Pokud se domníváte, že jste paprikám v posledních měsících věnovali dost péče a teď je zase na samotných rostlinkách, aby se vám za vaši starostlivost odvděčily, jste na velkém omylu. Ani ve fázi, kdy již dorůstají a dozrávají vytoužené plody, nesmíme přestat věnovat čas jejich ošetřování. Jinak se můžeme s úrodou rozloučit.
Pěstujte papriky podle videa na youtube od autora Zahrada:
Nezanedbávejte zálivku
Srpen bývá horkým a poměrně suchým měsícem. I když papriky milují sluníčko a jeho přímé paprsky snesou i osm hodin denně, rozhodně se nesmíří s nedostatkem vody. A to je to první, co jim musíme stále dopřávat. Vyschlý záhon papriky nesnesou, proto je velkou chybou zanedbat zálivku.
"Hlídání" pro papriky
Tomu je třeba se vyvarovat a třeba v době, kdy odjedete na dovolenou, si proto raději domluvte zástup třeba u sousedů. I pár dnů by se mohlo odrazit ve ztrátě či výrazném omezení úrody. Pokud víte, že je pozemek náchylný na vysychání, zvažte ještě raději jeho pokrytí mulčem.
Hnojit musíme i v létě
Další důležitou součástí péče o papriky (a to samozřejmě i ve druhém prázdninovém měsíci), je dostatečné zásobování hnojivem. Tyto rostliny jsou náročné na výživu, a tak neudělejte stejnou chybu jako mnozí začínající zahrádkáři, kteří se domnívají, že počáteční dávky hnojiv postačí na celé vegetační období. Naopak - právě v srpnu je nezbytné doplnit do půdy alespoň draslík, jenž je nezbytný pro růst a zrání plodů. A to je přesně to, co nyní potřebujeme.
Listy klidně odstraňujte (s rozumem)
Máte radost z krásných, silných a bohatě olistěných rostlin? Je to sice hezké, ale pokud byste je takto nechali, dopustíte se další zásadní chyby. Jestliže totiž paprika musí vydat spoustu energie na péči o listy, pak jí nezbyde dostatek síly na podporu plodů.
Proto záhon raději znovu projděte a odstraňte alespoň některé listy. Rostliny samozřejmě nemohou zůstat holé, ale bude dobře, když bude porost provzdušněný a navíc bude moci na samotné lusky dopadat sluneční světlo. Jako první pak musí zmizet jakkoliv poškozené, nebo zažloutlé listy, které by mohly natropit velkou neplechu.
Dávejte pozor na škůdce
Sledujete svoji zahradu opravdu pečlivě? V takovém případě je patrně všechno v pořádku a jistě byste si všimli i drobných škůdců, kteří by papriky napadli. Jestli si jich ale nevšimnete, může to být brzy problém, který povede k záhubě výpěstků. Jakmile tedy narazíte na jakékoliv nezvané návštěvníky, okamžitě zakročte.
Pečujte o ně až do konce
Nespoléhejte na to, že si se škůdci rostlina poradí nebo “že to už nemá cenu”. To by vám papriky nepoděkovaly a svoji nespokojenost by daly jasně najevo drobnějšími, případně opadanými lusky.
Určitě nebudete v této fázi chtít ošetřovat rostliny těžkou chemií, ale existuje mnoho bezpečných způsobů, jak se většiny hmyzích škůdců zbavit. Patří mezi ně třeba i jarový nebo mýdlový postřik, který je po spláchnutí zcela bezpečný.
Možná se to zdá jako hodně práce v době, kdy již vlastně vidíte výsledky své půlroční činnosti. Věřte ale, že pokud se budete paprikám i nadále pečlivě věnovat, bude úroda ještě větší, než jste si představovali a než se zpočátku zdálo.
Péče o papriky v září
V září péče o papriky vyžaduje zaměření na udržení tepla a dostatečné zálivky, protože noci mohou začít chladnout. Pokud teploty klesají pod 10 °C, je dobré rostliny chránit netkanou textilií nebo je přemístit do skleníku. Pokračujte v pravidelném zalévání, ale snižte množství hnojiva s vysokým obsahem dusíku, aby se podpořilo dozrávání plodů místo dalšího růstu listů. Pravidelně sklízejte zralé papriky, což stimuluje rostlinu k produkci dalších plodů. Na konci měsíce můžete začít s postupným omezováním zálivky, aby rostlina soustředila energii na dozrávání posledních paprik.
Zdroje: www.msn.com, magazindoma.cz