12. 3. 2010

Strupovitost a rzivost: Jak ochránit jabloně a hrušně?

Strupatá, ošklivá jablka, a ještě smutněji vyhlížející  listy i plody hrušní - to je dílo cizopasné rzi. Ovšem pokud ji poznáte blíže, můžete na ní vyzrát. Strupovitosti a rzivosti lze předcházet, zrovna tak jako lze onemocnění i léčit.  

Napadené plody i listy jsou pokryty červenooranžovými, oválnými skvrnami, koncem léta pak bradavicím podobnými výrůstky. Rzivost i strupovitost způsobují cizopasné houby, které úspěšně přezimovaly a jejich spory (výtrusy) za příznivých podmínek infikovaly nové mladé listy i plody.

Strupovitost jabloní a hrušní

Strupovitost mohou mít na svědomí dva různí zástupci úporné cizopasné houby z rodu Ventura, zvané strupovitost jabloní (Venturia inaequalis) a strupovitost hrušní (V. pyrina). Spory , kteří přezimují na starých infikovaných listech a u hrušní i na větévkách. K tomu, aby nemoc měla snadnější možnost vzniku, je zapotřebí několika podmínek:

hruška

  • náchylnost dané odrůdy k onemocnění. U jabloní jsou to např. Golden Delicious, Goldspur, Mc.Intosh, Spartan, Starkrimson Delicious, Gloster 69, Šampion a další. Z hrušní pak např. Avranšská, Boscova lahvice, Dielova, Lucasova a kdysi velmi oblíbená Koporečka
  • deštivé počasí a příznivá teplota pro vznik choroby v době kvetení a v tzv. medardovských šedesáti dnech (zvlášť problematické jsou vlhké lokality)
  • zanedbané zahrady, kde infikované listí (zdroj prvotní nákazy) nebylo uklizeno, koruny stromů jsou příliš zahuštěné a vítr jimi jen těžko proniká a neosuší smočené listy.

Některé z těchto podmínek nemůžeme ovlivnit. V tom případě bychom měli volit k výsadbě, případně k přeroubování odrůdy rezistentní (odolné) ke strupovitostem.

Z jabloní jsou vůči strupovitosti odolné například Angold, Florina, Melodie, Rajka, Resista, Rubinola, Selena, Topaz, Vanda aj.

U odrůd hrušní trpí méně, nebo jsou odolné například Alfa, Amfora, Bohemica, Dicolor, Dita, Elektra, Konference, Nela, Vila, Wiliamsova červená aj.

Ovšem ani u citlivých odrůd nejsme bez šance. Nezbytné je ovšem několikeré chemické ošetření účinnými fungicidy ve správnou dobu, kdy je možno infekci zabránit.

Rzivost hrušní

Donedávna choroba patřila spíše k těm méně známým. S přes­tavbou mnohých zahrad na okrasné a častější výsadbou jehličnanů – hostitelů rzi – nastalo lavinovité rozšíření nemoci.

i

Pokud se chystáte jalovce teprve vysadit, nejlepší je samozřejmě zvolit druhy, které rez nenapadá.

Původcem choroby je cizopasná houba ze skupiny tzv. dvoubytných rzí – Gymnosporangium sabinae. Dvoubytná proto, že ke svému vývoji potřebuje dva hostitele, dvě různé rostliny. Jedním jsou právě listy, výjimečně plody i větévky hrušní, druhým pak jsou některé druhy jalovců, především jalovec čínský (Juniperus chinensis), jalovec chvojka klášterská (Juniperus sabina ) a jejich variety. Ovšem Mnohé  poléhavé druhy jalovců tuto chorobu nepřenášejí, rez na nich nepřežije. Jedná se například o jalovec Juniperus horizontalis, J. scopulorum, J. squamata, J. virginiana.

Obavu nemusíte mít ani z jiných jehličnanů, například zeravů (tújí), cypřišků a dalších, na nichž nebylo prokázáno nebezpečí přenosu.

Účinná ochrana je dosti obtížná. Základem je

  • dostatečná izolační vzdálenost mezi oběma hostiteli – alespoň 150m.
  • Prohlídka a odstříhávání napadených větví jalovců

Na strupovitost i rzivost fungují stejné přípravky

Chemická ochrana spočívá v několikanásobném postřiku v průběhu květu a po dokvétání fungicidy proti strupovitost s dobrou účinností i na rzivost.

