Bodnutí vosou není příjemné pro nikoho. Ale zatímco mnoha lidem stačí potřít místo zklidňující mastí, ochladit a otok brzy zmizí, v případě alergie na hmyzí jed hrozí vážné zdravotní komplikace. Zrovna tak pro malé děti může vícero žihadel najednou znamenat nebezpečí. Potom nezbývá než hnízda na místech, kde se často pohybují, zlikvidovat.

Likvidace vosích hnízd

Tuto činnost samozřejmě nikdy nesmí provádět kdokoli přecitlivělý na hmyzí bodnutí.

  • Likvidace se provádí večer, kdy jsou všechny vosy již v hnízdě, a velmi obezřetně.
  • Nejjednodušší a okamžitě účinnou metodou je zalití vroucí vodou a důkladné utěsnění vchodu drnem.
  • Složitější je likvidace bání zavěšených na stavby, které si vosy umně staví z rozžvýkaného dřeva. Tady už přijdou na řadu účinné insekticidy.

První pomoc při alergii „na žihadla“

Ani likvidací hnízd se samozřejmě všech starostí nezbavíme – zmizí sice hlavní ohnisko, ale vosy hranice neznají. Všichni alergici musí být lékařem poučeni, co mají bezprostředně po bodnutí podniknout, a přes sezónu by měli mít vždy při ruce potřebné léky.

Co když nás však abnormální reakce potká, aniž bychom s ní měli dřívější zkušenosti? K lékaři je třeba se bezodkladně vypravit, pokud:

  • Se kromě bolesti a otoku v místě vpichu objeví otok v obličeji, dochází k nevolnosti, závratím a dýchacím obtížím.
  • Také v případě bodnutí do úst či krku nečekejme na nic, a cestou k lékaři krk pokud možno ochlazujme – zvenku i zevnitř, pokud je po ruce například zmrzlina.

Nejnebezpečnější je anafylaktický šok, systémová reakce organismu. Bez včasného zásahu lékaře a podání léků (například adrenalinu) může dojít až k úmrtí.

Hmyzí jed je velmi silným alergenem, proto na něj řada lidí reaguje přecitlivěle. Na tento druh alergie naštěstí poměrně dobře zabírá léčba vakcínami – každý, koho hmyzí bodnutí závažně ohrožuje, by o ní měl rozhodně uvažovat.

Jak neprovokovat bodavý hmyz

Pro hmyz budeme méně lákaví v šedém či zeleném oblečení (naopak ve žlutém je budeme přímo přitahovat, zrovna tak jako pojídáním sladkostí a pitím sladkých nápojů).

Pokud se na zahradě nevyskytují ani alergici, ani malé děti, lze s vosami při troše trpělivosti žít v příměří, i když hnízdí poblíž. Je k tomu ale třeba notná dávka pozornosti a sebeovládání.

Zůstat v klidu, když na nás vosa, včela či sršeň usedne, je někdy těžké, ale vyplatí se to. Pak opravdu nemá důvod úročit. Na místě je také obezřetnost – k bodnutí nejčastěji dochází, když hmyz nechtěně přimáčkneme rukou, nohou

Velká sršeň – velké nebezpečí?

Tím, že sršně loví i v noci, mohou je dezorientovat umělá světla a pak nalétají do oken. Stačí ovšem zhasnout, aby odletěly.

Opravdový děs obvykle vyvolávají sršni, největší z rodiny vos. Kvůi velikosti a hlasitému bzučení jsou považovány za nebezpečné. Mají samozřejmě větší žihadlo i více jedu, ale je méně účinný, nežli vosí a včelí. Pro dospělého, který netrpí vážnou alergií, nepředstavuje bodnutí sršně žádné nebezpečí. Sršně jsou rovněž neprávem považovány za agresivní, přitom jsou z bodavého hmyzu nejklidnější a nejméně útočné. Útočí pouze při obraně hnízda, a to nejvýše 4 m v jeho okruhu.

Likvidace sršních hnízd je proto obvykle zcela zbytečná, zrovna tak jako samotný strach ze sršní. V Německu je zničení hnízda dokonce trestné a za porušení zákona se platí i 50 000 Eur. Sršni totiž kvůli ztrátě přirozeného prostředí ke hnízdění i zbytečnému strachu z krajiny mizí, v přírodě mají přitom nenahraditelnou funkci. Tento nesmírně užitečný druh hmyzu loví velké množství much, ovádů, komárů a dalšího obtížného hmyzu.

Když jsou včely na zahradě nežádoucí…

Včelí jed je bohužel stejně agresivní, jako ten vosí. Včely ale za bodnutí zaplatí životem a opravdu s ním neplýtvají. Vyprovokovat včelu k bodnutí je mnohem těžší, nežli vosu.

U silných alergiků je na zahradě vhodný opak toho, co je běžně žádoucí – tedy nepěstovat, alespoň ne ve velkém množství, barevné a voňavé kvetoucí rostliny, které právě včely lákají nejvíce. Zahrada může být krásná i bez kvetoucích rostlin – i když méně obvyklá. Půvab jí dodají dřeviny i rostliny okrasné listem, dekorativní trávy

Pokud včely chová soused, není třeba hned propadat panice. Stačí česla včelínů vhodně orientovat, zvýšit překážkou (například živým plotem) výletovou dráhu včel, a na sousední zahradě se včely nemusí vůbec vyskytovat, zvláště pak, pokud zde nenajdou zajímavou potravu.

Jak správně odstranit včelí žihadlo?

Pokud nás včela přeci jenom bodne, nikdy žihadlo nevytahujeme tak, že je smáčkneme prsty. Do rány bychom tak vymačkali zbytky včelího jedu. Správným postupem je opatrné odstranění pinzetou či jehlou, v nouzi nehtem. Pak místo ošetříme dezinfekcí a chladíme.