Na šetrně obhospodařované zahradě žije spousta žížal i bez našeho přičinění, jejich množství je vizitkou zdravé půdy. Přesto je cílený chov žížal velmi zajímavý a přináší výrazný užitek. Vhodné jsou pro něj žížala hnojní a žížala kalifornská. Žížaly rychle a důkladně přemění organickou hmotu na výtečné hnojivo, jehož objem se oproti původnímu materiálu zmenší až šestkrát – zkrátka koncentrát, v němž se proto nachází mnohem více minerálů a cenných živin.
Žížaly zpracují veškeré organické zbytky. Nejsou vybíravé, zato jsou pracovité a stráví všechno. Jejich trávicí ústrojí je vybaveno mnoha účinnými enzymy. Kromě množství důležitých prvků a minerálních látek proto cenné žížalí exkrementy navíc obsahují i enzymy a huminové kyseliny, které působí na rostliny jako elixír zdraví. Žížalí trus proto patří k nejlepším hnojivům, které můžeme rostlinám dopřát.
Ideální hnojivo pro květiny i zeleninu
O 33% vyšší výnosy paprik a jahod a dokonce o 70% vyšší úrodu brambor při hnojení vermikompostem doložil i Státní zkušební ústav.
Žížalí trus poskytuje všem rostlinám nejlepší výživu, jakou příroda vymyslela. Podporuje růst, kvetení, plodnost, odolnost vůči chorobám a vitalitu. Obsažené huminové kyseliny a cytokininy totiž podporují zdravý vývoj rostlin a zrání plodů.V ovoci a zelenině je díky němu dokonce vyšší obsah vitamínů.
Žížalí trus zvaný naturhumus lze používat podobně, jako kompost, proti kterému je ovšem ještě bohatší na živiny. Ke kořenům rostlin či při sadbě jej lze přidávat rovnou, nepůsobí jako čersvý trus obratlovců a kořeny nespálí. Lze jej lehce zapravit do půdy při přípravě záhonů nebo při hnojení dřevin.
Kalifornská nebo hnojní?
U nás nepůvodní žížaly kalifornské (Eisenia andrei) se za účelem kompostování chovají a prodávají – mají totiž mnoho pozoruhodných vlastností:
- Jsou velmi výkonné a nejen díky své velikosti zpracují ohromné množství hnoty.
- Závratným tempem se množí. Její počty se v dobrých podmínkách mohou zdvojnásobit už za 14 dní.
- Oproti našim původním druhům lépe snášejí pobyt v žížalích kompostérech i v bytě.
Žížala hnojní (Eisenia foetida), která by měla být přítomna v každém dobrém kompostu a hnoji, je také slušným pracantem. Pro venkovní chov žížal se hodí rovněž, i když je o něco méně výkonná a menší. S kalifornskou kolegyní jsou ostatně blízce příbuzné.
Chov žížal na zahradě aneb žížalí kompost
Důležitá je optimální vlhkost vermikompostu. Pokud z hrsti materiálu vymáčkneme několik kapek, je vše v pořádku. Pokud nevycedíme nic, je třeba kompost pokropit. Ale s mírou, z příliš mokrého kompostu se žížaly plazí pryč, aby se neutopily.
Jaký je rozdíl mezi obyčejným a žížalím kompostem? Žížaly osídlí každý dobře založený kompost. Pokud jej však připravujeme tak, aby se zde žížalám dařilo co nejlépe a vložíme navíc jejich násadu, bude přeměna materiálu probíhat až pětkrát rychleji. Kompost není nutné přehazovat, protože žížaly je "přeházejí" za nás. Biologický odpad se na žížalím kompostu jednoduše vrství do pásů až 3m širokých a 1m vysokých.
Udržování správné teploty
V malém kompostéru příliš vysoká teplota tolik nehrozí, ale na velkých venkovních hromadách s množstvím nakupeného odpadu může stoupnout snadno i přes 40°, což už žížaly nesnášejí (jejich optimum je do 30°). Test vhodné tepploty je jednoduchý, půdní teploměr není nutný. Pokud do hromadu vložíme ruku, měli bychom cítit příjemné teplo, ale neměla by nás pálit kůže.
- Trávu, zvláště vlhkou, která se snadno zapaří a příliš rychle zvyšuje teplotu v kompostu, necháme nejprve několik týdnů na oddělené hromadě a počkáme, až "vychladne". Pak ji teprve předložíme žížalám.
Co vše žížaly přemění na kvalitní hnojivo?
Použít můžeme všechny rostlinné zbytky z kuchyně i zahrady. (Ovšem narozdíl od běžného kompostu se sem nehodí zbytky dřeva, papír, zemina ani dřevěný popel). U zbytků živočišného původu se názory různí, ale je pravdou, že žížaly zpracují téměř vše (probíhají dokonce i úspěšné pokusy s půdou zamořenou ropou).
Může žížala z chovu utéci?
Přemýšliví zahrádkáři mívají obavy, zda se z venkovního chovu žížala kalifornská jakožto nepůvodní druh nerozšíří dále a nebude nakonec v naší přírodě škodit, vytlačovat původní druhy, křížit se s nimi a podobně. Žížaly ale naštěstí neputují pryč z místa, kde jim je dobře. A zatímco zbytky z kuchyně i zahrady jim svědčí, pokud by mimo výživnou hromadu konzumovali spolu s organickou hmotou i obyčejnou zeminu, jako to musí dělat všechny žížaly ve volné půdě, velmi rychle se jim opotřebuje trávicí trakt a předčasně hynou. Izolace chovných hromad proto není nutná.
Žížaly v domácnosti
„Chovné“ žížaly mohou pracovat i na chodbě, v garáži, dokonce i přímo v kuchyni! Žížalí kompost velmi svědčí i pokojovým a balkónovým rostlinám. Správně založený žížalí kompostér nezapáchá a ´jeho provoz je bezproblémový.
Takzvaný žížalí čaj, který stéká do podmisky, je skvělé tekuté hnojivo pro pokojové květiny i zahradu. Stačí jej naředit vodou v poměru 1:1.