Nízké chryzantémy se záplavou drobných květů jsou ideální pro pěstování v nádobách. Jsou nádhernou ozdobou teras a balkónů, dvorků i zahrádek, schodů. Podzimní zápraží díky nim může být takové, o jakém jste vždy snili. Ale i pokud nemáte zahrádku, můžete si barvy listopadek dopřát. V interiéru, na zahradě i terase jsou nejpůsobivější seskupení více variet s květy různých barev. Můžete barvy skládat podle ladících tónů, nebo naopak do kontrastu… Chryzantémy jsou vyšlechtěné do mnoha krásných tváří, proč toho nevyužít?

Odrůdy pro pěstování v nádobách

Do květináčů se nejvíce hodí především chryzantémy typu „multiflora“, tedy nízké a drobnokvěté odrůdy vyšlechtěné v Evropě. Oblíbená je například také „Delaware“ s červenými květy, žlutě kvetoucí „Yellow delaware“ či sněhově bílá „Blanche Poiteviné Supreme“.

Když se odkvětlé kvítky chryzantém pravidelně zastřihávají, rostliny budou tvořit stále nové a pokvetou mnohem déle.

Co s chryzantémou v květináči přes zimu?

Před příchodem mrazů je třeba rostliny i s nádobou schovat a nechat přezimovat na světlém, ale bezmrazém místě. Teplota by se měla ideálně pohybovat mezi 5°-8°. Vzduch by zde měl být suchý, zalévejte jen minimálně.

V březnu rostliny přemístěte na světlé místo s teplotou mezi 12°-15° C a postupně zvyšujte zálivku. Pravděpodobně již nedosáhnou stejné vitality jako loni, což ale nevadí – stačí, když zimu přežijí, abyste si z nich na jaře mohli odebrat řízky.

Namnožte si chryzantémy

Chryzantémy se vyplatí přes zimu uchovat. Pokud věnujete trochu času poměrně snadnému namnožení řízkováním, nebudete příští podzim již muset chryzantémy kupovat – budete mít mnoho spoustu vlastních.Matečnou rostlinu můžete povzbudit umístěním na slunném místě, zálivkou a mírným přihnojením.

  • Během dubna odstřihněte z výhonků vrcholové řízky a nechejte je zakořenit v substrátu s příměsí rašeliny a písku. Nejlépe zakořeňují pod krytem z perforované průhledné plastové nádoby či fólie, a ve stínu. Teplota by se ideálně měla pohybovat mezi 15-20 °C, substrát udržujte stále mírně vlhký.
  • Přibližně po měsíci můžete zakořeněné sazeničky přesadit do nádob či na záhonek.
  • Ještě rychlejší a jednodušší variantou je nechat řízky zakořeňovat již v konečné nádobě. Pro větší variety se hodí nádoby s průměrem kolem 20 cm, malým stačí poloviční – vhodné jsou vždy spíše nižší a širší rozměry, nelži úzké a vysoké.
  • Substrát by měl mít podobné složení, jako u záhonových druhů. Ideální je kvalitní, výživná zemina s 15% jílu, který kořenům zajistí potřebnou stabilitu.
  • Důležité je sázet řízky i sazenice do vlhkého substrátu. Posléze je zalévejte důkladně, ale pozor na vyplavení. Zakořeňování a dalšímu růstu také neprospívá příliš hluboká výsadba.

Zaštipování pro košatý růst

Přibližně po třech týdnech po přesazení řízků, až rostliny povyrostou alespoň o 3 cm, zaštípněte vrcholek za 4-6 lístkem, aby sazeničky narostly do hustých a košatých keříků. Větší a pozdně kvetoucí odrůdy můžete v průběhu června, nejdéle do poloviny července, zaštípnout ještě jednou.

Chryzantémy potřebují pravidelnou a dostatečnou zálivku a neustálé přihnojování:

  • na jaře a v létě hnojivem s dostatkem dusíku
  • při nasazování poupat s důrazem na obsah draslíku.

Pro příští podzimní květy

Poupata, která se začnou tvořit již v září, jsou poměrně citlivá na mráz – krátkodobý pokles teploty mírně pod nulu by sice měly vydržet, ale pokud hrozí déletrvající přízemní mrazíky, umístěte je raději do skleníku, nebo alespoň na vyhřáté místo (u jižně orientované zdi a podobně), případně na noc překryjte bílou netkanou textilií. Květináč si můžete vzít i domů, na okenní parapet – v teple pokvete dříve, avšak při teplotě výrazně přesahující 16° květy nevydrží tak dlouho.

Šálek chryzantémového čaje

Chryzantémy byly ve staré Číně ceněny nejen pro svou krásu. Nálev z květů, listů i kořenů se užíval především při infekcích a horečce, pro posílení jater a zraku. Příznivé účinky má chryzantéma i při vysokém krevním tlaku a cukrovce. Nálev z listů chryzantém, do kterého se přidávají i kvítky, je velmi osvěžující.