Proč po trávníku v zimě raději nechodit?
Zdroj: Alexey Vecherin / Shutterstock

Chození po trávě v zimě ji může zničit, varují odborníci. Co přesně nedělat?

Chodíte v zimě běžně po trávníku? Dejte si na to pozor, obzvláště frekventovaná místa by mohla pod vašima nohama zbytečně utrpět. Chození po trávě v zimě prostě není dobrý nápad, schodují se na tom i odborníci. 

Trávník vyžaduje údržbu

Pokud máte na zahradě nebo v předzahrádce trávník, pak víte, kolik dá jeho údržba práce. Pěkné zastřižení zeleného koberce je jen bonbonek na konec. Trávník je třeba hnojit, provzdušňovat, odstraňovat plevel i zalévat. Pokud vám vzniknou na některých místech holé fleky, pak nezbývá než jej opatrně dosít a pokusit se plochu trávníků opět zacelit. A o to právě jde.

Sekání trávníku Do trávníku investujeme během sezóny spoustu práce. Zdroj: shutterstock/StockWithMe

Chození po trávě raději oželte

I zima je obdobím, kdy se dá trávit čas venku. Pěkné zimní dny je radost strávit na zahradě, jenže nepočítejte s tím, že byste mohli nějak využít trávník. To by byla opravdu chyba. Frekventované chození stejnými místy a obecně šlapání po trávě v zimním období se opravdu nedá doporučit.

Tráva je v zimě citlivější než kdy jindy

V zimních měsících je trávník skutečně velmi citlivý na poškození. Pokud mrzne, pak je struktura rostlin poškozená a nesmírně křehká. Chozením po trávníku rostliny mechanicky poničíte. Zmrzlá stébla trávy zcela ztratí svoji pružnost a ohebnost. V případě mírného oteplení zase vyšlapete do změklého povrchu blátivé cestičky, které jsou pro trávník také likvidační. Vytvoříte místa, která budete v novém roce pracně dosívat a obstarávat, aby tráva pěkně rostla a opět se zelený povrch zcela propojil.

Trávník je v znimně obzvláště citlivý. Trávník je v znimně obzvláště citlivý. Zdroj: rsooll / Shutterstock

Zimní tráva může trpět i jinak

Posledním zimním rizikem je ušlapání sněhu. Ne samotná sněhová krusta, ale rážovka sněžná představuje pro trávník hrozbu. Jde o houbu, která způsobuje chorobu Monographella nivalis neboli plíseň sněžnou. Spory se mohou přenášet osivem nebo na zbytcích rostlin. Trávník poškozený touto plísní lze jen špatně obnovit, což je částečně způsobeno i tím, že bývají fleky na trávníku přisuzovány přehnojení nebo použití herbicidů.

Plíseň sněžná je běžná i u nás. Plíseň sněžná je běžná i u nás. Zdroj: Floki / Shutterstock

Raději si dejte na chůzi po trávě pozor

Projdete-li se v zimě po trávníku, nic hrozného se nestane. Rozhodně se ale vyhněte větší zátěži a maximálně využívejte chodníčků. Dejte pozor na namáhaná místa, která během sezóny nápor vydrží, ale v zimě by mohla být zbytečně poškozena.

Zdroje: https://cs.wikipedia.orghttps://www.express.co.uk

Akční letáky