obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Chytré zahradničení: Místo hrabání listí vysaďte pod stromy okrasné rostliny

Pod okrasnými stromy, u kterých nesbíráte spadané ovoce, můžete vysadit okrasné stínomilné rostliny. Ty nejen krásně vypadají, ale na podzim samy uklidí listí.

V hlubokém stínu velkých dřevin moc druhů rostlin neprospívá. Najdou se ale trvalky s okrasnými listy, které ve stínu dobře rostou i krásně vypadají. Nejkrásnější jsou věží výsadby trvalek s listy různě tvarovanými a barevnými. Mezi nejvděčnější rostliny pro tento účel patří bohyšky, kapradiny, čechrava, čechřice… výsadbu však mohou oživit i krásně kvetoucí stínomilné rostliny.

Jak pěstovat stínomilné rostliny?

Většině stínomilných druhů vyhovuje kyprá, humózní a spíše vlhčí půda. U lehčích půd postačí před výsadbou vidlemi nakypřit svrchní vrstvu a zeminu obohatit kompostem a vyzrálým hnojem. Těžší půdy je lepší důkladně zrýt, vylehčit pískem a rovněž obohatit kompostem.

Čerstvě vysazené rostliny budou potřebovat zálivku, ale jakmile se ujmou, bude výsadba v podstatě bezúdržbová. Spadané listí na podzim se mezi rostlinami ztratí a nebude vidět, ovšem skvěle jim poslouží jako mulč udržující vláhu a chránící je v zimě. Časem se promění na humus a rostliny proto nepotřebují ani přihnojování. Pouze po více letech, když je záhon příliš hustý, lze rostliny protrhat či rozmnožit dělením trsů.

stínomilné rostliny uklidí listí za vás stínomilné rostliny uklidí listí za vás Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Nejlepší okrasné rostliny pro stinný záhon pod stromy

 

  • obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

    Nejprve vysaďte největší rostliny na zadní okraj záhonu, poté doplňte středně vysokými druhy v několika skupinkách. Dopředu a do mezer vysaďte nízké a polštářovité rostliny.

    Bohyšky nabízejí velké lity různých odstínů zelené a modravé barvy, zdobené různým panašováním. Jsou krásné po většinu roku a dokonce i pěkně kvetou.
  • Zahradní kapradiny rozvíjejí pohádkově působící jemné vějíře od jara do podzimu. Vybírat můžete mezi mnoha okrasnými druhy.
  • Dlužichy se pěstují v různých odrůdách se zpeřenými, načervenalými nebo žilkovanými listy. Jsou vysoké 30-60 cm.
  • Bergénie pěstované v mnoha druzích a odrůdách, vysoké 40-60 cm, vynikají velkými ytě zelenými listy, které se na podzim zbarvují do bronzova.
  • Hluchavka pitulník, rostlina 40-60 cm vysoká, pěkně kvete a má zubaté listy s krémově bílou či zlatavou kresbou.
  • Hluchavka skvrnitá, vysoká 20-40 cm, se pěstuje v odrůdách barvy červené, oranžové i světle zelené, listy mohou být hladké i zvlněné.

stinný záhon pod stromy: bohyšky a kapradiny stinný záhon pod stromy: bohyšky a kapradiny Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Dále do stinného záhonu můžete zapojit čechravy, skalník, mahónii, kakosty, čechřici vonnou, různé druhy máty.

Podle knihy Krásná nenáročná zahrada nakladatelství Reader´s Digest Výběr

Akční letáky