Pokud patříte mezi pěstitele jahod a toužíte sklízet bohatou úrodu, dopřejte rostlinám opravdu jen to nejlepší! Kromě běžné péče nezapomeňte i na přísun živin. Vyhněte se však chemicky upraveným hnojivům a raději vsaďte na osvědčené přírodní vychytávky.

Jak mít nejlepší úrodu jahod? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Zahrada:

Zdroj: Youtube

Nakrmte jahody chlebem

Výborným řešením je využít ke hnojení jahod starý chleba. Určitě ho nikdy jen tak ledabyle nevyhazujte. Raději ho namočte do vody a nechte asi týden kvasit. Pak roztok zřeďte vodou v poměru 1:10 a jahody zalijte.

Kopřivový výluh

Jahodám velice prospěje i výluh z kopřiv. Naplňte s nimi kbelík, zalijte vodou a nechte je lehce vykvasit. Potom stačí roztok naředit jako v předešlém případě, tentokrát však v poměru 1:20. Aplikujte ve formě zálivky.

Kyselé mléko

K hnojení jahod lze výborně využít i kyselé mléko. Stačí ho smíchat s trochou kompostu a dodat ho k jednotlivým rostlinám. Díky obsahu vápníku vytvoříte ideální prostředí pro jejich růst.

Slepičí hnůj 

V případě, že chováte slepice, využijte ke hnojení jahod jejich trus. Vložte jeden kousek slepičího trusu do kbelíku s vodou a nechte cca 2 týdny kvasit. Při zalévání jahod řeďte tento výluh v poměru 1:10 s vodou.

Droždí a cukr

Další skvělou výživou pro jahody je směs droždí a vody. Rozdrobte 50 g čerstvého droždí nebo 1 lžičku sušeného v 1 l vlažné vody společně s 1 polévkovou lžící cukru. Druhý den nařeďte vodou v poměru 1:5 a každou rostlinu vydatně zalijte ½ l tohoto roztoku.

Kvasnice jsou plné vitamínů B, bílkovin a důležitých minerálů jako je dusík, fosfor a draslík, které jsou pro správný růst rostlin naprosto klíčové. Cukr zase slouží jako palivo pro prospěšné půdní mikroorganismy. Nejenže zvyšuje jejich aktivitu a přispívá k lepší zemině, ale podporuje i zdravý kořenový systém.

Související články

Zdroje: www.wecb.fm, www.ceskestavby.cz, www.garlo.cz