V hlubokém stínu velkých dřevin moc druhů rostlin neprospívá. Najdou se ale trvalky s okrasnými listy, které ve stínu dobře rostou i krásně vypadají. Nejkrásnější jsou věží výsadby trvalek s listy různě tvarovanými a barevnými. Mezi nejvděčnější rostliny pro tento účel patří bohyšky, kapradiny, čechrava, čechřice… výsadbu však mohou oživit i krásně kvetoucí stínomilné rostliny.

Jak pěstovat stínomilné rostliny?

Většině stínomilných druhů vyhovuje kyprá, humózní a spíše vlhčí půda. U lehčích půd postačí před výsadbou vidlemi nakypřit svrchní vrstvu a zeminu obohatit kompostem a vyzrálým hnojem. Těžší půdy je lepší důkladně zrýt, vylehčit pískem a rovněž obohatit kompostem.

Čerstvě vysazené rostliny budou potřebovat zálivku, ale jakmile se ujmou, bude výsadba v podstatě bezúdržbová. Spadané listí na podzim se mezi rostlinami ztratí a nebude vidět, ovšem skvěle jim poslouží jako mulč udržující vláhu a chránící je v zimě. Časem se promění na humus a rostliny proto nepotřebují ani přihnojování. Pouze po více letech, když je záhon příliš hustý, lze rostliny protrhat či rozmnožit dělením trsů.

Nejlepší okrasné rostliny pro stinný záhon pod stromy

  • Nejprve vysaďte největší rostliny na zadní okraj záhonu, poté doplňte středně vysokými druhy v několika skupinkách. Dopředu a do mezer vysaďte nízké a polštářovité rostliny.

    Bohyšky nabízejí velké lity různých odstínů zelené a modravé barvy, zdobené různým panašováním. Jsou krásné po většinu roku a dokonce i pěkně kvetou.
  • Zahradní kapradiny rozvíjejí pohádkově působící jemné vějíře od jara do podzimu. Vybírat můžete mezi mnoha okrasnými druhy.
  • Dlužichy se pěstují v různých odrůdách se zpeřenými, načervenalými nebo žilkovanými listy. Jsou vysoké 30-60 cm.
  • Bergénie pěstované v mnoha druzích a odrůdách, vysoké 40-60 cm, vynikají velkými ytě zelenými listy, které se na podzim zbarvují do bronzova.
  • Hluchavka pitulník, rostlina 40-60 cm vysoká, pěkně kvete a má zubaté listy s krémově bílou či zlatavou kresbou.
  • Hluchavka skvrnitá, vysoká 20-40 cm, se pěstuje v odrůdách barvy červené, oranžové i světle zelené, listy mohou být hladké i zvlněné.

Dále do stinného záhonu můžete zapojit čechravy, skalník, mahónii, kakosty, čechřici vonnou, různé druhy máty.

Podle knihy Krásná nenáročná zahrada nakladatelství Reader´s Digest Výběr