obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Chryzantémy ve váze projasní dny sváteční i všední

Chryzantémy již dávno ztratily punc dušičkového kvítí a staly moderními řezanými květinami. V květinářství nám vykouzlí z květů chryzantém překrásnou kytici, z které se budeme těšit řadu dní.

Vlastnosti těchto prastarých květin vylepšuje člověk šlechtěním už více než tisíc let. V Číně a Japonsku, kde s touto činností začali, se chryzantéma těšila pozornosti nejen milovníků květin, ale i vládnoucích vrstev. V Japonsku je tato květina na císařském znaku a jedno z nejvyšších vyznamenání se jmenuje Řád chryzantémy. V Evropě, konkrétně v Holandsku, se první rostliny objevily v roce 1688, dále rozmnožit se je ale nepodařilo. Až o sto let později, v roce 1789, francouzský kapitán Blanchard dovezl tři čínské odrůdy a tehdy začala šlechtitelská práce i v Evropě. Ujali se jí zahradníci především ve Francii a v Anglii.

aranžování řezaných chryzantém aranžování řezaných chryzantém Zdroj: Shutterstock.com / Agnes Kantaruk

Na začátku dvacátého století již byla chryzantéma oblíbenou podzimní květinou, která sloužila mimo jiné také k výzdobě hrobů k uctění Svátku zesnulých. Zahradníci pěstovali nejčastěji především velkokvěté, žlutě nebo bíle kvetoucí odrůdy. Rostliny se sázely do velkých květináčů a zapouštěly do venkovních záhonů. Na konci léta se mohutné rostliny přenášely do skleníků, aby je nepoškodily první podzimní mrazíky.

Okouzlující drobnokvěté chryzantémy

Žluté chryzantémy rozzáří interiér Žluté chryzantémy rozzáří interiér Zdroj: Shutterstock.com / Drozdowski

To je však již historie. Dnes jsou chryzantémy jedněmi z nejdůležitějších řezaných květin. Sortiment pěstovaných odrůd se zcela změnil. Velkokvěté odrůdy ustoupily do pozadí a jejich místo zaujaly odrůdy se středně velkými květy a zejména drobnokvěté odrůdy. Také způsob pěstování se změnil zásadním způsobem.

Tajemství zahradníků

Většina květů, které můžeme obdivovat v květinářských prodejnách, byla vypěstována v takzvané řízené kultuře. Chryzantéma je krátkodenní rostlina, to znamená, že většina odrůd začíná zakládat květy jen tehdy, když je den kratší než dvanáct hodin. V praxi proto pěstitelé nejprve rostlinám den prodlouží umělým osvětlením, aby sazenice narostly. Pak den uměle zkrátí zatemňováním, aby rostliny začaly kvést. Ve skleníku s tímto režimem rozkvetou podle plánu s přesností na den. Proto se můžeme z řezaných chryzantém těšit celý rok. Většina květin, které dnes nalezneme v obchodech, byla vypěstována v Holandsku. Teploty tam v zimě klesají pouze několik stupňů pod nulu, tudíž pěstování není ekonomicky příliš náročné.

řezané chryzantémy na minimalistický způsob řezané chryzantémy na minimalistický způsob Zdroj: Shutterstock.com / Africa Studio

Jak vybírat květiny do vázy?

V době, kdy chryzantémy kupujeme, by měla být většina květů v květenství už nakvetlá, u velkokvětých odrůd by měly být květy velké ze dvou třetin své konečné velikosti. Trvanlivost ve váze prodloužíme přidáním přípravků označovaných jako Flower Food, které dezinfikují vodu ve váze a poskytují květinám i výživu. Pak se můžeme těšit z kytice chryzantém i dva týdny.

Modrá výzva

Tvary květů i barevná škála jsou velmi bohaté. K dispozici jsou odrůdy s jehlicovitými plátky, dvoubarevné, bílé, oranžové, červené. Jen jedna barva chybí, jak o tom psal už Karel Čapek ve své povídce Modrá chryzantéma. A i když od jejího sepsání uplynulo už více než osmaosmdesát let, modrá barva stále zůstává výzvou pro šlechtitele chryzantém po celém světě. A pokud snad máme pocit, že jsme modré chryzantémy v květinářství viděli, pak jsme se nechali zmást: byly to pouze bílé květy obarvené ponořením stonků do modrého inkoustu.

Akční letáky