Okurková sezóna pomalu ale jistě otevřela vrata. Okurky patří mezi jednu z nejoblíbenějších zelenin, co se pěstování týče. Jako první se okurky pěstovaly v himalájské oblasti severní Indie a v jižní Číně. V Indii se jako první hojně využívaly v medicíně.

Dnes jsou však okurky rozšířené po celém světě, v medicíně se již moc nepoužívají, za to se používají jako přírodní prostředek na kruhy pod očima a využívají se i v kosmetice. Především jsou ale využívány v kuchyni. A pokud jich letos chcete mít v kuchyni co nejvíce, je potřeba vědět, jak je správně hnojit.

Video, jak pěstovat okurky, najdete na Youtube kanále ZAHRADA PRO RADOST:

Zdroj: Youtube

Čím hnojit okurky

Okurky jsou velice hladová zelenina. Proto potřebují hnojit opravdu často. Hodně rychle totiž spotřebovávají drahocennou energii pocházející z živin v hnojivu, na produkci květů a plodů. Pokud tedy nemají stálý přísun živin, vaše okurky mohou přestat produkovat plody dříve, než by měly, což vede ke snížení odolnosti vůči stresu a nemocem.

Na začátku, když budete okurky zasévat, je však situace docela jiná. Semena okurek totiž mají vše, co pro klíčení potřebují. Při setí tedy skoro žádné živiny nepotřebují a nejlepší je použít kompost s nízkým obsahem živin. Příliš mnoho živin může naopak mladou rostlinu velice poškodit.

Čím hnojit okurky v červenci

Na začátku, když okurky sejete, tedy od vás moc péče co se živin týče nepotřebují. Živiny rostliny okurek potřebují poprvé tehdy, když je přesazujete do větších květináčů, nádob a truhlíků. Poznáte to tak, že okurky budou mít zhruba 15 centimetrů a budou mít pár listů.

Tehdy budou okurky potřebovat, abyste je zasadili do kvalitní zeminy. Skvělý je například organický kompost z rajčat a jiné zeleniny.

Jakmile se na okurkách začnou objevovat první květy, rostliny budou vyžadovat vyšší hladinu draslíku. To se děje proto, že draslík podporuje růst květů a následných plodů okurky. Proto je nejlepší v tomto období okurky hnojit pomocí hnojiva s vysokým obsahem draslíku. Může to být například krmivo pro rajčata nebo vyvážená směs hnojiv s draslíkem.

Související články

Zdroje: www.rostlinky.cz, www.westwing.cz