Jak se vyznat v postřicích

Při nákupu vhodných chemických přípravků na ochranu rostlin máme často problém orientovat se ve stále nových postřicích, které uvádějí různé firmy na trh. Za názvem výrobku bývají ještě různé značky. Co vlastně označují? Mezi běžně používané fungicidy na rez i strupovitost patří například:

Baycor, Rubigan, Novozir = firemní onačení přípravku.

Kuprikol 50, Zolone 35 EC = procentuální obsah účinné látky v gramech na 1 kg, či ml na 1 l.

Bravo 500, Aztec 140 EW  = 1 litr obsahuje 500, resp. 140 g účinné látky.

Rubigan 12 EC = EC, (SC, SL, EW) – označení tekutých přípravků ředitelných vodou.

Baycor 25 WP, Topaz c 55 WP = WP, (WS, WG, WT, SG) – označení pevných přípravků (smáčitelných vodou).

Dithane M 45, Novozir MN = označuje chemické složení přípravku – v tomto případě MANCOZEP.

Ředění přípravků

1% roztok – na 10 l vody 100 ml (100 g) přípravku.

0,1% roztok – na 10 l vody 10 ml (10 g) přípravku.

0,01% roztok – na 10 l vody 1 ml (1 g) přípravku.

Správnou koncentraci tekutých přípravků odměřujeme odměrkou nebo plastovou injekční stříkačkou. Pevné (práškové) odvažujeme přesnými vahami pro zahrádkáře.

Kdy a čím ošetřovat proti strupovitosti

  fáze vývoje termín prostředek
I. postřik rašení zeleného poupěte Podle vývoje počasí začátkem dubna; 1-2x před květem

například: Polyram WG
Euparen Multi
Thiram Granuflo

II. postřik před rozkvětem "růžové poupě" a za kvetení Ošetřujeme podle vývoje počasí a podle lokality

Například: Discus
Dithane M
Chorus 75 WG
Novozir MN
Rubigan 12 EC
Syllit 65
Topas C 50 WP
Zato 5 WG
a jiné

III. postřik po opadu květních plátků a na mladé plody Opakovat po 10-14 dnech do konce června podle počasí

-//-

 

Pro Receptář Bohumír Muchka.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Může mi někdo prosím poradit, o jakou chorobu hrušně se jedná?

sloupové jabloně

(VWPsQNuN78qs3YsVVtQBQNs6JyvjFo), 25. 4. 2018, 17:16

Může mi někdo poradit kde se stala chyba jedna už kvete a zbylé tři jsou nějaké divné.

sloupové jabloně

(VWPsQNuN78qs3YsVVtQBQNs6JyvjFo), 25. 4. 2018, 17:12

Může mi někdo poradit kde se stala chyba

rezivost na hrušní

(VWPsQNuG7_mMHYZ14-ujEKq-VvbjcLc_67bMQMvaVWR), 23. 5. 2015, 13:06

V posledních deseti letech řada pěstitelů porazila hrušně,protože nenašla účinný postřik proti rezivosti.Nevábné poškození stromů na listech vzbuzovalo obavu případného přenosu na jiné ovoce.Všemožné postřiky byly neůčiné.Po objevení prostředku Baycor bylo onemocnění zcela vyřešeno.Nyní však Baycor zcela zmizel z prodeje!Proč.Je adekvátní náhrada.

zahrada

(kveta), 6. 4. 2015, 16:21

6

Strupovitost jablek a rzivost hrušní

(VWPsQNuz-gMjeN4skdm~eYSx47bO), 15. 2. 2011, 09:08

Strupovitost.

kadeřavost broskvoní

(VWPsQNue4kBC2Zl6JTxESYsVVtQxQNs6JyvjFo), 31. 1. 2011, 09:21

Dobrý den.
V sobotním pořadu receptáře bylo též o kadeřavosti broskvoní. Byla řeč o novém měďnatém přípravku a jeho použití. Postřik 3x po
prvním teplém dnu. Nevíte prosím někdo název? Rád bych jej nyní
zakoupil. Jaro tu bude za chvilku.
Děkuji předem za radu. Zdraví Mir. Kubín, Praha 10

