Pruhované mouchy pestřenky, skvělé pomocnice proti přemnoženým mšicím
28. 6. 2018

Pruhované mouchy pestřenky, skvělé pomocnice proti přemnoženým mšicím

Nežli larva pestřenky vyroste a promění se, uloví stovky mšic. Dospělci zase opylují květiny, ovocné dřeviny a zeleninu. Pestřenky jsou proto malými velkými pomocnicemi všech zahradníků.

Někdy se při letmém pohledu můžeme polekat mouchy pestřenky, která zbarvením napodobuje vosu. Barevnou imitací pruhované vosy však pouze straší, žihadlo nemá. Navíc bývá skoro o polovinu menší. Od vos je snadno rozeznáme i podle letu - mají dvě křidélka jako každá moucha a dovedou jimi vířit tak, že visí ve vzduchu na místě jako vrtulník. Často se vznáší na jednom místě a pak střelhbitě svou polohu změní.

Larvy pestřenek zkonzumují stovky mšic, nežli se z nich stanou dospělci

Malé, ale dravé larvy pestřenek

Dospělé pestřenky se živí pylem a nektarem a pilně pomáhají s opylováním rostlin. Ovšem ještě důležitější je, že na rostliny mezi mšice či blízko nich kladou vajíčka, ze kterých se vylíhnou nelítostní dravci likvidující tyto škůdce ve velkém.

pestřenka rybízová (Syrphus ribesii)

Podle studie, kterou uveřejnil náš přední znalec pestřenek Pavel Láska a Vítězslav Bičík v roce 2005 v časopise Živa, larva pestřenky hrušňové během svého vývoje spotřebovala průměrně 160 větších larev mšic či 820 malých larev mšic (larvy procházející několika stadii, instary, a postupně rostou). Larva pestřenky rybízové zase za dva týdny, po které trvá její vývoj, spořádala průměrně 235 středně velkých mšic. Je zřejmé, že pestřenky jsou velmi účinnou biologickou ochranou zahrady.

pestřenka, Eupodes luniger

Pokud nechceme tyto pomocníky hubit, neměli bychom používat chemické insekticidy, zato bychom měli pestřenkám nabídnout zahradu, na které stále kvetou nektarodárné rostliny. Pestřenek u nás žije okolo sta druhů  a mezi nejběžnější a nejvýkonnější pomocníky na zahradě patří rody Sphaerophoria, Syrphus, Eupeodes, Episyrphus, Scaeva. 

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třimínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS