Znáte zlatoočku? Když ji necháte v klidu spát, zjara ochrání stromy před mšicemi
27. 9. 2016

Znáte zlatoočku? Když ji necháte v klidu spát, zjara ochrání stromy před mšicemi

Slunce ještě hřeje, ale zima se blíží – úkryt před ní bude hledat i zlatoočka. Je nejen krásná, ale pro zahrádkáře i nesmírně užitečná. Možná ji najdete na půdě nebo za oknem.

Zlatoočka obecná (Chrysopa vulgaris) vypadá jako víla hmyzí říše. Tělo je zelenkavé a velká, průhledná křídla se perleťově lesknou. Jsou protkaná jemnou, hustou sítí žilek. (Díky jejich vzhledu dostala jméno celá čeleď, do které zlatoočku řadíme, čeleď síťokřídlých.) Zlatoočka vypadá křehce a půvabně, je však dravá a neúnavně pronásleduje mšice, larvy svilušek, červců i much.

Zlatoočka obecná chrání stromy před mšicemi

Zlatoočka a její larvy dovedou před houfným napadením mšicemi účinně ochránit okrasné a ovocné stromy i celé sady. Přes den a především v zimě však na oplátku potřebují úkryt. Hledají nejrůznější škvíry za kůrou stromů, ale i v kůlnách a uvnitř domů – je proto velmi dobré vědět, jak zlatoočka vypadá a při případném úklidu mít oči na stopkách, abyste jí nechtěně neublížili. Tělo zlatoočky je dlouhé nejvýše 1cm, v rozpětí křídel měří do 3cm. Její průsvitná křídla můžete snadno přehlédnout, pokud je nerozzáří odlesk slunce.

úkryt pro zlatoočkuzlatoočka obecnádravá larva zlatoočky

Přímo do korun stromů můžete zavěsit i speciální příbytek, budky vystlanou senem nebo slámou, s úzkými podélnými štěrbinami. Můžete vyrobit dřevěnou (ale nesmí do ní zatékat), nebo zakoupit dřevocementovou. Zlatoočky přitahuje červená barva. 

 larva zlatoočky vysává mšici

Lovkyně mšic sbírá skalpy

Zlatoočka létá zvečera a v noci a loví mšice i další savý hmyz. Ještě víc jich spořádá její dravá larva, která potřebuje k růstu spoustu energie. Zlatoočka klade svá drobná vajíčka na stopkách rovnou poblíž kolonií mšic, jedna samička jich naklade stovky. Kolonie hledá především na stromech. Jakmile se larva vylíhne, pustí se do jídla. Stejně jako dospělá zlatoočka mšice nekonzumuje celé, ale vysaje je.

vajíčka zlatoočky

Zlatooček u nás žije více druhů, některé se v dospělosti živí i nektarem květů, ale dravé a stále hladové larvy mají všechny. „Skalpem“ svých kořistí si zdobí i tělo – je totiž pokryté brvami ve tvaru háčků, na kterých vysáté zbytky mšic zůstávají viset. Larvu patrně chrání před sluníčkem.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmmínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Již před několika lety se mi ve skleniku usadila krtonožka.Několik jsem jich již odchytl.Zkouším různé pasti,např. zahrabávat sklenice do kterých padají,ale úspěčnost je malá.Sháním literaturu otomto hmyzu. Ale také s né moc velkýmy úspěchy. Chtěl bych vědět,jak by se dali vypudit nebo zlivvidovat jak fyzicky,chemicky nebo mechnicky.nebo aspoň nějak omezit.

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS