Cibule je jednou ze základních plodin, která se pěstuje téměř na každé zahradě.
Zdroj: Shutterstock

Jak připravit záhon pro výsadbu cibule sazečky a sklízet mezi prvními?

Cibule je základem či dochucovadlem mnoha pokrmů, a proto by neměla chybět na žádné zahrádce. Pěstování cibule není nijak náročné, jen je dobré vědět, jak připravit půdu, abyste dosáhli bohaté úrody.

Cibule je jednou ze základních plodin, která se pěstuje téměř na každé zahradě. Má totiž velmi bohaté využití v kuchyni a používá se nejen k přípravě čerstvých salátů, ale je součástí polévek, omáček, masa a nejlépe chutná i čerstvě pokrájená na krajíci chleba se sádlem či s kvalitní paštikou. Cibule obsahuje nesčetné množství užitečných vitamínů a také látky, které podporují dobré trávení. A protože nastává období výsadby, je dobré správně připravit záhony, kde ji budete chtít pěstovat.

Více se o sázení cibule dozvíte v následujícím videu:

Semena nebo sazečka?

Je jen na vás, jestli budete cibuli pěstovat ze semen nebo z cibule sazečky. Pokud se rozhodnete pro první variantu, vyjde vám pěstování cibule o něco levněji. Když se rozhodnete pro sazečku, sklizně čerstvé cibule se dočkáte zcela jistě dříve. Sazečku snadno pořídíte v obchodech pro zahrádkáře a hobby marketech. Nezapomeňte však zasadit cibuli včas, a to nejpozději do počátku dubna.

Cibule sazečka Je na vás, jestli budete cibuli pěstovat ze semen nebo z cibule sazečky. Zdroj: Shutterstock

V jaké půdě bude cibule prospívat

Pro správný a rychlý vývin cibule je velmi důležitá pečlivě připravená a kvalitní půda, která je lehká až středně těžká. Cibule má ráda půdu propustnou, ale ne příliš vyschlou. Nejlepší je dát půdě dávku živin už na podzim a zapracovat do záhonu zelené hnojení, nebo kompost. Dohnat to samozřejmě můžete i v tomto období. Jarní půdu byste měli řádně zkypřit, rozrušit motykou a následně urovnat hráběmi.

Pěstování cibule ve vyvýšeném záhoně

Cibuli můžete pěstovat i na vyvýšeném záhoně. Půdu byste měli obohatit o příměs písku a tak 5 cm vrstvu vyzrálého humusu. Půda na pěstování cibule by nikdy neměla být příliš kyselá, spíše neutrální či mírně zásaditá. K tomu vám pomůže posyp mletým dolomitickým vápencem, který stačí do půdy lehce zapravit. Využít můžete i dřevěný popel, který zvedne pH a dodá prospěšné minerály.

Jak cibuli vysadit

Následně si pomocí provázku či prkna vyznačte jednotlivé řádky a vykolíkujte si jamky v půdě tak, aby byla sazečka po vysazení alespoň 5 cm pod povrchem a minimálně 10 cm od sebe. Cibule bude během růstu potřebovat dostatečný prostor.

Netkanou textilií urychlíte sklizeň

Každou cibulku vkládejte podpučím dolů a špičkou nahoru. Poté sazečku přihrňte zeminou tak, aby byla špička téměř zahrnutá. Následně si všechny řádky označte a sadbu pravidelně zalévejte. Když záhon překryjete bílou netkanou textilií, vytvoříte příhodné mikroklima a ochráníte cibuli před nebezpečnými škůdci.

cibule Jakmile se objeví první mladé výhonky cibulek, pravidelně je zlehka kypřete, případně i jednoťte. Zdroj: shutterstock.com

Když vykouknou první výhonky

Jakmile se objeví první mladé výhonky cibulek, pravidelně je zlehka kypřete, případně i jednoťte. Plejte velmi opatrně, abyste nepoškodili kořínky cibulek. Dopřejte novým rostlinám také dostatečnou zálivku. Zalévejte jen mezi řádky, přílišná vlhkost rostoucí nati škodí. Sazečce také výborně poslouží v začátcích pěstování mulč, využít můžete slámu, kůru či posekanou trávu. Ve chvíli, kdy se cibule rozrostou je dobré mulč odstranit.

Zdroje: www.abecedazahrady.dama.cz, www.zahradkarskaporadna.cz, www.cibuloviny.com

Akční letáky