RE: kadeřavost broskvoní

(VWPsQNuzfgruQMQL~7P~QkRn97P~QktcVWPjEp~6Kx), 4. 3. 2014, 13:46

Kuprikol 50

ovocne stromy

(VWPsQNuHWorvQMQJ0bGC679kVWPjEp~6Kx), 2. 1. 2011, 13:00

mám kmeny stromů ze západní strany doslova rezavé.soused má také stromy 6 m ode mě a nic takového na kmenech nemá. Prosím o radu čím to může být a co s tím

ový komentář

(VWPsQNucVvdjLT~kadBFQmT6hUm~eYSx47bO), 20. 6. 2010, 11:15

Vážený p. Muchka informuje mýlně. Řada fungi přípravku je již staženo z prodeje např. Rubigan, Novozir, Zolone. Můžu doporučit také Discus a Zato.
Jinak za nepříznivéhp, dlohodobě vlhkého počasí je to marný boj i pro odborníky. Nejlépe opravdu volit rezistentní odrůdy, vhodné pro danou lokalitu.

choroba hrušní

(VWPsQNuE4enxQMQNW7PaQkR6jWmKfYsWV1Qo1YTuVVSsQNu), 28. 5. 2010, 11:25

Dobrý den,loni na podzim jsem vysadil na zahrádku mladé hrušně.Od rozbalení listů jsou tyto listy pokroucené a jakoby vykousané.Můžete mi,prosím,poradit,co je to za nemoc a jak proti tomuto účině postupovat? Jsem z jižní Moravy a není to problém jen na mé zahrádce. Děkuji Pátek.

tyčinky proti škodcom

(VWPsQNuEWkGkQNs6JyvjFo), 14. 5. 2010, 08:45

Dobrý deň, v relácií receptár príma nápadu ste rozprávali o tyčinkách proti škodcom izbových rastlín. Pán Podlaha povedal, že viac bude v májovom čísle. V časopise som nič nenašla a veľmi by som ich potrebovala, nakoľko mám veľa a veľkých izbových rastlín. Potešilo by ma, keby som vedela názov, popripade aj kde to dostanem kúpiť.Nevadí ak je to aj v ČR. Ďakujem.

RE: tyčinky proti škodcom

(Jana), 19. 5. 2010, 22:22

Tyčinky mám doma 14 dní,na molice na fuchsiích za tuto dobu nepomohly,je jich celá rostlina. Tyčinku jsem dala přímo ke kořenům. Jsou drahé a poněvadž nepomohly,již si je nikdy nekoupím.Asi mám odolné molice.

RE: tyčinky proti škodcom

(qbytQmT6hwm.CJ4uK7N_8e67), 14. 5. 2010, 13:56

Nevíme, co pan Podlaha povídal, ale zřejmě jde o tyčinky s názvem Careo - má to být novinka na našem trhu, ale nic bližšího k tomu zatím nemáme, firma, která to produkuje, nás neoslovila. Zkuste se poptat v zahrádkářských prodejnách. Ale sledujte také pravidelně tyto internetové stránky a časopis Receptář, třeba se tam o tom něco objeví. Jiljí Záruba, Receptář

rzivosti hrušní

(VWPsQNug~.yjFm4Umbm~g), 17. 4. 2010, 08:25

co dělat ,když v ovocné zahradě soused má jalovce a nedá si je
postříkat ,ani ostříhat to mám porosit koho ,aby dostal rozum??
Na to asi není žádný rozumný postřik ??a moje hrušně trpí ach jo!!
Předem děkuji za radu.

(VWPsQNul-gqkQNs6JyvjFo), 5. 1. 2009, 20:30

proti rzivosti hrušní je potřeba na podzim ošetřit hostující rostliny jalovce a tůje a na jaře hrušně aneuškodí když zopakujete postřik jalovců a tůjí.Bez tohoto opatření vám zahyne i nová hrušen.Z mnoha přípravků doporučuji Baycor 25 WP.Nebojte se chemie.Když jste nemocná užíváte léky aby jste se uzdravila i kdyš víte že jsou chemického původu.

Když se u naší hrušně staré 30 let objevila rzivost, vykopali jsme ji. Koupili jsme novou údajně odolnější Dicolor. Na několika listech jsou opět rezavé flíčky. Ve vašem článku píšete o chemickém ošetření. Mně se to zdá příliž moc chemie. Bude ovoce z tohoto stromku ještě zdravé? Není vhodnější ošetřit chemicky jalovec? Kdy a jakým prostředkem? Vzdálenost jalovce od stromu je 20 m. Děkuji za radu.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS