léčivé rostliny.

 • Aksamitník odpuzuje molici skleníkovou od rajčat, hubí háďátka i řadu dalších škůdců, a navíc i brzdí růst plevelů – díky svým kořenovým výměškům.
 • Kopr odpuzuje běláska zelného.
 • Křenu se obloukem vyhýbá mandelinka bramborová.
 • Lichořeřišnice větší působí proti napadení mšicemi.
 • Máta od návštěvy zeleninových záhonů odrazuje dřepčíky a běláska.
 • Levandule nevoní především býložravým plošticím.
 • Šalvěj lékařská a tymián obecný odpuzuje běláska i slimáky
 • Řebčík královský do jisté míry dokonce odpuzovat hryzce.

 Zlatoočko

Slunéčka, brouci, zlatoočky, žáby, ještěrky a ježci jsou naši nejlepší spojenci

i

Něžné Zlatoočky ze řádu síťokřídlých, s jemně tkanými křídly a zelenavým tělem, jsou přebornice v hubení mšic. Přezimují však v obydlích a často jsou z neznalosti zabíjeny!

Chemické prostředky často zahubí i přirozené nepřátele škůdců. Odplatou za tuto nerozumnost je v další fázi ještě silnější napadení škůdcem, kterého nemá kdo pomoci likvidovat. Zvířecí pomocníky bychom si na zahradě měli naopak hýčkat.  

Nejznámější jsou slunéčka, živící se mšicemi, merami, roztoči, a řadou dalších škůdců. Larva slunéčka spořádá za 14 dní 270 mšic, dospělec pak denně až 60 mšic. Slunéček je několik druhů a každý má v oblibě jiné škůdce – hubí i svilušky, štítenky, červce…  Potřebují však úkryty k přezimování – starou trávu, křoviny, ve škvírách ve dřevě. Připravit jim lze i dřevěné krabičky se vstupní štěrbinou, vystlané mechem.

Dalšími zdatnými pomocníky z říše hmyzu jsou střevlíci, krajníci, drabčíci, páteříčci, denivky, dravé ploštice, pavouci, pestřenky napodobující vosy.

Hojnost nektarodárných rostlin je důležitá nejen pro včely a čmeláky, bez kterých by úroda nebyla, ale i pro další blanokřídlé, jejichž larvy parazitují na škůdcích – například lumky.

Ropucha obecná 

Velmi užitečné jsou i žáby, obzvláště ropuchy, dále ještěrky, ježci, ptáci. Pomáhají s likvidací spousty škodlivého hmyzu a dokonce i malých slimáků. Přilákáme je pestrou zahradou s úkryty, ptáky hnízdními budkami – v době krmení mladých je jejich spotřeba hmyzu neuvěřitelná. V zimě jim můžeme na oplátku přilepšit na krmítku.

Biologickou ochranu můžete provádět i pomocí zakoupených preparátů, které obsahují parazity rozmanitých škůdců. Slimáky napříkald likviduje parazitická hlístice v přípravku Nemaslug.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřiplusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Dobrý den ,slyšel jsem od jednoho Moraváka že dobrým ,levným
a účinným pomocníkem je postřik z Hypermanganu.
Zkoušeli jste to někdo?
Děkuji JZ

jak sehnat ploštici dravou

(VWPsQNuCWmrjeP41QbAkQMQKakAkU~l6jWmKDYTuVVSsQNu), 9. 6. 2016, 14:59

Dobrý den,
nevíte prosím, kde seženu ploštici dravou na hubení mandelinek bramborových?
Potřebovala bych je na svojí seminární práci.
Děkuji za odpověď

jak bojovat proti škůdcům bez chemie

(qt0KQMQKAtmMHYYZrH8jeN40I), 28. 9. 2015, 21:16

Poslete mi prosím tento článek. Také potřebuji vědět jakými nemocemi a škůdci trpí máta. Děkuji Staňková

Eukalyptus-dotaz

(VWPsQNuB-lrpQNs6JyvjFo), 1. 2. 2015, 16:14

Dobrý den , před měsícem zasazený eukalyptus byl napaden .Nevím co to je .Prosím o informaci o jaký druh škůdce jde a co proti němu.
Děkuji.
Příloha 2 obrázky

Ploštice

(hgqBVZ4UHDEk334uM7N_5f4uK7N_), 21. 5. 2014, 17:14

Dobrý den ,
Chtěla jsem se zeptat jak se zbavit ploštic ?
Mam zamoření po celé zahrádce ,jsou pod každým kvetinacem ,truhlikem ,ve zdi ... Jsou jich tisíce ... Používám postrik na listy květin ,ale vůbec to nepomáhá ...
Jedná se o hnědé brouky s vroubkovanymi krovkami !vylezaji na povrch v noci ve dne se skrývají !
Děkuji za odpověď , Kramešová

RE: Ploštice

(Fanda), 9. 2. 2016, 16:02

Ptačí budky, ptáci je sezobou :-)

msice

(VWPsQNus9_EoRYTuVVSsQNu), 12. 9. 2013, 14:25

Dobry den chtela bych se zeptat jake mydlo je nejlepsi na msice zda staci klasicke mydlo nastrouhat a nechat rozmocit nebo muze byt i tekute.Mam je na ibiskach a nemuzu se jich zbavit.Predem dekuji

aksamitník a křen

(gbGkQMQ6jYmKDYsXVtdk9dd6jWmKD), 6. 8. 2013, 22:53

zdravím, chtěla bych se zeptat jak kontrétně aksamitník hubí škůdce a které škůdce kromě háďátek ještě hubí? Pak by mě zajímalo, jak se mají pěstovat brambory a křen, aby byla mandelinka odpuzována?.. děkuji předem za radu

RE: aksamitník a křen

(Fanda), 9. 2. 2016, 16:02

Všechny, ale přímo na to je určená odrůda Groudn control

sviluška

(Michaela), 27. 5. 2013, 13:39

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co likviduje svilušku. Objevily se mi v pařeništi a nechci je likvidovat chemickou cestou, protože jsem zjistila, že zde mám i střevlíky. Děkuji za radu

RE: sviluška

(Fanda), 9. 2. 2016, 16:03

Roztoči, přípravky na bázi oleje, nejedovaté a účinné

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS