Rozkvetlé posvátné chryzantémy oživí každou zahradu i terasu.
Zdroj: shutterstock.com

Chryzantémy: Čím je v srpnu hnojit, aby v září byly nádherné?

Chryzantémy jsou jasnou volbou pro ty, kteří si chtějí oživit zahradu, terasu či balkon. Potěší totiž krásnými barvami a tvarem květů. Jak se o ně postarat, aby na přelomu léta a podzimu potěšily všechny své majitele?

Zdroje: nasazahradka.ta3.comzahradkar.pluska.skwww.receptyprimanapadu.czwww.balkonove-kvetiny.cz

Pěstování chryzantém

Pěstování chryzantém je jednoduché. Aby rostliny ve vaší zahradě prosperovaly, stačí dodržet pár jednoduchých zásad. V první řadě je nutné brát ohled na druh rostliny. Chryzantémy se pěstují ve formě letniček i trvalek. Letničkové formy jsou vhodné na pěstování v květináčích, jako balkonovky nebo na řezané květy. Odolnější trvalky zase pěstujte na zahradě v záhonech. Vydrží vám 3-5 let. Také platí, že na celoroční pěstování jsou vhodnější chryzantémy s dřívějším a středně časným nástupem kvetení. Bydlíte-li v chladnější lokalitě, dejte přednost rostlinám, které kvetou od pozdního léta.

Pěstování chryzantém je jednoduché. Pěstování chryzantém je jednoduché. Zdroj: SeoLeo/Shutterstock.com

Aby chryzantémy hustě kvetly

Kvetení rostlin závisí na délce dne. Květní pupeny se zakládají pouze tehdy, když je den kratší než 14 hodin. Bohatost květů a správný růst zabezpečí vhodné stanoviště. Chryzantémy potřebují dostatek slunečního záření, vody a živin. Když rostliny dosáhnou výšky 30 cm, zkuste je zaštípnout. Budou mít kompaktní tvar a bohatou násadu květů. Stačí, když výhonky zkrátíte o dvě třetiny. U velkokvětých rostlin ponechte na každém výhonku jeden pupen.

Jak hnojit chryzantémy

Aby chryzantémy prosperovaly, v období největšího růstu je přihnojujte jednou týdně ve formě zálivky přípravky bohatými na draslík. Hnojte do té doby, než rostlina nasadí první pupeny. V říjnu již není třeba hnojení opakovat.

Aby chryzantémy prosperovaly, v období největšího růstu je přihnojujte jednou týdně. Aby chryzantémy prosperovaly, v období největšího růstu je přihnojujte jednou týdně. Zdroj: helloRuby/Shutterstock.com

Ošetřování v době kvetení

Během kvetení odstraňujte odkvetlé květy. Budou se tvořit další. Okolí rostlin také mulčujte organickým materiálem. Později na podzim dopřejte rostlinám v záhonech suché listí, případně jehličnaté chvojí. Po odkvětu je nestříhejte. Během vegetace můžete chryzantémy ošetřit proti škůdcům kombinovaným postřikem Fosfotionu, Dykolu a Novoziru. Podle stavu rostliny se postřik provádí do druhé poloviny srpna. V září a říjnu chraňte poupata pomocí přípravků Dynocid nebo Gamacid.

Akční letáky